16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Minister mówi, że Polska jest gotowa na rosyjskie embargo na ropę

Minister mówi, że Polska jest gotowa na rosyjskie embargo na ropę

WARSZAWA, 29 grudnia (Reuters) – Polska jest gotowa zakazać Rosji sprzedaży ropy do krajów, które egzekwują pułapy cenowe, powiedział w czwartek minister pogody. Arabia Saudyjska.

Grupa Siedmiu (G7) i sojusznicy, w tym Polska, zgodzili się w tym miesiącu na cenę 60 dolarów za baryłkę rosyjskiej ropy naftowej na morzu. W odpowiedzi prezydent Władimir Putin podpisał we wtorek dekret zakazujący dostaw ropy naftowej i produktów ropopochodnych do krajów objętych embargiem przez pięć miesięcy, począwszy od 1 lutego.

Polska stopniowo ogranicza zużycie rosyjskiej ropy, zaprzestając kupowania rosyjskiej ropy drogą morską po wybuchu wojny na Ukrainie, poinformował czołowy rafiner PKN Arlen. Firma twierdzi, że zapewniła alternatywne dostawy ropy dzięki partnerstwu z Saudi Aramco.

„Jesteśmy gotowi przetwarzać wszystkie rodzaje ropy naftowej, to jest nasza przewaga” – powiedziała na konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Moskwa wyraziła również nadzieję, że następny pakiet sankcji UE będzie zawierał decyzję o zakazie rosyjskiej ropy.

Polska zabiega o poparcie Niemiec w nałożeniu unijnych sankcji na polsko-niemiecki odcinek ropociągu Przyjaźń, aby Warszawa mogła zrezygnować z kupna rosyjskiej ropy w przyszłym roku bez płacenia kar, poinformowały Reutera w listopadzie dwa źródła zaznajomione z negocjacjami.

Polska i Niemcy zobowiązały się wiosną do zakończenia importu rosyjskiej ropy przez północną część Druszpy do końca roku, ale Arlen pozostaje związany kontraktem z rosyjską firmą naftowo-gazową Tatnieft.

„Uważamy, że następny pakiet sankcji będzie zawierał decyzję w sprawie ropy” – powiedziała Moskwa. „Sankcje anulują kontrakt z Tatnieftem”.

Relacja Marka Streleckiego; Przez Alana Charlisha; Montaż przez Johna Harveya

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Lashet w Niemczech zbuntował się podczas II wojny światowej w Polsce