19 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

OpenAI publikuje e-maile Elona Muska, aby pokazać wsparcie dla planów nastawionych na zysk

OpenAI publikuje e-maile Elona Muska, aby pokazać wsparcie dla planów nastawionych na zysk

Otwórz bezpłatnie Editor's Digest

OpenAI odpowiedziało Elonowi Muskowi, wysyłając e-maile, w których pokazał, że wspiera jego plan utworzenia podmiotu nastawionego na zysk i zebrania miliardów dolarów – decyzje, które leżą u podstaw pozwu szefa Tesli przeciwko startupowi AI.

Musk, który był częścią zespołu założycieli OpenAI, w zeszłym tygodniu stwierdził w swoim pozwie, że naruszył porozumienie o udostępnianiu przełomowych rozwiązań w zakresie sztucznej inteligencji „bezpłatnie dla opinii publicznej”, tworząc wielomiliardowy sojusz z Microsoftem, który obiecał 13 dolarów. miliard dla firmy.

„OpenAI, Inc. stało się de facto spółką zależną o zamkniętym kodzie źródłowym największej firmy technologicznej na świecie: Microsoftu” – głosi pozew Muska.

W poście na blogu opublikowanym pod koniec wtorku członkowie założyciele OpenAI, w tym Sam Altman, Greg Brockman i Ilya Sutskever, zakwestionowali to twierdzenie, twierdząc zamiast tego, że Musk kierował wczesnymi wysiłkami mającymi na celu zebranie większej ilości pieniędzy od inwestorów.

„Uruchamiając OpenAI pod koniec 2015 r. Greg i Sam początkowo planowali zebrać 100 milionów dolarów, ale” – powiedział Elon w e-mailu – „musieliśmy przeznaczyć znacznie większą kwotę niż 100 milionów dolarów, aby nie wyglądać na beznadziejnych”. . . „Myślę, że powinniśmy powiedzieć, że zaczęliśmy od zaangażowania finansowego w wysokości 1 miliarda dolarów”.

Oryginalna struktura non-profit OpenAI utrudniała jej zdolność do pozyskiwania pieniędzy od tradycyjnych inwestorów. Biorąc pod uwagę koszty tworzenia narzędzi sztucznej inteligencji, stanowi to przeszkodę w realizacji deklarowanej misji opracowania coraz bardziej wyrafinowanej sztucznej inteligencji, która „przynosi korzyści całej ludzkości”.

„Pod koniec 2017 roku Elon i ja zdecydowaliśmy, że kolejnym krokiem w ramach naszej misji będzie utworzenie podmiotu nastawionego na zysk. Elon chciał uzyskać większościowy pakiet udziałów, wstępną kontrolę nad zarządem i zostać dyrektorem generalnym. W środku tych dyskusji wstrzymał finansowanie” – czytamy w poście na blogu.

READ  Zapasy SQ spadają wraz z zyskiem operacyjnym, wielkość płatności dla szacunków zapasów do kwadratu

„Nie mogliśmy uzgodnić z Elonem korzystnych dla obu stron warunków, ponieważ uważaliśmy, że posiadanie absolutnej kontroli nad OpenAI jest sprzeczne z misją jakiejkolwiek jednostki. Następnie zaproponował w zamian zintegrowanie OpenAI z Teslą. ” Na początku lutego 2018 r. Elon przesłał nam e-mail sugerujący, że OpenAI powinno „powiązać się z Teslą jako dojną krową” – napisali we wtorek Altman i jego współpracownicy.

Giełda podkreśla napięcia wokół kierunku najbardziej znanego startupu z Doliny Krzemowej, który zapoczątkował boom na sztuczną inteligencję wraz z uruchomieniem ChatGPT w listopadzie 2022 r. i od tego czasu wyznaczył tempo wśród rywali, w tym Anthropic, Inflection i Google.

Startup stał się gigantem biznesowym z przychodami przekraczającymi 2 miliardy dolarów rok do roku, a od czasu uruchomienia w 2019 roku podmiotu nastawionego na zysk przyciągnął wielomiliardowe inwestycje ze strony Microsoft i szeregu firm venture capital. okazał się ogromnym sukcesem. Według osoby zaznajomionej z tą sprawą rynek prywatny jest wart około 80 miliardów dolarów.

Jednak obawy dotyczące zarządzania i zabezpieczeń w firmie pozostają po dramatycznym usunięciu Altmana i przywróceniu go na stanowisko dyrektora generalnego przez członków zarządu – w tym Sutskevera – w listopadzie ubiegłego roku.

Oczekuje się, że wewnętrzne dochodzenie w sprawie zamieszania na sali konferencyjnej zakończy się w przyszłym miesiącu, podczas gdy amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oddzielnie zbadała niektóre działania podjęte przez spółkę i jej kadrę kierowniczą w ciągu ostatniego roku.

Musk – który opuścił zarząd OpenAI w 2018 roku po kłótni z Altmanem – zbiera pieniądze na własny projekt sztucznej inteligencji o nazwie xAI.

„Jesteśmy zasmuceni, że doszło do tego z udziałem osoby, którą bardzo podziwialiśmy — kogoś, kto zainspirował nas do mierzenia wyżej, a następnie powiedział nam, że poniesiemy porażkę, założyli konkurencję, a następnie pozwał nas, gdy zaczęliśmy robić znaczące postępy w realizacji misji OpenAI bez go” – napisał pozostały zespół przywódczy.

READ  400 000 parasoli tarasowych sprzedanych w Costco wycofanych z powodu ryzyka pożaru