2 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Po raz pierwszy od 50 000 lat na nocnym niebie pojawi się zielona kometa

Po raz pierwszy od 50 000 lat na nocnym niebie pojawi się zielona kometa

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.



CNN

Niedawno odkryta kometa pojawi się na nocnym niebie po raz pierwszy od 50 000 lat.

Odkryta 2 marca 2022 roku przez astronomów za pomocą kamery szerokokątnej Zwicky Transit Facility w Obserwatorium Palomar w hrabstwie San Diego w Kalifornii, kometa zbliży się do Słońca 12 stycznia. NASA.

nazwa rzeczy C/2022 E3 (ZTF)Kometa ma orbitę wokół Słońca, która przechodzi przez zewnętrzne krańce Układu Słonecznego, dlatego tak długa podróż – i tak długi czas – zajęła ponowne ominięcie Ziemi, zgodnie z Towarzystwo Planetarne.

Według obserwatorów nieba z półkuli północnej, którzy używają teleskopów i lornetek, muszą patrzeć nisko na północno-wschodni horyzont tuż przed północą, aby dostrzec go 12 stycznia. ZiemiaNiebo.

Lodowa kula, która stopniowo rozjaśnia się w miarę zbliżania się do Słońca, przejdzie następnie najbliżej Ziemi między 1 a 2 lutego, około 26 milionów mil (42 miliony kilometrów) stąd, według EarthSky – gdy kometa zbliża się do Ziemi, to Will Obserwatorzy byli w stanie dostrzec ją w pobliżu jasnej gwiazdy Polaris, znanej również jako Gwiazda Polarna, i powinna być widoczna wczesnym wieczorem.

Według NASA kometa powinna być widoczna przez lornetkę na porannym niebie dla obserwatorów nieba na półkuli północnej przez większą część stycznia, a na półkuli południowej na początku lutego.

W zależności od jasności w nadchodzących tygodniach C/2022 E3 (ZTF) może stać się widoczny gołym okiem na ciemnym niebie pod koniec stycznia.

Kometę można odróżnić od gwiazd po spadających warkoczach pyłu i energetycznych cząstek, a także otaczającej ją świecącej zielonej komie. Koma to powłoka, która tworzy się wokół komety, gdy zbliża się ona do Słońca, powodując sublimację jej lodu lub bezpośrednie przekształcenie w gaz. To sprawia, że ​​kometa wydaje się niewyraźna podczas obserwacji przez teleskopy.

READ  Raport dotyczący rakiet: czy rakieta Northrop będzie nadawała się do ponownego użycia? Czwarty statek kosmiczny zostaje wyrzucony dwukrotnie

I nie przegap tego Inne wydarzenia na niebie, które warto zobaczyć w 2023 roku.