25 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Odnaleziono ciało innego izraelskiego zakładnika, co rozzłościło jego rodzinę

Odnaleziono ciało innego izraelskiego zakładnika, co rozzłościło jego rodzinę

Izraelskie wojsko poinformowało w sobotę, że znalazło ciało izraelskiego zakładnika porwanego podczas ataku pod przewodnictwem Hamasu 7 października, prawie sześć miesięcy po przetrzymywaniu go jako zakładnika.

Mężczyzna, Elad Katzir (47 l.), był rolnikiem w Nir Oz, kibucu w pobliżu granicy Izraela ze Strefą Gazy, który był jednym z obszarów najbardziej dotkniętych atakiem z 7 października, w którym zginęło 1200 Izraelczyków i około 250 innych osób . Według władz izraelskich ludzie zostali wzięci jako zakładnicy. Armia podała, że ​​siły znalazły jego ciało w mieście Khan Yunis na południu Gazy, gdzie armia izraelska działa od grudnia, i w nocy wróciły do ​​Izraela.

Po ogłoszeniu, że ciało pana Katsira zostało odnalezione i zwrócone, siostra pana Katsira, Carmit, w poście w mediach społecznościowych ostro potępiła izraelski rząd za niezapewnienie uwolnienia jej brata.

„Można było to uratować, gdyby porozumienie zostało osiągnięte w odpowiednim czasie” – napisała. Jednak nasze kierownictwo jest tchórzliwe i kieruje się względami politycznymi, dlatego tak się nie stało.

„Twoja historia nie powinna zakończyć się w ten sposób” – napisała do brata. „Przykro mi, że nie mogliśmy cię uratować. Kocham cię na zawsze”.

W sobotę izraelski urzędnik wojskowy powiedział na konferencji prasowej, że Katzir zginął w połowie stycznia, gdy był przetrzymywany w niewoli w Gazie przez palestyński ruch Islamski Dżihad. Urzędnik powiedział, że w piątek około godziny 20:00 siły izraelskie przybyły na południe od Khan Yunis, odizolowały teren i ekshumowały jego ciało z miejsca, w którym został pochowany pod ziemią.

W wywiadzie dla The New York Times w 2009 roku, po tym jak palestyńskie ataki rakietowe doprowadziły do ​​trzytygodniowej izraelskiej ofensywy przeciwko Hamasowi w Gazie, Katzir powiedział, że czuje się nieswojo w Nir Oz, gdzie się urodził.

„Nie czuję żadnego zwycięstwa” – powiedział Katsir wówczas, gdy walki zakończyły się kruchym zawieszeniem broni. „Nadal nie czuję się bezpiecznie”.

READ  Unia Europejska zatwierdza przełomowe przepisy dotyczące sztucznej inteligencji

7 października pan Katsir wysłał wiadomości głosowe do lokalnej grupy na WhatsApp zajmującej się sytuacjami kryzysowymi: W kibucu przebywają terroryści, powiedział, i chodzą od domu do domu. „Potrzebujemy pomocy tak szybko, jak to możliwe”. Taka pomoc nie była dostępna, gdy armia izraelska walczyła o odzyskanie kontroli nad kluczowymi miastami i węzłami komunikacyjnymi w pobliżu Gazy.

Islamski Dżihad opublikował co najmniej dwa filmy przedstawiające Katsira podczas jego niewoli. Ostatnim razem na początku stycznia mówił, że był w areszcie ponad 90 dni i opisał, jak usłyszał w radiu informację o śmierci bliskiego przyjaciela Nira Oza.

Odnalezienie ciała pana Katsira dodało kolejny tragiczny rozdział do przerażającej historii mieszkańców Nir Oz i rodziny Katsir. 7 października w ataku zginęło lub porwano ponad jedną czwartą populacji Nir Oz, liczącej ponad 400 osób, w tym ojca pana Katzira, Avrahama, który zginął, i jego matkę, Hannę, która została wzięta jako zakładniczka. Według izraelskiej armii.

Hanna Katsir (76 l.) została zwolniona w listopadzie w ramach krótkiego porozumienia o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem, na mocy którego zwrócono ponad 100 zakładników. Jej ponowne pojawienie się zaskoczyło niektórych członków jej rodziny, ponieważ Palestyński Islamski Dżihad wcześniej twierdził, że nie żyje.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu opierał się coraz naglniejszym prośbom prezydenta Bidena i innych światowych przywódców o wyrażenie zgody na zawieszenie broni w celu ułatwienia powrotu zakładników, upierając się, że jedynie ciągła „presja militarna” na Hamas zmusi tę grupę do poddania się. Podejdź do stołu.

Jego upór rozzłościł rodziny wielu zakładników, które domagały się podjęcia bardziej natychmiastowych działań w obawie, że ich bliscy zostaną zabici przez porywaczy lub przez bezpański ogień izraelski.

W sobotni wieczór podczas czuwania w nadmorskim mieście Tel Awiw rodziny kilku rodzin zakładników oświadczyły, że izraelskiemu rządowi kończy się czas, aby ocalić ich bliskich przed losem pana Katzira. Nissim Calderon, którego brat Ofer również został porwany z kibucu Nir Oz 7 października, powiedział: „Oszczędź innym rodzinom gorzkich wiadomości, które otrzymała rodzina Katzir, i przekaż nam jedyną radosną wiadomość, za którą tęskniliśmy przez ostatnie sześć miesięcy .”

