18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„Oszałamiająca długość 20 stóp” – naukowcy odkryli nowy gatunek gigantycznego węża w odległej Amazonii

„Oszałamiająca długość 20 stóp” – naukowcy odkryli nowy gatunek gigantycznego węża w odległej Amazonii

Naukowcy odkryli nowy gatunek anakondy olbrzymiej, północnej anakondy zielonej, w ekwadorskiej Amazonii. Odkrycia tego dokonano podczas wyprawy zwołanej przez lud Waorani. Odkrycia zespołu podkreślają genetyczną wyjątkowość tego gatunku oraz zagrożenia środowiskowe, przed którymi stoi Amazonka, podkreślając pilną potrzebę podjęcia działań ochronnych. Źródło: Jesus Rivas

Zespół lokalnych naukowców wraz z ekipą filmową w odległym regionie Amazonii odkrył coś, czego wcześniej nie udokumentowano Klasyfikować Gigantycznej anakondy.

Profesor Brian Fry z Uniwersytetu w Queensland kierował zespołem, który schwytał i zbadał kilka okazów nowo nazwanej anakondy zielonej północnej (Eunectes Akayima)Znajduje się w regionie Bameno w regionie Paihuairi i Orani w ekwadorskiej Amazonii.

„Nasz zespół otrzymał rzadkie zaproszenie od ludu Waorani do zbadania tego obszaru i zebrania okazów z populacji anakondy, uważanej za największą w historii” – powiedział profesor Fry. „Aborygeńscy myśliwi zabrali nas do dżungli na 10-dniową wyprawę w poszukiwaniu tych węży, które uważają za święte. Płynęliśmy kajakami w dół systemu rzecznego i mieliśmy szczęście znaleźć kilka anakond czających się w płytkiej wodzie, czekających na zdobycz Rozmiar tych „wspaniałych stworzeń jest niewiarygodny – napotkana przez nas samica anakondy miała 6,3 m (20,7 ft) długości. Istnieją anegdotyczne doniesienia od ludu Waorani o innych anakondach na tym obszarze, które miały ponad 7,5 m (24,6 ft) długi i ważył około 500 kilogramów (1100 funtów).”

Wódz Eunectes akayima

Anakonda zielona północna. Źródło: Brian Fry

Profesor Fry powiedział, że gatunki anakondy zielonej północnej oddzieliły się od anakondy zielonej południowej około 10 milionów lat temu i różniły się genetycznie o 5,5%.

„To bardzo ważne. Dla porównania, ludzie różnią się od szympansów tylko o około 2 procent” – powiedział. „To odkrycie jest najważniejszym momentem w mojej karierze”.

Współpraca i kwestie ochrony

Nowy gatunek anakondy odkryto podczas kręcenia dla National Geographic Channel nadchodzącego serialu Disney+ Od bieguna do bieguna z Willem Smithemgdzie kierownikiem naukowym wyprawy był profesor Fry, badacz National Geographic.

READ  Teleskop Webba pokazuje, jak światło przenikało przez mgłę we wczesnym wszechświecie

„Nasza podróż do serca Amazonii, ułatwiona dzięki zaproszeniu wodza Waorani, Binti Baihua, była prawdziwym przedsięwzięciem międzykulturowym” – powiedział. „Znaczenie naszych współpracowników z Waorani zostało docenione jako współautorzy tej publikacji”.

Kula hodowlana Eunectes akayima

Kula hodowlana Eunectes akayima. Źródło: Jesus Rivas

Naukowcy postanowili także porównać genetykę anakondy zielonej z okazami zebranymi gdzie indziej przez czołowego światowego eksperta w dziedzinie anakondy, doktora Jesusa Rivasa z New Mexico Highlands University, i wykorzystać ją jako gatunek wskaźnikowy stanu ekosystemu.

Profesor Fry powiedział, że Amazonia w dalszym ciągu stoi w obliczu alarmujących zagrożeń dla środowiska.

„Wylesianie w dorzeczu Amazonki w wyniku ekspansji rolnictwa doprowadziło do utraty szacunkowo 20–31 procent siedlisk, co do 2050 r. może dotknąć nawet 40 procent lasów” – stwierdził. „Kolejnym rosnącym problemem jest degradacja siedlisk przyrodniczych na skutek fragmentacji gruntów, spowodowana rolnictwem przemysłowym i zanieczyszczeniem metalami ciężkimi związanymi z wyciekami z działalności wydobywczej ropy naftowej. Pożary lasów, susza i zmiany klimatyczne również stanowią znaczące zagrożenia. Te rzadkie anakondy i inne gatunki, które udostępnij ten zdalny ekosystem, duże wyzwania.

Profesor Fry powiedział, że jego następny projekt badawczy skupi się na zanieczyszczeniu metalami ciężkimi w regionie Amazonii.

„Nie tylko te gigantyczne węże są zagrożone dla środowiska, ale prawie wszystkie żywe stworzenia w regionie” – powiedział. „Odkrycie nowego gatunku anakondy jest ekscytujące, ale niezwykle ważne jest podkreślenie pilnej potrzeby dalszych badań nad tymi zagrożonymi gatunkami i ekosystemami.
Szczególnie pilne są badania nad wpływem produktów petrochemicznych pochodzących z wycieków ropy na płodność i biologię reprodukcyjną tych rzadkich węży i ​​innych kluczowych gatunków Amazonii.

Odniesienie: „Dekonstrukcja anakondy: odkrycie nowych zieleni i przemyślenie koloru żółtego” autorstwa Jesúsa A. Rivas, Paula de la Quintana, Marco Mancuso, Luis F. Pacheco, Gilson A. 15 lutego 2024 r różnorodność.
doi: 10.3390/d16020127

READ  Naukowcy twierdzą, że te tajemnicze diamenty pochodzą z kosmosu