30 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska kupuje czołgi, helikoptery zdolne do prowadzenia połączonych działań wojennych

Polska kupuje czołgi, helikoptery zdolne do prowadzenia połączonych działań wojennych

28 czerwca Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszak podczas uroczystości wręczenia 14 amerykańskich czołgów Abrams w Szczecinie.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP/Agencja Anatolu za pośrednictwem Getty Images

  • Polska wydaje pieniądze na budowę, jak to określa, „największych sił lądowych Europy”.
  • Wśród zakupów znajdują się amerykańskie czołgi i helikoptery zaprojektowane do współpracy na polu bitwy.
  • Rozbudowa wojskowa Warszawy jest odpowiedzią na rosnące napięcie w Europie w związku z wojną na Ukrainie.

W miarę jak Europa Wschodnia zbroi się w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, Polska wyłania się na regionalną potęgę militarną.

Mimo że Polska jest członkiem NATO od 1999 r., wydaje więcej niż starsi członkowie sojuszu. 3,9% PKB, budżet obronny Polski na 2023 rok Prawie dwukrotnie Cel NATO na poziomie 2% PKB dla każdego kraju – jeden taki cel jest jednym z filarów sojuszu Niemcy i Francja Więcej do spotkania.

Polska zamierza zbudować „największe siły lądowe w Europie” – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Obejmuje to podwojenie armii do 300 000 pracowników. Według Międzynarodowych Studiów Strategicznych Polska dysponuje obecnie mieszanką sprzętu z czasów zachodnich i radzieckich, w tym 650 czołgów, 800 dział artyleryjskich, 94 myśliwców odrzutowych i 28 helikopterów szturmowych.

Polska wysłała na Ukrainę część swojego starego sprzętu, w tym radzieckie myśliwce MiG-29 i czołgi T-72, a także wyprodukowane w Polsce haubice samobieżne Krab 155 mm.

Samoloty AH-64 Apache armii amerykańskiej na paradzie z okazji Święta Wojska Polskiego w Warszawie, 15 sierpnia.
WOJTEK RADWANSKI/AFP za pośrednictwem Getty Images

Istotne jest nie tylko to, co Polska wydaje, ale także to, co kupuje.

Warszawa podpisała umowy na zakup za 6 miliardów dolarów 350 czołgów M1 Abrams Stany Zjednoczone i Departament Stanu USA zatwierdziły zakup za 12 miliardów dolarów 96 helikopterów szturmowych AH-64E Apache wyposażonych w szereg rodzajów broni, w tym rakiety przeciwpancerne Hellfire, rakiety powietrze-powietrze Stinger i wspólne rakiety powietrze-powietrze . Rakieta w ziemię. 96 helikopterów uczyniłoby z Polski największego operatora Apache poza Stanami Zjednoczonymi.

READ  Rodzina Ukraińsko-Amerykanki została zmuszona do ucieczki do Rosji. Przemycała je do Polski

Polska wydaje także 10 miliardów dolarów na 18 wyrzutni HIMARS. jeszcze 500 inicjatorzy. Początkowe systemy HIMARS będą wyposażone w 45 wojskowych systemów rakiet taktycznych z rakietami dalekiego zasięgu, których USA dotychczas odmawiały Ukrainie dostarczenia.

Polska zamówiła broń o wartości 14 miliardów dolarów od wschodzącej potęgi przemysłowo-obronnej Korei Południowej, w tym 1000 czołgów K2 Black Panther, prawie 700 haubic samobieżnych K9 i 48 lekkich myśliwców FA-50.

Pytanie brzmi, czy polska gospodarka o wartości 700 miliardów dolarów poradzi sobie ze wzrostem wydatków na obronność. Część ekspertów jako dowód na to, że jest to możliwe, wskazuje na niski dług publiczny Polski i poparcie społeczne dla silnej obrony mającej odstraszyć Rosję.

Jednak „biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynkach finansowych i nasze ostatnie osiągnięcia w sprzedaży obligacji, nie jest dla mnie jasne, czy Polska jest w stanie za to wszystko zapłacić” – powiedział polityk opozycji i były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. , powiedział „Financial Times”..

Haubice samobieżne 155 mm Wojska Polskiego AHS Krab na poligonie w Nowej Dębie 6 maja.
Artur Vidak/NurPhoto za pośrednictwem Getty Images

Wydaje się, że Polska także przyjmuje nowy sposób walki.

Problemem krajów byłego Układu Warszawskiego jest to, że choć większość z nich przystąpiła do NATO, ich szkolenie wojskowe, doktryna i struktura dowodzenia w dalszym ciągu opierają się na modelu sowieckim. Na przykład Ukraina wystawiła siły żołnierzy wyszkolonych na wzór radziecki i zachodni, a jej obecna kontrofensywa została utrudniona, ponieważ wyszkolone na Zachodzie brygady szturmowe miały trudności z opanowaniem nowej taktyki.

W rezultacie wydaje się, że Polska przebudowuje swoją armię w mniejszą wersję armii amerykańskiej, opierając się na taktyce broni kombinowanej, takiej jak ścisła współpraca czołgów Abrams i helikopterów Apache.

Kontrakt na AH-64 obejmuje 37 masztowych zestawów radarowych kierowania ogniem z długim łukiem, a polska armia planuje używać tych helikopterów „podobnie jak w armii USA, gdzie jeden samolot lokalizuje cele i przekazuje te informacje. Samolot nie jest wyposażony w długi łuk”. według Tydzień lotniczy czasopismo.

READ  Litewski deweloper Green Genius zabezpiecza finansowanie 69 MW fotowoltaiki w Polsce

Polska była Napadnięci, okupowani, podzieleni przez swoich większych, bardziej agresywnych sąsiadów od wieków. Tęsknota Władimira Putina za sowiecką chwałą II wojny światowej, kiedy Polska była podzielona, ​​walczyła, a następnie podbita, Przywołuje te wspomnienia. Polscy przywódcy postrzegają obecnie dużą, dobrze uzbrojoną armię – bez względu na cenę – jako najlepszy bastion zapobiegający powtórzeniu się tej historii.

Michael Beck jest pisarzem zajmującym się obronnością, którego prace ukazywały się w „Forbes”, „Defence News”, „Foreign Policy Magazine” i innych publikacjach. Posiada tytuł magistra nauk politycznych. Podążać za nim Świergot I LinkedIn.