22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Policja skonfiskowała sprzęt komputerowy dziennikarza

Warszawa, Polska (AP) – Policja skonfiskowała sprzęt komputerowy dziennikarza pracującego dla wiodącej gazety w Polsce, nad którą prowadzi śledztwo prawicowego rządu.

Sprzęt Piotra Paxlerovicha, reportera liberalnej gazety Gazette Vyborga, został skonfiskowany w sobotę w miejscowości Giolona Kora, 450 kilometrów (280 mil) na zachód od Warszawy. Nalot i sprzęt zostały skonfiskowane na rozkaz policji w Warszawie.

Roman Imielski, zastępca redaktora gazety, powiedział, że infiltracja policji odbyła się bez nakazu i „strajkuje przeciwko fundamentalnemu prawu do zachowania tajemnicy prasowej w demokracji”.

Powołując się na inne posunięcia władz rządzących przeciwko niezależnym mediom, powiedział w opublikowanym w sobotę artykule, że redakcja nie miała wątpliwości, że policyjny nalot na dziennikarzy „groził dziennikarzom”.

Warszawska policja powiedziała, że ​​reporter nie był specjalnie namierzony. Poinformowano, że wiadomość o ataku, w tym groźby, została wysłana do polskich prawodawców. News później odkrył adres IP, który doprowadził do „mniej znanego lokalnego dziennikarza”.

Bakselerowicz zaprzeczył wysyłaniu jakichkolwiek e-maili z pogróżkami.

„Nikomu nie groziłem. Dla mnie była to prowokacyjna lub zemsta próba napisania niewygodnych artykułów” – powiedział Paxlerovich.

Tymczasem redaktorzy gazety obiecali wykorzystać wszelkie środki prawne, aby chronić swoich dziennikarzy przed „szykanami władz dyktatorskich”.

„Oświadczamy, że nie poddamy się represjom i nie damy się zastraszyć. Naszym obywatelskim i demokratycznym obowiązkiem jest krytykowanie wszelkiej władzy i ujawnianie jej nadużyć. Nawet wtedy, gdy nadużycie władzy dotyka naszych dziennikarzy i nas samych” – powiedzieli. .

Partia rządząca ostatnio starała się uchwalić przepisy, które pozbawiłyby amerykańską firmę Discovery Inc. praw TVN do polskiej telewizji.

TVN uważa, że ​​jego głównym celem jest wieczorny program informacyjny Fakti, który zapewnia ważne relacje władz i jest codziennie oglądany przez miliony ludzi.

READ  Korea Południowa dostarcza do Polski pierwszego myśliwca FA-50GF w ciągu zaledwie ośmiu miesięcy; Media nazywają to niezwykłym