15 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Okupacyjna policja szturmuje meczet Al-Aqsa podczas modlitw Ramadanu, co doprowadziło do wystrzelenia rakiet z Gazy

(CNN) izraelski Policja szturmowała meczet Al-Aqsa w Jerozolimie, jedno z najświętszych miejsc islamu, podczas ramadanu w środę o świcie, aresztując setki Palestyńczyków i wystrzeliwując rakiety w odwecie ze strony aktywistów w Gazie.

Nagrania krążące w mediach społecznościowych pokazały, jak izraelscy oficerowie biją pałkami krzyczących ludzi w zaciemnionym budynku. Świadkowie powiedzieli CNN, że policja wyłamała drzwi i okna, aby dostać się do meczetu i użyła granatów ogłuszających i gumowych kul, gdy tylko ktoś wszedł. Film udostępniony przez izraelską policję pokazuje żołnierzy trzymających tarcze podczas zamieszek, gdy wystrzeliwane są w ich stronę fajerwerki, odbijające się od ścian.

Policja okupacyjna powiedziała w oświadczeniu, że jej siły wkroczyły do ​​Al-Aqsa po tym, jak zabarykadowano w niej „setki uczestników zamieszek i profanatorów meczetów”.

„Kiedy policja weszła, obrzuciła ich kamieniami, a duża grupa agitatorów wystrzeliła fajerwerki z wnętrza meczetu” – czytamy w oświadczeniu.

Palestyński Czerwony Półksiężyc w Jerozolimie poinformował, że co najmniej 12 osób zostało rannych podczas starć w meczecie i wokół niego, a co najmniej trzech rannych trafiło do szpitala, niektórzy trafieni gumowymi kulami.

Czerwony Półksiężyc dodał, że jego karetki pogotowia były kiedyś celem policji i uniemożliwiały dotarcie do rannych.

Incydent spotkał się z potępieniem w całym świecie arabskim i islamskim. Jordańskie MSZ potępiło działania izraelskiej policji w „najostrzejszych słowach” i wezwało Izrael do natychmiastowego wycofania swoich sił z meczetu. Jordania wezwała również do zwołania nadzwyczajnego spotkania Ligi Państw Arabskich w celu omówienia rozwoju sytuacji.

Ze swojej strony egipskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło „szturm” policji na meczet, mówiąc, że spowodował on „liczne obrażenia wśród wiernych i wiernych” oraz „jest sprzeczny ze wszystkimi międzynarodowymi prawami i normami”.

Policja poinformowała, że ​​aresztowała i deportowała z meczetu ponad 350 osób, a izraelski policjant został uderzony kamieniami w nogę.

Zdjęcia rozpowszechniane w mediach społecznościowych pokazują dziesiątki zatrzymanych leżących twarzą w dół na podłodze meczetu z nogami i rękami związanymi z tyłu, a innych ze związanymi rękami zabieranych w samochodzie.

Meczet Al-Aqsa był świadkiem setek tysięcy wiernych modlących się podczas świętego miesiąca Ramadanu w tym roku. Żydzi mają obchodzić Paschę w środę wieczorem.

„Główna zbrodnia przeciwko wiernym”

W ciągu ostatnich dwóch tygodni grupy ultraortodoksyjne wzywały do ​​zabicia kóz na terenie meczetu w ramach starożytnego rytuału paschalnego, którego większość Żydów już nie praktykuje. A większa liczba muzułmańskich wiernych pozostała w meczecie po wezwaniach, aby zapobiec takim próbom.

W zeszłym tygodniu Palestyńczyk został zastrzelony przez izraelską policję przy wejściu do kompleksu. Źródła palestyńskie i izraelskie kwestionują okoliczności, które doprowadziły do ​​śmierci 26-letniego Muhammada al-Osaibiego.

Kompleks meczetów, będący często punktem zapalnym napięć, jest domem dla jednego z najbardziej czczonych przez islam, ale także najświętszych miejsc judaizmu, znanego jako Wzgórze Świątynne.

Wkrótce potem kompleks został ponownie otwarty na modlitwę.

