25 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Oddziały dziecięce w Polsce zbliżają się do przepustowości w związku ze wzrostem zachorowań na grypę i zakażenia wirusem RSV

Oddziały dziecięce w Polsce zbliżają się do przepustowości w związku ze wzrostem zachorowań na grypę i zakażenia wirusem RSV

Oddziały dziecięce w polskich szpitalach zbliżają się do maksimum w związku z gwałtownym wzrostem zachorowań na grypę i syncytialny wirus oddechowy (RSV). Lekarz mówi, że dwa lata ograniczeń wywołanych pandemią sprawiły, że układ odpornościowy dzieci jest bardziej wrażliwy.

Polska zgłosiła 266 620 nowych zakażeń grypą w tygodniu 8-15 grudnia (około połowa u dzieci). To ponad trzykrotnie więcej niż 79 861 w tym samym tygodniu ubiegłego roku i ponad dwukrotnie więcej niż przed pandemią 124 181 w tym samym tygodniu w 2019 roku.

Według danych NIZP-PZH w tym sezonie (od października do maja) na grypę lub choroby grypopodobne w Polsce choruje ponad milion osób. Jego tygodniowe dane dotyczące przypadków grypy pokazują, że liczba ta jest znacznie wyższa niż w ostatnich latach.

Polskie media opublikowały w tym miesiącu doniesienia, że ​​szpitale – a zwłaszcza oddziały dziecięce – „eksplodowały” z powodu początku „potrójnej” grypy, Covid i syncytialnego wirusa oddechowego. (RSV). W innych krajach borykają się z podobnymi wyzwaniami.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował wczoraj, że w Polsce zajętych jest już około 10 tysięcy łóżek pediatrycznych. Sugeruje to, że całkowita liczba jest bliższa 12 000-13 000 Rzeczpospolita Codzienny.

Nietzielski powiedział, że nakazał Narodowemu Funduszowi Zdrowia (NFZ), który jest odpowiedzialny za finansowanie polskiego systemu zdrowia publicznego, „ciągłe monitorowanie pobytu dzieci”. Zachęcał ludzi do szczepienia się przeciw grypie i zastrzyków przypominających Covid.

Według źródeł Ministerstwa Zdrowia cytowanych przez RMF24, spośród obecnie hospitalizowanych dzieci 16% ma RSV, 8,5% ma grypę, a mniej niż 0,5% ma Covid. Inne infekcje wirusowe stanowią 17% przypadków.

READ  Boże Narodzenie w PRL - WSJ

„Przez dwa lata żyliśmy w reżimie sanitarnym; Dzieci miały ograniczony kontakt z wirusami i teraz to nadrabiają – powiedziała Kamila Ludwikowska z Kliniki Pediatrii i Chorób Zakaźnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Gazety Wyborczej.

„Zwiększyliśmy infekcje nie tylko RSV, ale także grypą i szkarlatyną” – kontynuował. „Wszystkie placówki służby zdrowia są oblężone”.

Źródło głównego zdjęcia: TOMASZ WASZCZUK / Agencja Wyborcza.pl