24 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Otaczające zwycięstwo partii prochińskiego przywódcy Mohameda Moizo w głosowaniu parlamentarnym na Malediwach

Otaczające zwycięstwo partii prochińskiego przywódcy Mohameda Moizo w głosowaniu parlamentarnym na Malediwach

Mohamed Maazo i jego sojusznicy mieli w ustępującym parlamencie zaledwie osiem mandatów

Mężczyzna:

Wyniki pokazały, że partia prezydenta Malediwów Mohameda Moizo zdobyła kontrolę w parlamencie po miażdżącym zwycięstwie w niedzielnych wyborach, a wyborcy poparli jego skłonność do Chin i odejście od regionalnej władzy i tradycyjnego wsparcia dla Indii.

Według wstępnych wyników opublikowanych przez Komisję Wyborczą Malediwów Narodowy Kongres Ludowy Moizo zdobył ponad dwie trzecie mandatów w 93-osobowym parlamencie.

Palestyńska Rada Narodowa zdobyła 66 z 86 ogłoszonych mandatów, co wystarczyło, aby uzyskać przeważającą większość. Oczekuje się, że oficjalne potwierdzenie wyników zajmie tydzień, a nowa rada obejmie urząd na początku maja.

Lokalna gazeta „Miharu” podała, że ​​spośród 41 kandydatów wybrano tylko trzy kandydatki, dodając, że zwycięzcami byli członkowie Narodowego Zgromadzenia Ludowego pod przewodnictwem Mwizo.

Głosowanie uznano za krytyczny sprawdzian planu Moizo dotyczącego zacieśnienia współpracy gospodarczej z Chinami, obejmującej budowę tysięcy mieszkań na kontrowersyjnych zrekultywowanych gruntach.

PNC i jej sojusznicy mieli zaledwie osiem mandatów w ustępującym parlamencie, a żadna większość nie utrudniała Mwizo wygrania przez niego wyborów prezydenckich we wrześniu.

Główna partia opozycyjna, Malediwska Partia Demokratyczna (MDP), która wcześniej cieszyła się przytłaczającą większością, zmierzała ku upokarzającej porażce, mając zaledwie 10 mandatów.

Moiso (45 lat) był jednym z pierwszych, którzy w niedzielę oddali swój głos w szkole w stolicy Male, gdzie był byłym burmistrzem, i nawoływał Malediwów do licznego wzięcia udziału w wyborach.

„Wszyscy obywatele muszą jak najszybciej wyjść i skorzystać ze swojego prawa do głosowania” – powiedział reporterom.

Malediwy, nisko położony kraj składający się z około 1192 małych atoli rozmieszczonych na długości 800 kilometrów (500 mil) od równika, są jednym z krajów najbardziej narażonych na wzrost poziomu morza spowodowany globalnym ociepleniem.

READ  Australia zakazuje TikTok na urządzeniach rządu federalnego

Mwizo, były minister budownictwa, obiecał, że będzie płynął na falach dzięki ambitnej rekultywacji gruntów i budowaniu wyższych wysp, co zdaniem ekologów może zwiększyć ryzyko powodzi.

Malediwy są znane jako najlepsze miejsce na luksusowe wakacje dzięki dziewiczym białym plażom i zacisznym kurortom.

Jednak w ostatnich latach stał się także geopolitycznym punktem zapalnym na Oceanie Indyjskim, przez który przepływają globalne linie żeglugowe ze wschodu na zachód.

Mwizo wygrał wybory prezydenckie, które odbyły się we wrześniu ubiegłego roku, reprezentując byłego prochińskiego prezydenta Abdullę Yameena, który został zwolniony w zeszłym tygodniu po tym, jak sąd uchylił jego 11 lat więzienia pod zarzutem korupcji.

Siły indyjskie wycofują się

W tym miesiącu, gdy kampania przed wyborami parlamentarnymi była w pełnym toku, Moizu przyznał chińskim przedsiębiorstwom państwowym prestiżowe kontrakty infrastrukturalne.

Jego administracja jest także w trakcie sprowadzenia do domu garnizonu składającego się z 89 indyjskich żołnierzy, którzy obsługują samoloty zwiadowcze podarowane przez New Delhi w celu ochrony rozległych granic morskich Malediwów.

Ustępujący parlament, zdominowany przez proindyjską Partię Demokratyczną pod przewodnictwem Ibrahima Mohameda Soliha, bezpośredniego poprzednika Moiso, stara się pokrzyżować jego wysiłki na rzecz reorganizacji malediwskiej dyplomacji.

Od czasu dojścia Mwizo do władzy prawodawcy zablokowali trzech kandydatów do jego gabinetu i odrzucili część jego propozycji wydatków.

„Aspekty geopolityczne schodzą na dalszy plan, podczas gdy partie walczą o głosy w niedzielnych wyborach” – powiedział AFP starszy doradca Mwizo przed sondażami, prosząc o anonimowość.

Dodał: „Doszedł do władzy w oparciu o obietnicę zwrotu sił indyjskich i pracuje, aby to osiągnąć. Parlament nie współpracował z nim, odkąd doszedł do władzy”.

Solih również znalazł się wśród tych, którzy głosowali wcześniej i wyraził pewność, że jego partia zwycięży. Jego partia nie zareagowała natychmiast na słabe wyniki w niedzielnych wyborach.

READ  Wielka Brytania twierdzi, że siły ukraińskie są pod coraz większą presją, by bronić Bachmuta

Szef Komisji Wyborczej Fouad Tawfiq powiedział po zamknięciu lokali wyborczych, na pół godziny przed głosowaniem, frekwencja osiągnęła już 73 procent z 284 663 wyborców.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)