5 maja, 2024

Podsumowanie czwartkowego marcowego szaleństwa: uważaj na 11 nasion i Jacka Gohlke

Pierwszy dzień turnieju NCAA mężczyzn dobiega końca, a drabinki zostały już złamane przez osunięcie się ziemi.

Czwartkowy start turnieju był ekscytujący i pełen zdenerwowania, a trio rozstawionych z numerem 11 i Jackiem Gohlke zadbało o to, aby 99,9% idealnych nawiasów zostało upieczonych jeszcze przed zakończeniem późnych partii. Jeśli należysz do 0,1%, gratulacje. Idź kupić los na loterię.

Reszta z nas może usiąść wygodnie i cieszyć się ciekawym turniejem NCAA.

Uważaj na 11 nasion

Podczas gdy Oakland skradł show swoim zdenerwowaniem w Kentucky, to Duquesne i Oregon rozkręciły imprezę.

Numer 11 Duquesne dał o sobie znać już w pierwszych meczach z numerem 6 BYU. „Cougars” od początku deptali po piętach. Dukes rozpoczęli wynik rzutem za trzy punkty i prowadzili 9:0. Do przerwy prowadzili 38-30, a po trzech minutach drugiej połowy podwyższyli do 46-32.

Jimmy Clark III i Duquesne wciąż tańczą.  (Zdjęcie: Brendal O'Bannon/NCAA za pośrednictwem Getty Images)

Jimmy Clark III i Duquesne wciąż tańczą. (Zdjęcie: Brendal O'Bannon/NCAA za pośrednictwem Getty Images)

Cougars walczyli o remis do 60. Nie można było jednak odmówić Dukesom, którzy w dalszej części meczu pokonali Cougars 11:7 i doprowadzili do remisu 71-67, którego niewielu się spodziewało. Duquesne, wygrywając zaledwie dwa mecze w turnieju, pozostawił mu zaledwie 16,3% idealnej pozycji w drabince.

W Oregonie wciąż pojawiają się zakłócenia

Potem przyszedł Oregon, który wielu ludzi – w tym ci mieszkający w Las Vegas – przewidywało, że nadejdzie. Pomimo tego, że Oregon grał jako rozstawiony z numerem 11 przeciwko rozstawionej z numerem 6 Karolinie Południowej, Oregon wszedł do meczu z 2,5-punktowym faworytem.

Kaczki przekroczyły oczekiwania. Oregon objął prowadzenie 34-29 do przerwy, które zostało zmniejszone do pięciu po cudownym rzucie za trzy punkty Ta'Lona Coopera zza połowy kortu, który pobił sygnał dźwiękowy kończący połowę. Stan Oregon nie był tym zmartwiony.

Zespół Oregon, prowadzony przez byłego Gamecocka Jermaine’a Quesnarda, rozpoczął drugą połowę i zwyciężył 87-73.

Quesnard grał przez trzy sezony w Karolinie Południowej, zanim dołączył do Oregonu w zeszłym sezonie po zmianie trenera, która doprowadziła do zwolnienia przez Gamecocks Franka Martina na rzecz Lamonta Parisa. On powiedział wcześniej The Oregonian Brak komunikacji z Paryża wpłynął na jego decyzję o wejściu na portal transferowy.

READ  Cypress podpisuje z Bauerem 3-letnią umowę wstępu

Ta seria wydarzeń ostatecznie powróciła w czwartek i mocno dotknęła Gamecocks, gdy Quesnard zdobył 40 punktów w karierze w turnieju NCAA w Oregonie, wysyłając swoją byłą drużynę z powrotem do Kolumbii przed wygraniem turnieju. Zabłysnął na boisku, trafiając 14 z 22, trafiając jednocześnie 5 z 9 rzutów za trzy punkty.

Stan Karolina Północna idzie w ich ślady

Stan NC podtrzymał ten trend w czwartkowy wieczór.

Wolfpack, świeżo po swojej dominacji w turnieju ACC w zeszłym tygodniu, podczas pierwszego meczu w Pittsburghu trzymał na dystans 6. drużynę Texas Tech. Wygrali 80-67 i po raz pierwszy od 2015 roku, czyli w tym samym roku, pokonali Villanovę nr 1, awansowali do drugiej rundy turnieju.

NC State objęło niewielkie prowadzenie w pierwszej połowie, by ostatecznie przełamać prowadzenie 13-2 w drugiej połowie. Od tego momentu Wolfpack po prostu osiągnął 13-punktowe zwycięstwo, które zapewniło im sobotni mecz z Oakland. Ben Middlebrooks prowadził Wolfpack z 21 punktami z ławki rezerwowych, a starszy DJ Burns Jr. dodał 16 punktów, trafiając 11 z 17 z gry.

NC State wygrało obecnie sześć meczów z rzędu, w tym imponującą serię pięciu zwycięstw w turnieju ACC.

Czy 11-6 gier to nowe 12-5?

Czwartek to czwarty turniej z rzędu, w którym przynajmniej drużyna z 11. miejsca awansowała. W trzech z tych turniejów wielu rozstawionych z numerem 11 wygrało, a kilka z nich awansowało głębiej do turnieju.

W ubiegłym roku drużyna Pittsburgh z numerem 11 pokonała stan Iowa z numerem 6, a następnie przegrała w drugiej rundzie z rozstawionym z numerem 3 Xavierem. W 2022 r. trzy rozstawienia z numerem 11 awansowały. Stan Iowa pokonał LSU nr 6, a następnie Wisconsin nr 3 w drodze do Sweet 16. Stan Michigan również dotarł do Sweet 16, pokonując 6. stan Colorado i 3. Tennessee . Notre Dame pokonała Alabamę nr 6, a następnie przegrała w drugiej rundzie z numerem 3 w Texas Tech.

