22 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Około 3000 ciężarówek utknęło na granicy z Ukrainą z powodu blokady prowadzonej przez polskich kierowców.

Około 3000 ciężarówek utknęło na granicy z Ukrainą z powodu blokady prowadzonej przez polskich kierowców.

KYIV, 19 listopada (Reuters) – Według ukraińskich urzędników od niedzielnego poranka po polskiej stronie granicy utknęło około 3000 ukraińskich ciężarówek z powodu trwającej ponad 10 dni blokady polskich kierowców ciężarówek.

Na początku miesiąca polscy kierowcy ciężarówek zablokowali trzy drogi Przejścia graniczne Protesty z udziałem Ukrainy protestują przeciwko bierności rządu w związku ze stratami biznesowymi poniesionymi przez zagranicznych konkurentów od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r.

Ukraińscy urzędnicy poinformowali w zeszłym tygodniu, że Kijówowi i Warszawie ponownie nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie zakończenia protestów.

„Od ponad 10 dni ukraińscy kierowcy są blokowani na polskiej granicy. Tysiące ludzi zmuszone jest żyć w trudnych warunkach, przy ograniczonej żywności, wodzie i paliwie” – poinformował wcześniej na Twitterze wicepremier Ukrainy Oleksandr Kubrakow X.

Powiedział, że ciężarówki cofały się 30 km (18,6 mil) w kierunku przejścia Jahodin, ponad 10 km w kierunku Rawy-Ruskiej i ponad 16 km w kierunku przejścia Krakowskiego.

Według ukraińskiego Ministerstwa Infrastruktury przez osiem przejść granicę Polski przekracza miesięcznie średnio 40-50 tys. ciężarówek, czyli dwukrotnie więcej niż przed wojną. Większość towarów przewożona jest flotą transportową Ukrainy.

Ukraińska straż graniczna twierdzi, że na obecnie zablokowanych punktach kontrolnych przez polską granicę przekracza zaledwie kilka pojazdów na godzinę.

Ukraińscy brokerzy zboża podali w zeszłym tygodniu, że drogowy eksport żywności z Ukrainy spadł w ciągu 13 dni poprzedzających listopad o 2,7% z powodu trudności na polskiej granicy spowodowanych strajkiem kierowców.

Brokerzy Spike, którzy regularnie monitorują dane dotyczące eksportu, podają, że liczba pojazdów przejeżdżających przez punkty kontroli celnej na polskiej granicy spadła do 4000 ton ładunku dziennie z najwyższego poziomu 7500 ton dziennie miesiąc temu.

Oświadczenie Pawła Polityuka; Redakcja: Emilia Sithole-Madaris

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskaj prawa licencyjneOtwiera nową kartę