22 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Policja zwraca łódź używaną przez Dom Phillipsa i Bruno Pereirę | Dom Phillips i Bruno Pereira

Policja odzyskała łódź używaną przez brytyjskiego dziennikarza Dom Phillipsa i rdzennego obrońcę Bruno Pereirę, gdy zginęli w amazońskiej dżungli.

Policja federalna w stanie Amazonas poinformowała w oświadczeniu, że agenci straży pożarnej i marynarki wojennej „znaleźli łódź używaną przez ofiary około 20:20 19 czerwca”. „Łódź zostanie poddana niezbędnym badaniom kryminalistycznym w celu przyczynienia się do pełnego wyjaśnienia wszystkich faktów”.

Szef policji Alex Perez Timoteo powiedział, że biały metaliczny pojazd został znaleziony na głębokości 20-30 metrów, w pobliżu brzegu rzeki Itakaway. Ważyło go sześć worków ziemi. Policja znalazła również 40-konny silnik Yamaha.

Phillips i Pereira podróżowali łodzią 5 czerwca, kiedy zgłoszono ich zaginięcie po tym, jak nie pojawili się w miejscu docelowym w Atalaya do Norte, małym miasteczku niedaleko granicy Brazylii z Peru.

Phillips pracował nad książką o zrównoważonym rozwoju zatytułowaną Jak uratować Amazonkę, a Pereira, który był w bliskim kontakcie z lokalnymi grupami tubylczymi, pomagał mu w rozmowach kwalifikacyjnych.

W związku z przestępstwem aresztowano trzech mężczyznJeden z nich przyznaje się do morderstwa. W zeszłym tygodniu zawiózł policję do odległego miejsca w lesie, gdzie Phillips i Pereira zostali pochowani po zastrzeleniu. Pięć innych osób poszukiwanych przez władze za udział w ukryciu zwłok.

Chociaż urzędnicy nie podali żadnego powodu brutalnych zabójstw, uważa się, że głównym celem był Pereira.

Adwokat Aborygenów i były urzędnik rządu federalnego Aborygenów Fundacji, był świadomy nielegalnego kłusownictwa panującego na tym obszarze i rzekomo groził mu co najmniej jeden mężczyzna, który został aresztowany przez policję.

Najbardziej wysunięty na zachód region Brazylii jest domem dla dużej liczby żółwi i pirarucu, jednej z największych ryb słodkowodnych na świecie. Zwierzęta osiągają wysokie ceny na rynkach Atalaia do Norte, a także za granicą w sąsiedniej Kolumbii.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

Morderstwo wywołało oburzenie zarówno w Brazylii, jak i Wielkiej Brytanii, gdzie Phillips wcześniej pracował jako redaktor magazynu Mixmag w latach 90. W nieznajomy sposób zwrócił uwagę na skrajnie prawicowy rząd Jaira Bolsonaro, Człowiek, który według wielu ponosi pewną odpowiedzialność za zbrodnię.

Bolsonaro osłabiło machinę państwową mającą na celu ochronę rdzennej ludności i środowiska oraz zachęciło drwali, górników i rybaków do najeżdżania części Amazonii prawnie zarezerwowanych wyłącznie dla rdzennych grup.

Liczba zarejestrowanych inwazji i ataków na ziemie tubylców wzrosła ze 111 w 2018 r., rok przed przejęciem władzy przez Bolsonaro, do 263 w 2020 r., wynika z badania przeprowadzonego przez grupę CIMI zajmującą się prawami tubylców.

READ  Czy Indie zmienią nazwę na Bharat? Wyjaśnienie kontrowersji związanych z zaproszeniem na szczyt G20