22 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska jest gotowa dostarczyć amerykańskie samoloty bojowe na Ukrainę

Polska jest gotowa dostarczyć amerykańskie samoloty bojowe na Ukrainę

polski rząd Ogłoszony We wtorek był gotowy do stacjonowania całej floty myśliwców MiG-29 w amerykańskiej bazie lotniczej w Niemczech, która następnie oferowała Stanom Zjednoczonym opcję przekształcenia samolotów z czasów sowieckich w wojska ukraińskie.

Dlaczego jest to ważne: Ukraina wezwała zachodnich sojuszników do wprowadzenia „strefy zakazu lotów” dla myśliwców używanych przez ukraińskich pilotów do przeciwdziałania rosyjskim nalotom. Ale to samo zrobiły Stany Zjednoczone i Polska Mniejsze szanse Takie porozumienie w poniedziałek ostrzegało przed poważnymi problemami logistycznymi i ryzykiem prowokacji Rosji.

Detale: Zgodnie z opcją rozważaną przez kierownictwo Bidena, Stany Zjednoczone uzupełnią polską flotę MiG-29 o myśliwce F-16 produkcji amerykańskiej.

  • Polska wskazała na tę propozycję we wtorkowym oświadczeniu, wzywając Stany Zjednoczone do „dostarczenia nam używanych samolotów ze zdolnościami operacyjnymi wykorzystywanymi w zamian”.
  • Polska wezwała innych sojuszników NATO, w tym Bułgarię i Słowację, do podjęcia podobnych kroków.
  • Biały Dom, Departament Stanu i Pentagon nie odpowiedziały od razu na prośby o komentarz.

Między wierszami: Wraz z wtorkowym zapowiedzią wydaje się, że Polska przenosi odpowiedzialność za realizację porozumienia – i przeciwdziałanie reakcjom Rosji – na Stany Zjednoczone.

  • Rosyjskie Ministerstwo Obrony ostrzegło w niedzielę, że każdy kraj, który pozwoli samolotom ukraińskim na wykorzystanie swojej ziemi do ataku na rosyjskie wojsko, zostanie uznany za uczestnika konfliktu.
  • Stany Zjednoczone nie będą sprzeciwiać się suwerennej decyzji Polski o wysłaniu samolotów bojowych na Ukrainę, powiedziała w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Jen Zaki: „Podejmują własne decyzje, ale to nie jest tak łatwe jak przenoszenie samolotów”.

Ta historia to najświeższe wiadomości. Sprawdź, czy są aktualizacje.

READ  Szkielet kobiecego „wampira” wydobyty z grobu w Polsce: „czyste zdumienie”