24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Od stycznia Lotnisko Chopina obsłużyło ponad 6,5 miliona pasażerów

Od stycznia Lotnisko Chopina obsłużyło ponad 6,5 miliona pasażerów

Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek komunikatem lotniska, warszawskie Lotnisko Chopina od początku roku z powodzeniem obsłużyło 6,5 mln pasażerów.

Według danych SchengenVisaInfo.com, tylko w zeszłym miesiącu lotnisko odnotowało znaczną liczbę pasażerów, z których korzystało 1,5 miliona osób.

Liczba ta stanowi 97 procent całkowitej liczby pasażerów odnotowanych w maju 2019 r., co wskazuje na znaczny wzrost liczby pasażerów i powrót do poziomów sprzed pandemii.

Dane dostarczone przez lotnisko Z łącznej liczby 6 525 980 obsłużonych pasażerów, 5,9 miliona podróżowało na trasach międzynarodowych, a 623 000 na trasach krajowych.

Dodatkowo większość pasażerów na warszawskim Lotnisku Chopina podróżowała w obrębie strefy Schengen, stanowiąc 63 proc. wszystkich pasażerów. Z drugiej strony 37 proc. podróżujących wybrało kraje spoza UE należące do strefy Schengen.

W maju br. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. liczba osób podróżujących lotami czarterowymi wzrosła o 20 proc.

Ponadto pięć najczęściej wybieranych przez podróżnych destynacji od początku 2023 r.:

  • Londyn
  • Paryż
  • Amsterdam
  • Frankfurt
  • Dubai

Te popularne miejsca docelowe podkreślają łączność lotniska z głównymi europejskimi miastami i światowymi węzłami komunikacyjnymi.

Będąc największym portem lotniczym w Polsce, Lotnisko Chopina w Warszawie pełni rolę ważnego węzła komunikacyjnego. W ubiegłym roku lotnisko odnotowało ponad 14,4 miliona pasażerów, co dowodzi jego znaczącej roli w ułatwianiu podróży lotniczych i przyczynianiu się do rozwoju całego przemysłu lotniczego kraju.

Według danych lotniska, w 2019 roku obsłużyło 18 860 000 pasażerów, co oznacza wzrost ruchu pasażerskiego o 6,2 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Jednak w 2020 r., w związku z wpływem kryzysu związanego z koronawirusem i ograniczeniami w podróżowaniu oraz niższym popytem, ​​warszawski port lotniczy odnotował znaczny spadek liczby pasażerów z 5 473 224 pasażerami.

Tymczasem rok później lotnisko odzyskało ruch pasażerski, obsługując 7 473 734 pasażerów. Chociaż poniżej poziomów z 2019 r., oznacza to poprawę w stosunku do poprzedniego roku.

READ  Polska przygotowuje się do największego MSPO

Lotnisko Chopina w Warszawie, znane również jako Lodniszko Chopina W Warsaw, jest najważniejszym i najbardziej ruchliwym portem lotniczym w Polsce. Znajduje się w warszawskiej dzielnicy Włochy, około dziesięciu kilometrów na południowy zachód od centrum miasta. Poza tym pięć głównych kierunków międzynarodowych z lotniska WAW to Londyn (Heathrow, Gatwick i Luton), Paryż (Charles de Gaulle), Kijów (Boryspol i Juliani), Frankfurt i Amsterdam.