19 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ożywienie na giełdzie wraca do normy, inflacja w Wielkiej Brytanii osiąga szczyt od 40 lat

Ożywienie na giełdzie wraca do normy, inflacja w Wielkiej Brytanii osiąga szczyt od 40 lat

LONDYN (Reuters) – W środę zwyżka akcji straciła rozpęd, ponieważ obawy o perspektywy wzrostu gospodarczego i rosnącą inflację osłabiły nastroje, podczas gdy odczyt inflacji na poziomie 9% w Wielkiej Brytanii podkreślił, jak daleko mogą pójść wyższe stopy procentowe.

Akcje azjatyckie zdołały odnotować wzrosty przez czwartą sesję z rzędu, ale akcje w Europie były mieszane, a kontrakty terminowe na Wall Street wskazują na słabsze otwarcie.

Kilku analityków określiło gwałtowny wzrost z tego tygodnia jako krótkoterminowe odbicie, typowe podczas długiego trendu spadkowego na akcjach. Niewielu jest skłonnych przewidywać zakończenie wyprzedaży po pierwszych pięciu miesiącach roku dla ryzykownych aktywów ze względu na dużą niepewność makroekonomiczną.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Nastroje i zaufanie inwestorów pozostają zachwiane, w wyniku czego prawdopodobnie będziemy świadkami niestabilnych i niestabilnych rynków, dopóki nie uzyskamy większej jasności co do 3R – stóp, stagnacji i ryzyka” – powiedział Mark Heffel, dyrektor ds. inwestycji w UBS Global. Zarządzanie majątkiem.

Do 0810 GMT Euro Stoxx 600 jest szeroki (.stoxx) Spadł o 0,1%, podczas gdy brytyjski indeks FTSE 100 (.FTSE) Był też o 0,1% niższy.

Najszerszy indeks MSCI akcji Azji i Pacyfiku poza Japonią (MIAPJ0000PUS.) Wzrósł o 0,6% i ma najdłuższą passę od lutego. Japoński indeks Nikkei (.N225) Wzrósł o 0,94%, a górnicy prowadzili akcje Australii (.AXJO) Około 1% wyższa.

Światowy indeks giełdowy MSCI (.MIWD00000PUS) Niewielki 0,1% wzrósł jak dotąd o około 2% w tym tygodniu, ale nadal 16% spadł w porównaniu ze styczniowym szczytem.

Światowy indeks giełdowy MSCI

Na rynkach walutowych największym przegranym był funt brytyjski, który spadł o 0,9% do 1,2387 USD po tym, jak inflacja cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii osiągnęła w kwietniu 9%, najwyższy od 40 lat i mniej więcej zgodny z oczekiwaniami analityków. Funt gwałtownie wzrósł w tym tygodniu, a część jego spadków w środę przypisywano realizacji zysków.

READ  Co PayPal i 26 innych firm powiedziało o zwolnieniach w tym roku

Inflacja w Wielkiej Brytanii jest obecnie najwyższa wśród największych gospodarek, ale ceny szybko rosną na całym świecie, zmuszając banki centralne do rozpoczęcia serii podwyżek stóp procentowych nawet w obliczu spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego.

Odczyt kanadyjskiej inflacji za kwiecień zostanie również podany w środę.

Dolar wzrósł o 0,3% do 103,61 i wrócił do swojego rekordowego poziomu od dwóch dekad w zeszłym tygodniu, podczas gdy euro spadło o podobną kwotę do 1,0515 USD.

negatywne wstrząsy

Pozytywne dane pomogły nastrojowi w krótkim terminie, podczas posiedzenia sprzedaży detalicznej w USA oczekiwano silnego wzrostu w kwietniu, a produkcja przemysłowa przekroczyła oczekiwania. Czytaj więcej

Dane ze środy pokazały, że japońska gospodarka skurczyła się mniej niż oczekiwano w pierwszym kwartale. Czytaj więcej

Szanghaj zbliża się również do końca swojej przedłużającej się blokady, a wicepremier Chin wygłosił uspokajające komentarze do kadry kierowniczej ds. technologii w najnowszym znaku złagodzenia presji. Czytaj więcej

Jednak każda dobra wiadomość została zrównoważona przypomnieniem prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a ​​Powella, że ​​opanowanie inflacji będzie wymagało podniesienia stóp procentowych i być może pewnego bólu. Czytaj więcej

Inwestorzy wycenili podwyżki amerykańskich stóp procentowych o 50 punktów bazowych w czerwcu i lipcu, a referencyjna stopa funduszy federalnych wzrosła o 3% na początku przyszłego roku.

Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych pozostały w środę bez zmian i poniżej ostatnich wieloletnich maksimów, ale rentowność dwuletnich niemieckich obligacji skarbowych wzrosła do najwyższego poziomu od grudnia 2011 r. po bardziej jastrzębich komentarzach banku centralnego. Klaas Knott z Europejskiego Banku Centralnego powiedział we wtorek, że podwyżka stóp o 50 punktów bazowych w lipcu byłaby możliwa, gdyby inflacja wzrosła.

Towary odbiły się w tym tygodniu na akcjach, ponieważ rynki znalazły powody, aby powstrzymać nadzieje na wzrost, chociaż większość cen jest poniżej ostatnich maksimów.

READ  Źródła: OPEC+ zgadza się na zmniejszenie wydobycia ropy o około dwa miliony baryłek dziennie

W środę kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły o 1,3% do 113,38 USD za baryłkę, a kontrakty terminowe na ropę w USA o 1,64% do 114,24 USD za baryłkę.

Agencja ratingowa Standard & Poor’s obniżyła prognozy wzrostu dla Chin, Stanów Zjednoczonych i strefy euro, podkreślając słabe perspektywy największych światowych gospodarek.

„Globalna gospodarka nadal doświadcza niezwykle dużej liczby negatywnych wstrząsów”, powiedział główny ekonomista Paul F. Groenewald.

„Dwa wydarzenia zmieniły ogólny obraz”, powiedział, odnosząc się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę i inflacji, która okazała się wyższa, szersza i bardziej stabilna niż początkowo sądzono.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Toma Westbrooka w Singapurze. Edytowanie przez Kim Coogle

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.