24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska głosowała za zakończeniem swojego uczestnictwa w Traktacie o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie

Polski parlament przeważającą większością głosów opowiedział się za zakończeniem uczestnictwa kraju w międzynarodowym traktacie ograniczającym wielkość sił zbrojnych w Europie od 1990 roku.

Posunięcie to stanowi część szerszej decyzji NATO o zawieszeniu Konwencji o konwencjonalnych siłach zbrojnych (CFE) w Europie.

CFE zostało uzgodnione przez państwa członkowskie NATO i Układu Warszawskiego w 1990 roku w ramach procesu zakończenia zimnej wojny. Wprowadziła ograniczenia w rozmieszczaniu i zatrzymywaniu głównych kategorii konwencjonalnego sprzętu wojskowego.

Jednak w listopadzie ubiegłego roku Rosja jednostronnie ogłosiła, że ​​wycofuje się z paktu, twierdząc, że ekspansja NATO na wschód uczyniła go nieważnym. Moskwa przestała uczestniczyć w CFE już w 2007 roku.

NATO potępiło decyzję Rosji, a jej państwa członkowskie odpowiedziały, że chcą zawieszenia działania traktatu. Na początku tygodnia Mołdawia, która nie jest sygnatariuszem CFE spoza NATO, również ogłosiła plany zakończenia swojego uczestnictwa.

Wczoraj Sejm, najpotężniejsza izba niższa polskiego parlamentu, głosował nad rządowym projektem ustawy zawieszającym uczestnictwo Polski w traktacie. Spośród 440 obecnych parlamentarzystów za przyjęciem głosowało 435 przedstawicieli każdej grupy politycznej.

„Ze względu na bezpieczeństwo i obronność oraz interesy polskiej polityki zagranicznej zawieszenie stosowania umowy należy obecnie uznać za konieczne” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Władysław Teofil Bartoszewski.

„Posunięcie to jest podyktowane ciągłymi działaniami Rosji, mającymi na celu celowe zniszczenie osiągnięć traktatu jako jednego z filarów europejskiej architektury bezpieczeństwa” – dodał, cytując serwis informacyjny Onet.

Podczas debaty nad projektem część posłów z opozycyjnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) pytała, dlaczego Polska zamiast z niego całkowicie zrezygnować, zawiesiła swoje uczestnictwo. Bartoszewski powiedział, że Polska chce zerwać porozumienie, ale wśród sojuszników z NATO nie osiągnięto porozumienia – podała Broadcast TV.

Ustawa przechodzi obecnie przez Senat wyższej izby, który może ją opóźnić, ale nie zablokować, a w każdym razie rząd ma większość. Po zatwierdzeniu przez parlament trafia na biurko prezydenta Andreja Duty, który może ją podpisać lub zawetować.

Jeżeli Polska przestanie uczestniczyć w traktacie, nie będzie już związana ograniczeniami wielkości swoich sił zbrojnych ani obowiązkiem corocznego raportowania o ich stanie.

Jednak w przeważającej części Polska, podobnie jak wielu sygnatariuszy, jest na tyle daleka od osiągnięcia tych limitów, że zawieszenie porozumienia ma w dużej mierze charakter symboliczny. Na mocy CFE Polska może posiadać do 1630 czołgów, 2150 bojowych wozów opancerzonych, 1610 jednostek artylerii, 460 myśliwców i 130 helikopterów szturmowych.

Po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę Polska rozpoczęła bezprecedensowy szał wydatków wojskowych, zgadzając się na zakup setek nowoczesnych czołgów, samolotów, systemów obrony powietrznej i innego sprzętu, głównie ze Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej i Wielkiej Brytanii. .


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Krzysztof Sitkowski/KPRP