22 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Paryż 2024: Rozpalenie płomienia Igrzysk Olimpijskich w kolebce starożytnych igrzysk greckich

Paryż 2024: Rozpalenie płomienia Igrzysk Olimpijskich w kolebce starożytnych igrzysk greckich

STAROŻYTNA OLIMPIA, Grecja (AP) – Nawet bez pomocy Apolla płomień, który płonąłby w… Igrzyska Olimpijskie w Paryżu Został podpalony we wtorek w miejscu starożytnych igrzysk w południowej Grecji.

Zachmurzone niebo temu przeszkodziło Tradycyjne oświetleniekiedy aktorka przebrana za starożytną grecką kapłankę używa słońca do rozpalenia srebrnego płomienia – po symbolicznej modlitwie do Apolla, starożytnego greckiego boga słońca.

Zamiast tego użyła zapasowej latarki, która została zapalona w tym samym miejscu w poniedziałek, podczas ostatniego szkolenia.

Aktorka Marie Mena, która gra Najwyższą Kapłankę (po prawej), zapala pochodnię podczas oficjalnej ceremonii zapalenia pochodni z okazji Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w starożytnej Olimpii, Grecja, wtorek, 16 kwietnia 2024 r. (AP Photo/Thanasis Stavrakis)

Zwykle przede wszystkim z grupy Kapłanki w długich plisowanych sukniach Zanurza pochodnię wypełnioną paliwem w zwierciadle parabolicznym, na którym skupiają się promienie słoneczne i wybucha pożar.

Ale tym razem nawet nie próbowała i skierowała się prosto w stronę zapasowego płomienia, przechowywanego w kopii starożytnego greckiego naczynia. Jak na ironię, kilka minut później wzeszło słońce.

Ze starożytnego stadionu w Olimpii kolejni nosiciele będą nieść pochodnię wzdłuż 5000-kilometrowej trasy przez Grecję, obejmującej kilka wysp, aż do przekazania jej organizatorom Igrzysk Paryskich w Atenach 26 kwietnia.

Thomas Bach, prezes Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, powiedział, że zapalenie znicza łączy w sobie „pielgrzymkę do naszej przeszłości w starożytnej Olimpii i akt wiary w naszą przyszłość”.

Pierwszy niosący pochodnię, grecki złoty medalista olimpijski Stefanos Doskos (z prawej), przekazuje pochodnię pierwszemu francuskiemu niosącemu pochodnię, trzykrotnej medalistce olimpijskiej Laure Manaudou, w pobliżu pomnika Pierre'a de Coubertina, w tle, po oficjalnej ceremonii zapalenia pochodni Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, w miejscu starożytnej Olimpii, Grecja, wtorek, 16 kwietnia 2024 r. (AP Photo/Thanasis Stavrakis)

Pierwszy niosący pochodnię, grecki złoty medalista olimpijski Stefanos Doskos (z prawej), przekazuje pochodnię pierwszemu francuskiemu niosącemu pochodnię, trzykrotnej medalistce olimpijskiej Laure Manaudou, w pobliżu pomnika Pierre'a de Coubertina, w tle, po oficjalnej ceremonii zapalenia pochodni Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, w miejscu starożytnej Olimpii, Grecja, wtorek, 16 kwietnia 2024 r. (AP Photo/Thanasis Stavrakis)

„W tych trudnych czasach… wraz z eskalacją wojen i konfliktów, ludzie są zmęczeni całą tą nienawiścią, agresją i negatywnymi wiadomościami” – powiedział. „Tęsknimy za czymś, co nas łączy; czymś, co jednoczy; czymś, co daje nam nadzieję”.

READ  Stone pokonał kontuzje i przeciwności losu, aby poprowadzić Złotych Rycerzy do trofeum

Tysiące widzów z całego świata zgromadziło Olimpię na wtorkowym wydarzeniu pośród zrujnowanych świątyń i stadionów sportowych, na których odbywały się starożytne igrzyska od 776 r. p.n.e. do 393 r. n.e.

Rozległy teren, położony w żyznej dolinie u zbiegu dwóch rzek, najpiękniej prezentuje się wiosną, pełen różowo kwitnących drzew Judasza, drobnych niebieskich irysów i okazjonalnie czerwonych zawilic.

