1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska chce „jak najszerszych sankcji UE” wobec Rosji – mówi Tusk

Polska chce „jak najszerszych sankcji UE” wobec Rosji – mówi Tusk

Premier Donald Tusk powiedział, że Polska będzie żądać jak najszerszych sankcji wobec Rosji – w tym zakazu stosowania paliwa jądrowego i transferu zamrożonych rosyjskich aktywów na Ukrainę – w miarę omawiania przez UE nowych środków wobec Moskwy.

W środę źródła dyplomatyczne poinformowały Reuters, że Komisja Europejska rozpocznie rozmowy z państwami członkowskimi na temat nowych, 13. sankcji w ramach bloku. Ma nadzieję wprowadzić je 24 lutego, w drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę.

Przemawiając w czwartek w Brukseli, Tusk potwierdził, że „oczywiście mamy własne żądania” co do tego, co powinno znaleźć się w nowych sankcjach – podała Polska Agencja Prasowa (PAP).

„Polska zawsze była krajem, który domagał się możliwie najsurowszych sankcji wobec Rosji” – powiedział premier, którego rząd objął urząd w grudniu i kontynuował silne wsparcie swojego poprzednika dla Ukrainy.

„Niezależnie od tego, czy jestem optymistą, czy nie, nie chcę prognozować, czy żądania Polski i innych trudnych krajów zostaną spełnione” – dodał. „Ale Polska z pewnością będzie domagać się w tym nowym pakiecie jak najszerszego zakresu sankcji”.

Tusk powiedział, że będzie to obejmować embargo na paliwo z Rosji dla elektrowni jądrowych, przyznał jednak, że nie będzie to łatwe do wdrożenia, ponieważ wiele krajów zachodnich jest „w pewnym stopniu zależnych” od Rosji w zakresie takich dostaw.

Premier dodał, że Polska będzie „w dalszym ciągu naciskać” na transfer zamrożonych rosyjskich aktywów na Ukrainę.

Tymczasem zarówno Reuters, jak i PAP, powołując się na źródła dyplomatyczne, podały, że Polska i trzy państwa bałtyckie wspólnie przygotowały propozycje nowej rundy unijnych sankcji, w tym zakazu importu rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) i aluminium.

READ  Chory niedźwiadek w Polsce poddany eutanazji bez poprawy

W planach są sankcje na różne formy współpracy naukowej i finansowania z udziałem Rosji, zaostrzenie ograniczeń w sektorze lotniczym oraz dodatkowe działania mające na celu obejście sankcji gospodarczych ze strony Moskwy, zwłaszcza Białorusi – podała PAP.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: KPRM (poniżej CC BY-NC-ND 3.0 PL)