25 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska jest drugą najpopularniejszą lokalizacją centrów usług na świecie wśród globalnych firm

Jak wynika z raportu firmy doradczej Deloitte, Polska jest drugim po Indiach najpopularniejszym na świecie miejscem do zakładania centrów usług przez firmy.

Firma doradcza przeprowadziła ankietę wśród firm z sześciu branż – handlu detalicznego, energetyki, technologii, opieki zdrowotnej, usług finansowych i usług publicznych – na temat centrów usług wykorzystywanych przez globalne firmy do outsourcingu zadań takich jak księgowość, zasoby ludzkie i IT.

Najpopularniejszymi kierunkami podróży wśród respondentów były Indie i Polska, a następnie Meksyk, Stany Zjednoczone i Malezja. Pozostałe kraje europejskie w pierwszej dziesiątce to Hiszpania i Portugalia, które zajmują odpowiednio 9. i 10. miejsce.

Źródło: Raport Deloitte „2023 Global Shared Services and Outsourcing Survey”.

Polska, wraz z Bułgarią, Irlandią, Meksykiem i Malezją, odnotowała największy procentowy wzrost preferencji klientów w porównaniu z edycją badania z 2021 r., plasując się na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej, podał Deloitte.

O ile angielska wersja najnowszego raportu ukazała się w lipcu, wersja polska dostępna była jedynie z dodatkowym komentarzem Wydany w zeszłym tygodniu.

„Generalnie atuty Polski to a [service centre] Brana pod uwagę lokalizacja: dostęp do wykwalifikowanych specjalistów, pozytywne doświadczenia klientów oraz przynależność do Unii Europejskiej zapewnia komfort wynikający z istniejących przepisów dotyczących bezpieczeństwa informacji, cyberbezpieczeństwa i innych” – pisze Deloitte.

Chociaż redukcja kosztów jest nadal priorytetem dla firm chcących budować centra usług, Deloitte zauważa, że ​​ich rola się zmienia. „Nie są już back-office umożliwiającym efektywne kosztowo przetwarzanie transakcji, ale zyskują status partnerów biznesowych” – czytamy w doradztwie.

Wykształcona kadra w Polsce w połączeniu z niższymi niż w Europie Zachodniej płacami przyciągnęła w ostatnich latach wiele światowych firm.

Na początku tego roku amerykański gigant płatniczy Visa ogłosił, że buduje w Polsce centrum technologiczno-produktowe, które będzie zatrudniać 1500 specjalistów.

Microsoft inwestuje 1 miliard dolarów w lokalizację swojego pierwszego centrum danych w Warszawie, a Google zobowiązał się uczynić z tego miasta „europejską stolicę chmur”, ustanawiając największy na kontynencie rozwój technologii chmurowej.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Adriana Krycuka / Wikimedia (poniżej Licencja CC BY-SA 3.0 PL)