W 2020 roku Papieska Akademia Życia, instytut badawczy, którego członkowie wybierani są przez papieża, wydała dokument zatytułowany „Rzymskie wezwanie do etyki sztucznej inteligencji”, w którym stwierdza się: Ustalone zasady Aby rozwijać i wykorzystywać technologię. Dokument podpisali główni gracze w dziedzinie sztucznej inteligencji, w tym liderzy Microsoft, IBM i Cisco.
Sam Franciszek poruszył ten temat w noworocznym przesłaniu, wzywając do zawarcia globalnego traktatu, który zapewni, że systemy sztucznej inteligencji utrzymają przestrzeń dla ludzkiego współczucia, współczucia i tolerancji, a nie będą zanurzane w rzeczywistości rządzonej przez tajemne algorytmy. Stwierdził, że ważne jest zrozumienie wpływu tych technologii na życie jednostek i społeczeństw, a także na międzynarodową stabilność i pokój.
Ojciec Paolo Benanti, który pracuje jako ekspert ds. etyki sztucznej inteligencji zarówno dla Watykanu, jak i rządu włoskiego, powiedział, że obecność Papieża na spotkaniu G7 potwierdziła jego gotowość do zajęcia się kluczowymi kwestiami globalnymi.
„Papież pokazał, że ma te anteny” – powiedział w zeszłym tygodniu reporterom ojciec Bennanti, powołując się na inne główne obawy Franciszka, takie jak migracja i zmiany klimatyczne, i dodał: „Rozumie, dokąd zmierza świat”.
W nadmorskiej miejscowości Savelltree, gdzie w luksusowym kurorcie turystycznym odbywa się szczyt G7, mieszkańcy wiązali duże nadzieje z wizytą papieża. Chociaż rygorystyczne protokoły bezpieczeństwa oznaczały, że miejscowi raczej nie zobaczą Franciszka osobiście, wielu liczyło na jakąś nagrodę, choćby niewielką.
„To przynajmniej błogosławieństwo” – powiedziała 68-letnia mieszkanka Laura Mancini. – Powinien nam to dać.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Uratowany Izraelczyk apeluje do Hamasu o zawarcie układu z więźniem
Amerykanka zginęła, a 5 innych osób uratowano po zatonięciu statku Wikingów u wybrzeży Norwegii