Polski parlament przeważającą większością głosów opowiedział się za zakończeniem uczestnictwa kraju w międzynarodowym traktacie ograniczającym wielkość sił zbrojnych w Europie od 1990 roku.
Posunięcie to stanowi część szerszej decyzji NATO o zawieszeniu Konwencji o konwencjonalnych siłach zbrojnych (CFE) w Europie.
📌Sejm uchwalił ustawę o zmianie zakresu obowiązywania traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie, podsinnego w Paryzu dnia 19 listopada 1990 r. pic.twitter.com/KyOXSoxA44
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) 7 marca 2024 r
CFE zostało uzgodnione przez państwa członkowskie NATO i Układu Warszawskiego w 1990 roku w ramach procesu zakończenia zimnej wojny. Wprowadziła ograniczenia w rozmieszczaniu i zatrzymywaniu głównych kategorii konwencjonalnego sprzętu wojskowego.
Jednak w listopadzie ubiegłego roku Rosja jednostronnie ogłosiła, że wycofuje się z paktu, twierdząc, że ekspansja NATO na wschód uczyniła go nieważnym. Moskwa przestała uczestniczyć w CFE już w 2007 roku.
NATO potępiło decyzję Rosji, a jej państwa członkowskie odpowiedziały, że chcą zawieszenia działania traktatu. Na początku tygodnia Mołdawia, która nie jest sygnatariuszem CFE spoza NATO, również ogłosiła plany zakończenia swojego uczestnictwa.
Dołączamy do sojuszników NATO i innych osób w zawieszeniu naszych zobowiązań wynikających z Konwencji o Siłach Konwencjonalnych w Europie (CFE) w odpowiedzi na nieprzestrzeganie przez Moskwę CFE od 2007 r., późniejsze wycofanie CFE i wojnę na pełną skalę przeciwko Ukrainie. https://t.co/HdGS99zCzP
— Matthew Miller (@StateDeptSpox) 7 listopada 2023 r
Wczoraj Sejm, najpotężniejsza izba niższa polskiego parlamentu, głosował nad rządowym projektem ustawy zawieszającym uczestnictwo Polski w traktacie. Spośród 440 obecnych parlamentarzystów za przyjęciem głosowało 435 przedstawicieli każdej grupy politycznej.
„Ze względu na bezpieczeństwo i obronność oraz interesy polskiej polityki zagranicznej zawieszenie stosowania umowy należy obecnie uznać za konieczne” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Władysław Teofil Bartoszewski.
„Posunięcie to jest podyktowane ciągłymi działaniami Rosji, mającymi na celu celowe zniszczenie osiągnięć traktatu jako jednego z filarów europejskiej architektury bezpieczeństwa” – dodał, cytując serwis informacyjny Onet.
Podczas debaty nad projektem część posłów z opozycyjnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) pytała, dlaczego Polska zamiast z niego całkowicie zrezygnować, zawiesiła swoje uczestnictwo. Bartoszewski powiedział, że Polska chce zerwać porozumienie, ale wśród sojuszników z NATO nie osiągnięto porozumienia – podała Broadcast TV.
W NATO uczestniczy około 20 000 żołnierzy z dziewięciu krajów #Smok24 Część ćwiczeń w Polsce #NiezłomnyObrońca24.
Testują zdolności koalicji w zakresie odstraszania i obrony wokół Przełęczy Chuasky, strategicznego wąskiego gardła https://t.co/rfLecknIDp
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 5 marca 2024 r
Ustawa przechodzi obecnie przez Senat wyższej izby, który może ją opóźnić, ale nie zablokować, a w każdym razie rząd ma większość. Po zatwierdzeniu przez parlament trafia na biurko prezydenta Andreja Duty, który może ją podpisać lub zawetować.
Jeżeli Polska przestanie uczestniczyć w traktacie, nie będzie już związana ograniczeniami wielkości swoich sił zbrojnych ani obowiązkiem corocznego raportowania o ich stanie.
Jednak w przeważającej części Polska, podobnie jak wielu sygnatariuszy, jest na tyle daleka od osiągnięcia tych limitów, że zawieszenie porozumienia ma w dużej mierze charakter symboliczny. Na mocy CFE Polska może posiadać do 1630 czołgów, 2150 bojowych wozów opancerzonych, 1610 jednostek artylerii, 460 myśliwców i 130 helikopterów szturmowych.
Po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę Polska rozpoczęła bezprecedensowy szał wydatków wojskowych, zgadzając się na zakup setek nowoczesnych czołgów, samolotów, systemów obrony powietrznej i innego sprzętu, głównie ze Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej i Wielkiej Brytanii. .
Polska podpisała ze Stanami Zjednoczonymi kontrakt o wartości 2,5 miliarda dolarów na zaawansowany system obrony powietrznej.
Po wdrożeniu Polska będzie pierwszym krajem obok Stanów Zjednoczonych, który skorzysta z systemu https://t.co/ooYMnQRnT3
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 1 marca 2024 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Główny autor obrazu: Krzysztof Sitkowski/KPRP
Agada Byka jest zastępcą redaktora naczelnego magazynu Notes z Polski. Jest dziennikarką i studentką komunikacji politycznej na Uniwersytecie w Amsterdamie. Specjalizuje się w polskiej i europejskiej polityce oraz dziennikarstwie śledczym. Pisał wcześniej dla Euractiv i The European Correspondent.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35