Polski rząd zapowiedział uruchomienie w przyszłym miesiącu programu pomocy małym miejscowościom w zmniejszaniu betonowych przestrzeni, zwiększaniu zieleni i poprawie retencji wody.
W ostatnich latach wiele polskich gmin usunęło zieleń i zastąpiło ją betonem lub innymi podobnymi materiałami. Trend jest nazwany Bettonoza („Concretitis”) krytycy argumentują, że beton jest mniej estetyczny, pogarsza retencję wody i podnosi temperaturę.
Mieszkańcy, aktywiści i architekci znaleźli sposoby na trzy „choroby”, które nękają polskie miasta: „concretitis”, „advertitis” i „pastelitis”.
Stopniowo uzdrawiają miejski krajobraz naznaczony historią, pisze @AlicjaPtak4 https://t.co/IltIpemG3o
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 1 sierpnia 2022 r
W rozmowie z Polskim Radiem wczoraj minister klimatu Anna Moskwa powiedziała: „Zaproszenie ogłosimy w sierpniu [to provide funds]… Usuń beton i stwórz zielone przestrzenie dla małych miast liczących 50 000 mieszkańców”.
„To jest projekt pilotażowy i chcemy zebrać dobre pomysły od władz lokalnych” – dodał. „Stopniowo będziemy wymieniać coraz więcej tych funduszy”.
„Zielona przestrzeń – niebetonowa, oddychająca powierzchnia – to naturalna potrzeba i ta świadomość rośnie” – powiedział minister. Podkreślił jednak, że „trochę potrwa” powrót do zieleni w miastach.
W czasie upałów beton może nagrzewać się do niebezpiecznych temperatur – co pokazują miłośnicy miejskich rozwiązań Jajka na twardo na powierzchni placów miejskich Dla podkreślenia problemu. Tymczasem usuwanie drzew i innej zieleni zmniejsza naturalny cień.
Polskie miasto w kryzysie klimatyczno-wodnym wygląda tak:
🥵 Układa beton jak okiem sięgnąć
🥵 Robi się nieznośnie gorąco
🥵 Marnuje cenną wodę 💦 na schłodzenie przestrzeni, która właśnie nagrzała beton pic.twitter.com/Lbj0QkLT7S— Wojciech Kość (@WojciechKosc) 3 lipca 2022 r
Beton jest mniej odporny na zalanie, ponieważ zapobiega naturalnemu wsiąkaniu wody w grunt. W ramach dążenia rządu do usuwania betonu nacisk zostanie położony na poprawę retencji wody.
Ministerstwo klimatu zauważa, że zabudowane, suche i gorące powierzchnie zwiększają ilość pyłu i szkodliwych substancji w powietrzu, pogarszając stan zdrowia mieszkańców. Polska ma jedne z najgorszych zanieczyszczeń powietrza w Europie.
Ministerstwo ma nadzieję, że projekt pomoże ograniczyć zużycie betonu i asfaltu w centrach miast. Zamiast tego zachęca się władze lokalne do sadzenia drzew i krzewów, tworzenia „mikroparków” oraz zielonych ścian i dachów.
W lutym br Puls Biznesu Rząd planuje wydać około 870 mln euro – korzystając z funduszy unijnych na ochronę środowiska – na zmniejszenie ilości betonu, zwiększenie zieleni i poprawę retencji wody, donosi dziennik.
W całej Polsce władze lokalne wycinają drzewa – od ponad wieku – ze względów „bezpieczeństwa”.
Jednak naukowcy i aktywiści krytykują tę praktykę, twierdząc, że jest ona nie tylko niepotrzebna, ale także pogłębia problemy związane ze zmianami klimatycznymi https://t.co/9rEL8P2KAP
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 2 października 2020 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, finansowaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Źródło głównego obrazu: Piotr Kożurno / Wikimedia (poniżej CC BY-SA 3.0)
Alicja Ptak jest starszą redaktorką i dziennikarką multimedialną w Notes from Poland. Wcześniej pracował w Reuters.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35