29 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Konsorcjum zostało wybrane do budowy najdłuższego tunelu kolejowego w Polsce

Konsorcjum zostało wybrane do budowy najdłuższego tunelu kolejowego w Polsce

Polski operator infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) zlecił polsko-tureckiemu konsorcjum budowę najdłuższego tunelu kolejowego w Polsce w ramach planu modernizacji kolei.

PKP PLK wybrała konsorcjum składające się z polskiego wykonawcy Budimex i tureckiej spółki infrastrukturalnej Gülermak do realizacji projektu o wartości 1,9 miliarda dolarów (382 milionów funtów).

W ramach prac zmodernizuje i zelektryfikuje 12,5-kilometrową linię relacji Limanowa – Gleczany na południu Polski oraz wybuduje nowe stacje w Mortarce i Somranicach.

Wykopany zostanie także nowy tunel, w którym pociągi będą mogły jeździć pod ziemią przez część zachodnich gór Besquites na południu kraju. Tunel o długości około 3,8 km będzie przebiegał pomiędzy miastami Mesyna i Mortarga. Ukończony w 2026 r. będzie najdłuższym tunelem w Polsce.

Tunel i ulepszona infrastruktura kolejowa skrócą czas podróży między Krakowem, drugim co do wielkości miastem w Polsce, a Nowym Sadem, stolicą regionu południowej Polski, z trzech do jednej godziny.

„To świetna wiadomość dla wszystkich, którzy chcą podróżować pomiędzy tymi dwoma miastami i widzieć swoją szansę w transporcie kolejowym” – powiedział Dariusz Klimczak, minister infrastruktury.

Projekt obejmuje także budowę 10 jezdni i 12 mostów. Przejazdy kolejowe i drogowe zostaną zastąpione skrzyżowaniami bezpoziomowymi.

Modernizacja torów kolejowych umożliwi jazdę pociągom pasażerskim z prędkością 160 km/h, a towarowym z prędkością 100 km/h.

Obecnie trwają prace budowlane na trzech odcinkach linii kolejowej Klęczany – Nowy Sącz, Chabówka – Rabka oraz Rabka Zaryte i Mszana Dolna.

W ramach projektu PKP PLK prowadzi także postępowanie przetargowe na przebudowę stacji Limanova.

„Realizacja tego projektu zwiększy konkurencyjność kolei i przyczyni się do rozwoju gospodarczego regionu” – powiedział Piotr Wyborski, Prezes Zarządu PKP PLK.

READ  Polskie protesty wypychają na ulice milion ludzi - POLITICO