26 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska i Czechy porozumiały się w sprawie kontrowersyjnej kopalni węgla Turo

Warszawa i Praga podpisały porozumienie w sprawie kontrowersyjnej polskiej kopalni węgla brunatnego przy granicy z Czechami.

W ramach umowy Polska zapłaci swoim sąsiadom 45 mln euro (51,5 mln dolarów) i podejmie działania finansowe, aby zapobiec niszczeniu środowiska na lokalnym obszarze. Opłata zostanie podzielona między polski rząd i państwową PGE, do której należy kopalnia.

Porozumienie zakłada również powołanie Polsko-Czeskiego Komitetu Transformacji, który opracuje plan złagodzenia wpływu społeczno-gospodarczego na region w przypadku zaprzestania działalności kopalni w przyszłości.

Czeski rząd zgodził się na wycofanie skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE) po dokonaniu płatności.

Polsce nakazano zamknąć witrynę w maju 2021 r. i we wrześniu została ukarana grzywną w wysokości 500 000 euro (564 350 USD) dziennie. Warszawa do tej pory nie rozwiązała tej ustawy i została ukarana grzywną w wysokości 68 milionów மில்லியன்.

Po ogłoszeniu porozumienia z Czechami premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że kraj odwoła się od nałożonych już kar. Wcześniej kwestionował orzeczenia TSUE i określał je jako „nielegalne”.

Wcześniej w czwartek rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Britt Begame wydał niezgodne z konstytucją oświadczenie, że Polska naruszyła prawo środowiskowe bloku, przedłużając koncesję kopalni do 2026 r. bez przeprowadzenia oceny oddziaływania. We wtorek polski sąd wydał podobną opinię.

W styczniu Komisja Europejska poinformowała, że ​​przygotowuje się do wstrzymania milionów euro finansowania dla Polski po odmowie zapłacenia przez Warszawę kar za Turów.

Czechy przed złożeniem pozwu przeciwko Polsce próbowały rozwiązać spór polubownie, ale nie otrzymały stosownej odpowiedzi z Warszawy.

Porozumienie zostało osiągnięte w czwartek po miesiącach burzliwych rozmów między dwoma sąsiadami. Polski rząd zmierzył się z czeskimi obawami o szkody w środowisku wzdłuż granicy, ponieważ kopalnia dostarcza węgiel do pobliskiej elektrowni, która wytwarza 5% energii w kraju i nie może jej zamknąć.

Polska pozyskuje 70% energii elektrycznej z węgla. Kraj planuje przekształcić paliwo w 11 procent produkcji energii do 2040 r., a zmiany klimatyczne do 2050 r.

READ  Król Danii Fryderyk X odwiedził Polskę podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej jako monarcha