12 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Król Danii Fryderyk X odwiedził Polskę podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej jako monarcha

Król Danii Fryderyk X odwiedził Polskę podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej jako monarcha

Król Danii Fryderyk X swoją pierwszą zagraniczną podróż jako monarcha rozpoczął od trzydniowej podróży do Polski.

WARSZAWA, Polska – Król Danii Fryderyk X rozpoczął w środę swoją pierwszą zagraniczną podróż jako monarcha. Jest to trzydniowa wizyta w Polsce, której głównym tematem będzie promocja przedsiębiorstw i polityki klimatycznej swojego kraju.

Ogłoszony królem 14 stycznia Fryderyk przyjął przyjęcie na czerwonym dywanie w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, gdzie został powitany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i wartę honorową.

Duńscy monarchowie tradycyjnie najpierw udają się do innego kraju skandynawskiego, ale wizytę Fryderyka w Polsce zaplanowano tuż przed ogłoszeniem przez jego matkę, królową Małgorzatę II, w noworocznym przemówieniu niespodziewanej abdykacji.

W związku z tym wizyta króla nie jest uważana za wizytę państwową. Przybył bez swojej urodzonej w Australii żony, królowej Marii, ale stał na czele delegacji urzędników rządowych i biznesowych.

W środę Fryderyk złożył wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza – pomniku żołnierzy poległych w obronie Polski oraz spotkał się z marszałkiem Sejmu, izby niższej parlamentu. Ma wraz z Dudą wziąć udział w wieczornym przyjęciu w Pałacu Królewskim w Warszawie.

Królowi towarzyszą minister spraw zagranicznych Danii, minister obrony oraz minister klimatu, energii i usług komunalnych, a w kolacji mają uczestniczyć przedstawiciele duńskiego biznesu.

Frederik planuje w czwartek podpisanie umowy na projekt mający na celu gromadzenie i ponowne wykorzystanie nadwyżki ciepła z warszawskiego metra poprzez przesyłanie go do miejskiej sieci ciepłowniczej. Jego program na piątek obejmuje wizytę w regionalnej siedzibie NATO w Szczecinie w północno-zachodniej Polsce.

W swoim przemówieniu przyjazdowym król powiedział, że w nadchodzących latach stosunki polsko-duńskie zostaną wzmocnione dzięki partnerstwu w zakresie energii odnawialnej.

„Energia odnawialna, zrównoważona produkcja i nowe technologie leżą w centrum naszej wspólnej wizji przyszłości, bezpieczniejszego i dostatniego świata dla przyszłych pokoleń” – powiedział.

READ  Tysiące wzywają polskiego posła do zabicia ustawy o zakazie LGBT + Pride

Dania jest dumna ze swojego zaangażowania w energię odnawialną. Ten malutki skandynawski kraj twierdzi, że ponad 50% jego energii elektrycznej pochodzi z energii wiatrowej i słonecznej. Jednak najczęściej stosowanym odnawialnym źródłem energii w Danii jest bioenergia.