READ  Everton 2 Liverpool 0: Pierwsza porażka Kloppa na Goodison kończy marzenie o tytule – Al Mujaz

Ale rok 2021 przyniósł nam jedno z najbardziej udanych nasion nr 11 w historii. W drodze do Final Four UCLA pokonało nr 6 BYU, nr 14 Abilene Christian, nr 2 Alabamę i nr 1 Michigan. Tam przegrała z Gonzagą w ekscytującym półfinale wszech czasów.

Teraz mamy Duquesne w Oregonie i Karolinie Północnej. Nowy Meksyk będzie ostatnim rozstawionym z numerem 11, który zagra w pierwszym meczu turnieju NCAA. W piątek mają 2,5 punktu faworyta do Clemsona. Czy ktoś jest powiązany z Sweet 16 lub głębokim wyścigiem, takim jak UCLA 2021?

Jack Gohlke podpala Kentucky, łamiąc większość wsporników

Jack Gohlke to kolejna wielka gwiazda turnieju NCAA.

W czwartkowy wieczór Gohlke poprowadził drużynę nr 14 z Oakland do ogromnego zwycięstwa nad drużyną nr 3 w Kentucky. Gohlke rzucił 10 rzutów za trzy punkty i zdobył 32 punkty w oszałamiającym zwycięstwie, które było ostatnią posezonową walką Kentucky. To oczywiście doprowadziło do ponownych wezwań do zatrudnienia trenera Johna Calipariego.

Gohlke brakowało zaledwie trzech punktów do pobicia rekordu wszechczasów w pojedynczym meczu turniejowym, ustanowionego przez Jeffa Fryera z LMU w 1990 roku. W pierwszej połowie Gohlke trafił siedem z 10 rzutów za trzy punkty, a następnie zaliczył asystę przy rzucie. Golden Grizzlies wygrywają w drugiej połowie.

Chociaż swoim występem przyciągał wiele uwagi, nie jest to specjalnie zaskakujące. Wszystkie z wyjątkiem ośmiu prób rzutów z gry bramkarza w sezonie zasadniczym miały miejsce zza łuku.

W sobotę Grizzlies zmierzą się w drugiej rundzie z NC State.

W wyniku dyskomfortu prawie każdy pozostały idealny kawałek został złamany. Ponad 95% nawiasów Yahoo wybrało Kentucky do przejścia do drugiej rundy. Zatem do czasu wystąpienia tego zakłócenia jedynie 0,1% łuków wyprodukowanych za pośrednictwem Yahoo Sports było nadal doskonałych.

Pod koniec wieczoru pozostało już tylko 116 osób. Jeśli to ty, życzę powodzenia w piątek. Będziesz tego potrzebował.

Marcus Domasek prowadzi Illinois z triple-double

Marcus Domasek dołączył do elitarnej grupy koszykarzy z college'u w czwartkowe popołudnie.

READ  Luis Rubiales: Wyzywający hiszpański menadżer piłkarski przyznaje się do „oczywistych błędów”, ale twierdzi, że został potraktowany niesprawiedliwie

Domasek został dziewiątym zawodnikiem w historii turniejów NCAA, który w czwartek zanotował triple-double, prowadząc jednocześnie z trzecim stanem Illinois do zwycięstwa 85-69 nad 14. stanem Morehead State. Zdobył 12 punktów, zebrał 11 zbiórek i zaliczył 10 asyst, a na koniec drugiej połowy zaliczył triple-double za trzy punkty.

Domasek jest pierwszym graczem, który osiągnął triple-double od czasu, gdy gwiazda Memphis Grizzlies Ja Morant zrobił to z Murray State w 2019 roku. Gwiazda Golden State Warriors, Draymond Green, jest jedynym graczem, który zrobił to dwukrotnie. Gary Grant z Michigan był pierwszym, który tego dokonał w 1987 roku. Tę listę sporządzają Shaquille O'Neal, David Cain, Andre Miller, Dwyane Wade i Cole Aldrich.

Dumasque i Illinois awansują do drugiej rundy, gdzie w sobotę zmierzą się z Duquesne.

Kansas przekrada się obok Samforda po kontrowersyjnym faulu

W czwartkowy wieczór Kansas prawie straciło 22-punktową przewagę.

Jednak dzięki szybkiej akcji w końcówce i kontrowersyjnemu faulowi w ostatnich sekundach Jayhawks przeszli do drugiej rundy.

Zespół nr 4 Kansas pokonał Samford nr 13 93-89 w meczu pierwszej rundy w czwartkowy wieczór. Choć w drugiej połowie prawie stracili 22-punktowe prowadzenie, to dopiero faul w ostatnich sekundach przypieczętował rozdanie.

Nicholas Timberlake z Kansas przyjął podanie po szybkiej przerwie i na zaledwie 14 sekund przed końcem wykonał wsad, gdy za nim wleciał AJ Staton-McRae z Samford i zablokował strzał. Timberlake uderzył w boisko, ostatecznie trafiając na linię rzutów wolnych, gdzie trafił oba swoje strzały i dał Kansas trzypunktowe prowadzenie.

Jednak bliższe spojrzenie na grę wyraźnie pokazało, że Staton-McRae w ogóle nie dotknął Timberlake'a. Dostał całą piłkę.

Jednak na boisku decyzja pozostała niezmieniona, co ostatecznie doprowadziło Kansas do czteropunktowego zwycięstwa.

Zatem Kansas awansuje teraz do drugiej rundy i zmierzy się z Gonzagą nr 5, który w czwartkowym meczu pierwszej rundy pokonał McNeese bez większych problemów.