5 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska kupi setki rakiet szturmowych za 2 miliardy dolarów

Polska kupi setki rakiet szturmowych za 2 miliardy dolarów

WARSZAWA, Polska — Polska zamówiła „kilkaset” rakiet uderzeniowych dla marynarki wojennej w ramach umowy o wartości 8 miliardów złotych (2 miliardy dolarów), podała krajowa agencja zaopatrzenia w broń.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał kontrakt na dwie nowe morskie jednostki rakietowe, które będą uzupełnieniem istniejącego morskiego systemu ofensywnego przeciwrakietowego. Transakcja pomoże armii zwiększyć jej zdolności w zakresie obrony wybrzeża na Morzu Bałtyckim.

Kontrakt przyznany norweskiej firmie Kongsberg Defence and Aerospace obejmuje dostawę „wozów dowodzenia, wyrzutni rakiet i kilkuset rakiet przeciwokrętowych NSM”.

Prezes i dyrektor generalny Kongsberg, Geir Håøy, stwierdził w oświadczeniu, że transakcja jest największą pojedynczą transakcją w historii firmy.

Dostawy mają nastąpić w latach 2026-2032. Zgodnie z umową polskie firmy obronne będą współpracować z norweskim biznesem w zakresie dostaw broni – podała firma.

Ogłoszenie ogłoszono pierwszego dnia tegorocznych Targów Przemysłu Obronnego MSPO. Impreza odbędzie się w Kielcach w dniach 5-8 września.

Według Kongsberga Naval Strike Missile to rakieta wystrzeliwana z morza o zasięgu ponad 185 kilometrów (115 mil).

W związku z tym wiele krajów regionalnych ulepsza swoje zdolności do uderzeń morskich Inwazja Rosji na Ukrainę. W maju 2023 r. rząd Łotwy zezwolił na zakup rakiet uderzeniowych morskich w celu zwiększenia jej zdolności obronnych na Morzu Bałtyckim.

Jarosław Adamowski jest polskim korespondentem Defense News.

READ  Przypadkowo polski policjant pomaga Lekowi Wallace'owi złapać gumę w Stanach Zjednoczonych.