W środowym oświadczeniu palestyński premier Muhammad Shtayyeh potępił działania izraelskiej policji, mówiąc: „To, co dzieje się w Jerozolimie, jest wielką zbrodnią przeciwko wiernym”.

Shtayyeh dodał: „Izrael nie chce uczyć się z historii, że Al-Aqsa jest dla Palestyńczyków i dla wszystkich Arabów i muzułmanów, a jej szturm wywołał rewolucję przeciwko okupacji”.

Aviv Bochinsky, były doradca medialny izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, powiedział CNN, że stanowiska wpływające na bezpieczeństwo Izraela mogą zjednoczyć podzielony naród, ale powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby był motywem izraelskiego szturmu na meczet Al-Aqsa.

Buczyński dodał, że wierzy, że w interesie Netanjahu leży złagodzenie napięć

Buchinsky powiedział, że przeciętny Izraelczyk nie poparłby jednak żadnych ekstremalnych środków izraelskich przeciwko Palestyńczykom w Jerozolimie, ponieważ byłoby to „zbyt ryzykowne”.

„Myślę, że w interesie Netanjahu, a nawet Ben Gvira, leży próba zmniejszenia napięć w meczecie Al-Aqsa” – powiedział. „Ponieważ kiedy dochodzi tam do zerwania, wpływa to na cały świat arabski i my to odczuwamy”.

Rakiety z Gazy

Izraelskie wojsko poinformowało w środę, że po incydencie w Jerozolimie ze Strefy Gazy w kierunku Izraela wystrzelono dziewięć rakiet.

„Po wydaniu poprzedniego raportu dotyczącego syren, które zawyły w Sderot, ze Strefy Gazy wystrzelono pięć rakiet na terytorium Izraela” – poinformowała izraelska armia. Cztery z nich zostały przechwycone przez system obrony powietrznej.

IDF powiedział również, że cztery dodatkowe rakiety zostały wystrzelone z Gazy w kierunku Izraela, ale wylądowały na otwartej przestrzeni.

Armia izraelska dodała: „Po dźwięku dodatkowych syren ostrzegawczych w pobliżu Strefy Gazy wystrzelono cztery rakiety ze Strefy Gazy, które wylądowały na otwartych przestrzeniach i zgodnie z protokołem nie wystrzelono żadnych pocisków przechwytujących”.

Ismail Haniyeh, przywódca Islamskiego Ruchu Oporu (Hamas), powiedział w oświadczeniu, że „obecne izraelskie zbrodnie okupacyjne w meczecie Al-Aqsa są bezprecedensowymi naruszeniami, które nie przejdą”.

Później w środę izraelskie wojsko poinformowało, że jego myśliwce zbombardowały miejsca produkcji i przechowywania broni w Strefie Gazy należące do Hamasu.

„Atak ten był odpowiedzią na wcześniejsze wystrzeliwanie rakiet ze Strefy Gazy w kierunku terytorium Izraela” – dodano w oświadczeniu.

„Uderzymy każdego, kto spróbuje nas skrzywdzić, i nałożymy wysoką cenę, która sprawi, że pożałuje grożenia obywatelom Izraela lub siłom IDF” – powiedział w środę izraelski minister obrony Yoav Gallant.

Ostatni rok był najbardziej śmiercionośny Dla Palestyńczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu i dla Izraelczyków przez prawie dwie dekady analiza oficjalnych statystyk CNN pokazała to po obu stronach.

Ten rok również miał gwałtowny początek. Według statystyk palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia zginęło co najmniej 90 Palestyńczyków. Oprócz podejrzanych bojowników będących celem ataków sił izraelskich, wśród zabitych byli Palestyńczycy, którzy zabili, ranili lub próbowali zabić izraelskich cywilów, a także ludzie starli się z izraelskimi siłami bezpieczeństwa i osobami postronnymi, zgodnie z zapisami CNN.

W tym samym okresie co najmniej 15 Izraelczyków zginęło w atakach Palestyńczyków w Izraelu i na Zachodnim Brzegu, według danych CNN – 14 cywilów i policjant zostali ranni przez przyjacielski ogień po tym, jak palestyński nastolatek dźgnął ich nożem podczas przeszukiwania autobusu pasażerskiego.