READ  Na szczycie klimatycznym COP28 kraje zgadzają się na odejście od paliw kopalnych

„Podejmij decyzję i zabierz ich do domu” – powiedział.

Władze izraelskie twierdzą, że palestyńscy bojownicy nadal przetrzymują w Strefie około 100 zakładników, a obecnie uważa się, że ponad 30 innych nie żyje.

W ciągu ostatnich kilku tygodni Izrael i Hamas wznowiły pośrednie negocjacje w sprawie potencjalnego zawieszenia broni i uwolnienia przynajmniej części zakładników. W sobotę Hamas oświadczył w aplikacji Telegram, że delegacja jego przywódców uda się w niedzielę do Kairu, aby przeprowadzić dalsze negocjacje.

W piątek prezydent Biden wysłał listy do przywódców Egiptu i Kataru – którzy pełnią rolę mediatorów między Hamasem a Izraelem – wzywając ich do zwiększenia nacisku na Hamas w celu osiągnięcia porozumienia. Naciskał na premiera Izraela Benjamina Netanjahu, aby zrobił to samo.

Po tym, jak w tym tygodniu izraelskie ataki dronów zabiły sześciu obcokrajowców i Palestyńczyka pracującego dla organizacji charytatywnej World Central Kitchen, administracja Bidena zagroziła „zmianami polityki”, chyba że Netanjahu podejmie natychmiastowe kroki w celu złagodzenia kryzysu głodowego w Gazie i zapewnienia lepszej ochrony. Dla ludności cywilnej i mieszkańców. Pracownicy pomocy.

Według Ministerstwa Zdrowia Gazy w ciągu sześciu miesięcy po ataku z 7 października w izraelskim bombardowaniu Gazy zginęło ponad 32 000 Palestyńczyków, a wielu z tych, którzy przeżyli, desperacko potrzebuje pomocy i żywności w obliczu zbliżającej się głodu wśród mieszkańców Gazy .

W odpowiedzi na nalegania Waszyngtonu izraelski rząd oświadczył w piątek, że zezwoli na „tymczasowe dostarczenie” pomocy przez port Aszdod w Izraelu i przejście graniczne Erez, punkt kontrolny między Izraelem a północną Strefą Gazy. Nie wspomniała jednak, kiedy te nowe drogi zostaną otwarte ani ile pomocy może przez nie przepłynąć. Komitet Koordynacyjny ds. Działań Rządu na Terytoriach, izraelska agencja nadzorująca dostarczanie pomocy do Strefy Gazy, nie odpowiedziała na pytania.

Izrael oświadczył również, że umożliwi przeprawę większej pomocy z Jordanii przez przejście Kerem Shalom na południu.

READ  Australia: Znaleziono największego samca najbardziej jadowitego pająka na świecie

Przejście graniczne Erez zostało zamknięte od 7 października i nie było od razu jasne, jaką infrastrukturę należy utworzyć, aby ułatwić izraelskie inspekcje bezpieczeństwa żywności i zapasów. Przed wojną przejście służyło pieszym, a nie towarowym. Transport pomocy przez przejście Erez do północnej Gazy prawdopodobnie będzie stwarzał przeszkody logistyczne, ponieważ większość pomocy przydzielonej Strefie była przechowywana w Al-Arisz w Egipcie, na południowej granicy Gazy.

W sobotę izraelskie wojsko również znalazło się w stanie najwyższej gotowości po tym, jak irańscy przywódcy zapowiedzieli odwet za izraelski nalot w Syrii, w wyniku którego na początku tygodnia zginęło kilku wyższych irańskich dowódców.

Niemal natychmiast po ataku przywódcy Iranu przysięgli pomścić zabójstwa, a amerykańscy urzędnicy w Waszyngtonie i na Bliskim Wschodzie oświadczyli, że przygotowują się na możliwy irański odwet.

W sobotę groźby pod adresem Izraela nie ustały, gdy drugi dzień publicznych pogrzebów odbył się w Iranie, w rodzinnych miastach siedmiu członków elitarnej jednostki Quds, którzy zginęli w izraelskim ataku na teren ambasady Iranu w Damaszku w Syrii.

Naczelny dowódca irańskich sił zbrojnych, w skład których wchodzą armia i irańska Gwardia Rewolucyjna, powiedział podczas ceremonii pogrzebowej w sobotę, że Iran odpowie Izraelowi i „określi czas, miejsce i metodę operacji”. Dodał, że celem odwetu jest wyrządzenie „maksymalnej szkody wrogowi”.

Armia izraelska podała, że ​​izraelskim żołnierzom bojowym, którzy spodziewali się w weekend udać się na urlop, nakazano pozostać na swoich stanowiskach oraz wezwano dodatkowe jednostki rezerwowe w celu wzmocnienia izraelskiego systemu obrony powietrznej.

Izabela Kirchner, Ronena Bergmana I Farnaza Fasihiego Przyczynił się do raportów.