Władze greckie utrzymały we wtorek ścisłe bezpieczeństwo wokół Olimpii po tym, jak protesty obrońców praw człowieka przerwały ceremonię oświetlenia letnich i zimowych igrzysk w Pekinie. Uzbrojona policja zatrzymywała nadjeżdżające pojazdy i sprawdzała, czy nie ma w nich materiałów wybuchowych, a psy policyjne przeczesywały ziemię.

Pierwszym niosącym pochodnię był grecki wioślarz Stefanos Doskos, złoty medalista igrzysk w Tokio w 2021 roku. Biegnij do pobliskiego pomnika zawierającego serce Francuski baron Pierre de Coubertinsiła napędowa współczesnego odrodzenia gier.

Następną uczestniczką była Laure Manaudou, francuska pływaczka, która w 2004 roku zdobyła w Atenach trzy medale. Przekazała to stanowisko wyższemu rangą urzędnikowi UE Margaritisowi Schinasowi, który jest Grekiem.

Bach z Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego pochwalił paryskich organizatorów za wykonanie „fantastycznej roboty” przy igrzyskach olimpijskich Przygotowania Na mecze od 26 lipca do 11 sierpnia.

Podkreślił także jego wpływ na środowisko, twierdząc, że Próby czyszczenia Dzięki niemu „po raz pierwszy od stu lat” będzie można pływać w przepływającej przez Paryż Sekwanie.

Polityka MKOl podniosła głowę na krótko także podczas Olimpii, gdzie szefowie dwóch federacji sportowych skrytykowali lidera lekkoatletyki Sebastiana Coe za złamanie tradycji olimpijskiej w zeszłym tygodniu przez… Obiecująca nagroda finansowa 50 000 dolarów dla każdego ze złotych medalistów w Paryżu. Pieniądze zostaną wypłacone z części dochodów olimpijskich, którą MKOl przekazuje organom zarządzającym sportami olimpijskimi.

Prezydent UCI David Lappartint poskarżył się, że Coe nie konsultował się z innymi sportami przed ogłoszeniem swojej decyzji.

„Naprawdę wierzymy, że to nie jest duch olimpijski” – powiedział Lappartint. „Jeśli skupimy pieniądze… tylko na najlepszych sportowcach, tylko na złocie, wtedy oczywiście zniknie wiele możliwości dla sportowców na całym świecie”.

Powszechnie oczekiwano, że Coe będzie kandydował na stanowisko prezydenta MKOl, które ma zwolnić się w 2025 r. Lappartient jest blisko Bacha i coraz częściej jest postrzegany jako potencjalny następca.

Z Grecji znicz olimpijski wypłynie z portu w Pireusie w Atenach Belemfrancuski trójmasztowy żaglowiec zbudowany w 1896 roku – roku pierwszych nowożytnych igrzysk w Atenach.

Według kapitana Aymerica Gibeta ma to nastąpić 8 maja w porcie Marsylii na południu Francji, mieście założonym przez greckich kolonistów około 2600 lat temu.

Wykonawcy biorą udział w oficjalnej ceremonii zapalenia pochodni z okazji Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w starożytnej Olimpii w Grecji, wtorek, 16 kwietnia 2024 r. (AP Photo/Thanassis Stavrakis)

Wykonawcy biorą udział w oficjalnej ceremonii zapalenia pochodni z okazji Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w starożytnej Olimpii w Grecji, wtorek, 16 kwietnia 2024 r. (AP Photo/Thanassis Stavrakis)

Belem przybył w poniedziałek do Katakolo niedaleko Olimpii. Wśród widzów była niewielka, entuzjastyczna grupa turystów z północno-zachodniego regionu Francji, Bretanii, gdzie znajduje się główny port statku, Nantes, machających flagami francuskimi i bretońskimi.

„Pomyśleliśmy, że będzie to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć płomień płonący w historycznym miejscu Olimpii” – powiedział Jean-Michel Basquet z Lorient niedaleko Nantes. „A kiedy dowiedzieliśmy się również, że Belém będzie niósł pochodnię… powiedzieliśmy, że musimy to zrobić”.

Baskett powiedział jednak, że będzie musiał oglądać igrzyska w Paryżu z domu.

„Dla nas wyjazdy na miejsca wydarzeń będą zbyt drogie i niedostępne” – dodał. „Więc będziemy oglądać je w telewizji… siedząc na naszych krzesłach”.

___

Wnieśli swój wkład Graham Dunbar w Genewie w Szwajcarii i Theodora Tonga w starożytnej Olimpii.

___

Olimpiada AP https://apnews.com/hub/2024-paris-olympic-games