24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska do 2034 roku zainwestuje 16 miliardów dolarów w nowe linie przesyłowe, wspierając 45 GW fotowoltaiki

Przy oczekiwanej mocy fotowoltaicznej wynoszącej 45 GW do 2034 r., OSP stawia sobie za cel znacznie wyższy cel dla tej technologii w porównaniu z rządowym Narodowym Planem Energetycznym i Klimatycznym (NECP) przedstawionym na początku tego miesiąca. W najnowszym planie KPEiK Polska planuje mieć do 2030 r. 29,3 GW zainstalowanych fotowoltaiki, czyli o 22 GW więcej niż w poprzednim planie KPEiK przedstawionym w 2019 r.

Według OSP do końca 2023 r. fotowoltaika będzie miała moc zainstalowaną na poziomie ponad 17 GW, a od III kwartału 2023 r. – 18 GW, jak podaje polska grupa badawcza Instytut Energii Odnawialnej – w porównaniu z niecałymi 100 MW w 2015 r. Nadszedł wzrost. Głównie od światła słonecznego na dachu.

Od 2016 r. rząd przeprowadził kilka aukcji, w tym fotowoltaicznych, a w latach 2016–2023 przyznano 7,3 GW mocy fotowoltaicznej, czyli o 2 GW więcej niż morska energetyka wiatrowa. Prawie połowa (3 GW) całej mocy fotowoltaicznej sprzedanej na aukcji w tym okresie została zakontraktowana do 2021 r.

Ponadto do końca 2023 roku OSP zatwierdził ponad 4,6 GW mocy PV, dla których projekty muszą zostać przyłączone do sieci w ciągu najbliższych dwóch lat od zatwierdzenia wniosku.

„Realizacja projektów przedstawionych w PRSP jest istotnym elementem transformacji energetycznej Polski i pozwoli naszemu krajowi osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Planowane inwestycje są odpowiedzią na dynamiczne zmiany i pomogą przygotować na nie sieć” – powiedział Grzegorz Onichimowski, Prezes Zarządu PSE.

Jeden z gorących tematów w całej Polsce był poruszany w ubiegłym roku Wielkoskalowa energia słoneczna w Europie Środkowo-Wschodniej Event w Warszawie, Cable-pooling i fotowoltaika. Cable-pooling polega na współdzieleniu mocy przyłączeniowej w danym punkcie przyłączenia do sieci przez dwa niezależne – w tym przypadku odnawialne – aktywa wytwórcze.

Według raportu Solar Power Europe Market Outlook Polska nadal pozostaje wiodącym rynkiem fotowoltaiki w Europie, za Niemcami, Hiszpanią i Włochami, zwiększając moc o 4,6 GW do 2023 roku.

W zeszłym roku program PV Tech Premium obejmował kraj w dwuczęściowej serii, która dotyczyła problemów z siecią oraz tego, jak w pierwszej części wejść na rynek, a w drugiej – jak przebić się na rynek dachów.

Trzecią edycję zorganizuje wydawca PV Tech, Solar Media Energia słoneczna na dużą skalę w Europie Środkowo-Wschodniej Wydarzenie skupi się na Europie Wschodniej i będzie obejmować bogaty program paneli, prezentacji i pogawędek przy kominku prowadzonych przez liderów branży odpowiedzialnych za budowę projektów fotowoltaicznych i magazynowych w Polsce, Bułgarii, Rumunii, Grecji, w dniach 26–27 listopada 2024 r. w Warszawie. i Węgry. Więcej informacji, w tym o tym, jak wziąć udział, znajdziesz tutaj.