Premier Donald Tusk powiedział, że Polska będzie żądać jak najszerszych sankcji wobec Rosji – w tym zakazu stosowania paliwa jądrowego i transferu zamrożonych rosyjskich aktywów na Ukrainę – w miarę omawiania przez UE nowych środków wobec Moskwy.
W środę źródła dyplomatyczne poinformowały Reuters, że Komisja Europejska rozpocznie rozmowy z państwami członkowskimi na temat nowych, 13. sankcji w ramach bloku. Ma nadzieję wprowadzić je 24 lutego, w drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę.
Przemawiając w czwartek w Brukseli, Tusk potwierdził, że „oczywiście mamy własne żądania” co do tego, co powinno znaleźć się w nowych sankcjach – podała Polska Agencja Prasowa (PAP).
„Polska zawsze była krajem, który domagał się możliwie najsurowszych sankcji wobec Rosji” – powiedział premier, którego rząd objął urząd w grudniu i kontynuował silne wsparcie swojego poprzednika dla Ukrainy.
„Niezależnie od tego, czy jestem optymistą, czy nie, nie chcę prognozować, czy żądania Polski i innych trudnych krajów zostaną spełnione” – dodał. „Ale Polska z pewnością będzie domagać się w tym nowym pakiecie jak najszerszego zakresu sankcji”.
Polska chce, by 13.pakiet sankcji Rosji wobec byl mojwie jak najbardijze geograficzne – mózi premier D. Tusk. By a zatem, dopuszczalne odze restrykcje gospodarcze. Konfesjonały ws najnościowych sankcji KE organiza w weekend, Polska zaproszona na sędniębi @PR24_pl https://t.co/zmfjRw6Gbj
— Beata Płomecka (@bplomecka) 1 lutego 2024 r
Tusk powiedział, że będzie to obejmować embargo na paliwo z Rosji dla elektrowni jądrowych, przyznał jednak, że nie będzie to łatwe do wdrożenia, ponieważ wiele krajów zachodnich jest „w pewnym stopniu zależnych” od Rosji w zakresie takich dostaw.
Premier dodał, że Polska będzie „w dalszym ciągu naciskać” na transfer zamrożonych rosyjskich aktywów na Ukrainę.
Tymczasem zarówno Reuters, jak i PAP, powołując się na źródła dyplomatyczne, podały, że Polska i trzy państwa bałtyckie wspólnie przygotowały propozycje nowej rundy unijnych sankcji, w tym zakazu importu rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) i aluminium.
W planach są sankcje na różne formy współpracy naukowej i finansowania z udziałem Rosji, zaostrzenie ograniczeń w sektorze lotniczym oraz dodatkowe działania mające na celu obejście sankcji gospodarczych ze strony Moskwy, zwłaszcza Białorusi – podała PAP.
Polski eksport do Kirgistanu wzrósł od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.
Kirgistan jest postrzegany jako sposób na obejście sankcji nałożonych na Moskwę, a wiele krajów zachodnich zwiększyło eksport, przy czym największy udział w tym mają Polska i Niemcy.
Sprawdź nasz pełny raport: https://t.co/g4z6Ttuykj pic.twitter.com/0ev7lkyj4w
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 24 stycznia 2024 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Główny autor obrazu: KPRM (poniżej CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich w różnych publikacjach Polityka zagraniczna, Europa polityczna, EUobserver I Dziennik Gazeta Prawna.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35