1 października, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Oglądaj na żywo: Akademia Filmowa przeprasza Sacheen Littlefeather z okazji kultury rdzennych Amerykanów

Oglądaj na żywo: Akademia Filmowa przeprasza Sacheen Littlefeather z okazji kultury rdzennych Amerykanów

Prawie 50 lat temu Marlon Brando odmówił wzięcia udziału w rozdaniu Oscarów, ponieważ otrzymał najwyższe wyróżnienia w aktorstwie za swoją rolę w Ojciec chrzestny. Zamiast tego Sacheen wysłała Littlefeathera na ceremonię z instrukcjami, aby odmówić przyjęcia Oscara, jeśli zostanie wywołane jego imię.

W sobotę, podczas obchodów kultury rdzennych Amerykanów w Muzeum Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, Akademia formalnie przeprosiła za to, co wydarzyło się później podczas ceremonii w 1973 roku.

Littlefeather na imprezie, która dobiegła końca, poprosiła wszystkich, aby pamiętali o znaczeniu aktorstwa, długo po tym, jak nie było jej z nami. Zaoferowano jej również koc i żartowała, że ​​wiedziała, że ​​będzie zimno.

Podczas wieczoru występowali wszyscy śpiewacy i tancerze: Steve Buhai (Kiowa/OK), Sooner Nation Singers and Dancers oraz White Mountain Apache Crown Dancers (Apache/AZ).

Obejrzyj wydarzenie na żywo

Prośba Marlona Brando

Aby wyrazić swój gniew na hollywoodzki portret typowego rasizmu tubylczego i zwrócić uwagę na okupację Wounded Knee w Południowej Dakocie przez amerykański ruch Indian, Brando wysłał Littlefeathera, aktywistkę, aktorkę i modelkę, do teatru Dorothy Chandler Pavilion Theatre na rekolekcje. Nagroda dla najlepszego aktora.

Czytaj więcej: Sacheen Littlefeather opowiada o tym, co naprawdę wydarzyło się przed, w trakcie i po odrzuceniu Oscara przez Marlona Brando

powiedział Littlefeather, którego ojciec pochodził z plemion White Mountain Apache i Yaqui w Arizonie.

„Błagam w tym czasie, abym nie przeszkadzał dzisiejszego wieczoru i że w przyszłości nasze serca i zrozumienie spotkają się z miłością i hojnością. Dziękuję w imieniu Marlona Brando.”

reakcja w 1973 r.

Część publiczności wygwizdywała, inni drwili z niej cięciem tomahawkiem, a John Wayne, według Feather Hill, reżysera i producenta koncertu, powinien był uniemożliwić mu wbiegnięcie na scenę i zbliżenie się do niej.

READ  Co wiesz o wydarzeniu z udziałem gwiazd
[Note: While reporting a previous story on this recollection, Ethan Wayne, John Wayne’s son, issued a statement to us, saying in part, “…it’s hard for me to imagine this telling of events, because the man I knew believed in and defended everyone’s right to freedom of speech right up until his death in 1979.”]

Littlefeather później walczył o znalezienie pracy i był nękany i celowany w bezsmakowe oszczerstwa, takie jak te od Dennisa Millera, mówiącego o senator Elizabeth Warren: Ojciec chrzestny. „

W czerwcu tego roku Little Feather obszernie opowiadała o swoich doświadczeniach z podcastem „And The Oscar Goes To…” w LAist Studio w Muzeum Akademii.

Posłuchaj jej konta

1973: „Marlon Brando nie może przyjąć tej bardzo hojnej nagrody”

Wkrótce po wydaniu tego podcastu, współprodukowanego z Muzeum Akademii, ówczesny prezes Akademii David Rubin napisał list do Littlefeathera:

„Przemoc, której byłem poddany… było nieuzasadnione i nieuzasadnione. Emocjonalnego obciążenia, którego doświadczyłeś, i kosztów swojej kariery w naszej branży nie można zrekompensować. Zbyt długo odwaga, którą wykazałeś, nie została dostrzeżona. Za to, składamy nasze najgłębsze przeprosiny i szczery podziw.”

oficjalne przeprosiny

W sobotę Akademia uhonoruje Littlefeather i formalnie przeprosi podczas wieczornej gali w swoim nowym muzeum. Akademia twierdzi, że wydarzenie jest przeznaczone do „rozmów, medytacji, uzdrawiania i świętowania”.

Program obejmuje uznanie ziemi, odczytanie listu z przeprosinami Akademii oraz rozmowę między Littlefeatherem i Bird Runningwater, którzy oboje przewodniczą Sojuszowi Rdzennemu Akademii. Piosenkarze to San Manuel Bird, Michael Bellanger, All Nation Singers and Dancers oraz Urgent Nation Singers and Dancers.

Podczas gdy całe wydarzenie jest w sprzedaży, można je transmitować na żywo tutaj.

Littlefeather, teraz 75 lat, planuje być obecny.