18 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ochłodzenie inflacji bazowej przyniesie Fed minimalną ulgę

Ochłodzenie inflacji bazowej przyniesie Fed minimalną ulgę

(Bloomberg) – Inflacja bazowa w USA prawdopodobnie spadła w kwietniu po raz pierwszy od sześciu miesięcy, dając promyk nadziei, że presja cenowa zaczyna ponownie słabnąć po serii niespodzianek w górę.

Najczęściej czytane w Bloombergu

Oczekuje się, że bazowy CPI, który nie obejmuje żywności i paliw, wzrośnie o 0,3% w stosunku do poprzedniego miesiąca po wzroście o 0,4% w pierwszym kwartale. Biuro Statystyki Pracy ma opublikować raport dotyczący indeksu cen towarów i usług konsumenckich w środę.

W porównaniu do kwietnia 2023 r. bazowy CPI ma wzrosnąć o 3,6%. Chociaż ten roczny wzrost byłby najmniejszy od trzech lat, nadal postępuje zbyt szybko, aby uspokoić decydentów Fed, którzy w trakcie debaty nad terminem obniżek stóp procentowych chcą dowodów na to, że inflacja stale spowalnia.

Ogólny wskaźnik CPI prawdopodobnie wzrośnie o 0,4% trzeci miesiąc z rzędu, ponieważ ceny benzyny osiągną najwyższy poziom od sześciu miesięcy. Choć ceny surowców znacznie spadły, koszty podstawowych usług pozostają wysokie, co wyjaśnia, dlaczego inflacja w pierwszym kwartale utrzymywała się na stałym poziomie.

Część trudności, jakie napotkał Fed w sprowadzeniu inflacji do docelowej wartości 2%, leży po stronie odpornego amerykańskiego konsumenta. Sprzedaż detaliczna w lutym i marcu mocno wzrosła, choć prognozy ekonomistów na kwiecień sugerowały, że gospodarstwa domowe zrobiły sobie przerwę. Liczby te mają zostać opublikowane również w środę.

We wtorek ekonomiści przeanalizują raport rządu na temat cen producentów, aby ocenić wpływ takich kategorii, jak opieka zdrowotna i zarządzanie portfelem, które wpływają na preferowaną przez Fed miarę inflacji – indeks cen osobistych wydatków konsumpcyjnych.

Inne raporty w przyszłym tygodniu obejmą budownictwo mieszkaniowe i produkcję przemysłową za kwiecień.

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell ma przemawiać we wtorek podczas wydarzenia dla zagranicznych bankierów w Amsterdamie. Przemówienia mają także regionalni przewodniczący Fed Loretta Mester z Cleveland i Raphael Bostic z Atlanty, którzy w tym roku głosują nad polityką Fed.

Co mówi Bloomberg Economics:

„Podstawowy raport o CPI z kwietnia może wyglądać zachęcająco – spodziewamy się jego spowolnienia w porównaniu z marcem – ale widzimy duże prawdopodobieństwo, że podstawowy odczyt PCE z tego miesiąca, który budzi większe obawy Fed, pozostanie silny”.

READ  Apple Japan osiągnął 98 milionów dolarów zaległych podatków - Nikkei

—Anna Wong, Stuart Ball, Elisa Wenger i Estelle Au, ekonomiści. Aby zobaczyć pełną analizę, kliknij tutaj

Kierując się na północ, kanadyjskie dane dotyczące sprzedaży istniejących domów za kwiecień pokażą, czy rynek wiosenny się ociepla, ponieważ kupujący spodziewają się obniżek stóp procentowych. Zostaną także opublikowane dane o rozpoczęciu budownictwa mieszkaniowego, produkcyjnego i hurtowego.

W innych miejscach dane dotyczące siły gospodarek Chin i Japonii, dane o płacach w Wielkiej Brytanii oraz najnowsze prognozy UE zapewnią inwestorom zajęcie w nadchodzących dniach.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, co wydarzyło się w zeszłym tygodniu. Poniżej znajduje się podsumowanie tego, co będzie się działo w gospodarce światowej.

Azja

Chiny publikują w piątek mnóstwo danych, które mają pokazać dobry początek drugiego kwartału, wraz ze wzrostem produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i inwestycji w środki trwałe przyspieszającym rok do roku.

Jednak pogorszenie sytuacji w sektorze mieszkaniowym będzie w dalszym ciągu stwarzać ryzyko, a inwestycje w nieruchomości spadną o ponad 9%.

Szacuje się, że japońska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale ze względu na spadek spożycia prywatnego i inwestycji przedsiębiorstw, a także pierwszy od roku ujemny wkład eksportu netto. Numery te zaplanowano na środę.

Według Bloomberg Economics wzrost prawdopodobnie ponownie odbije w drugim kwartale dzięki ożywieniu w produkcji samochodów.

W piątek Malezja ogłosiła dane dotyczące PKB.

Wzrost płac w Australii prawdopodobnie nieznacznie wzrośnie w pierwszym kwartale, a stopa bezrobocia ma wzrosnąć do 3,9% w kwietniu.

Tymczasem australijski skarbnik Jim Chalmers powiedział Bloombergowi, że budżet przyniesie większy impuls dla kluczowego przemysłu minerałów w kraju, opisując lukratywny rynek jako „złotą szansę”. We wtorek wieczorem ma opublikować swój roczny plan finansowy.

W Indonezji i Singapurze mają zostać opublikowane statystyki dotyczące handlu, a oczekuje się, że bank centralny Filipin utrzyma w czwartek referencyjną stopę procentową na poziomie 6,5%.

Europa, Bliski Wschód, Afryka

Wielka Brytania będzie w centrum uwagi po danych z rynku pracy, które mogą zachęcić decydentów do obserwowania osłabienia presji inflacyjnej.

Według średnich szacunków ekonomistów średnie tygodniowe zarobki, po wyłączeniu premii, wzrosły w pierwszym kwartale o 5,9% rocznie.

Chociaż trwająca tendencja spadkowa pozostaje silna, ośmieliłoby to urzędników Bank of England, z których dwóch głosowało w czwartek za natychmiastową obniżką kosztów finansowania zewnętrznego, w porównaniu z siedmiu, którzy nie opowiedzieli się za brakiem zmian.

READ  Saudi Electricity Company, Ernst & Young, został ukarany grzywną w wysokości 100 milionów dolarów za oszukiwanie audytorów

W następstwie tej decyzji uwagę przyciągną przemówienia brytyjskich decydentów. Wśród nich jest główny ekonomista Banku Anglii, Hugh Bell, którego wystąpienie zaplanowano na wtorek.

W strefie euro kalendarz obejmuje kilku urzędników Europejskiego Banku Centralnego. Głos zabiorą gubernatorzy Holandii, Niemiec, Francji i Włoch. W czwartek Europejski Bank Centralny ma opublikować półroczny przegląd stabilności finansowej.

Punktem kulminacyjnym spokojniejszego tygodnia dla danych będzie wtorkowy wskaźnik zaufania niemieckich inwestorów ZEW. Ostateczny raport o inflacji w strefie euro za kwiecień zostanie opublikowany w piątek.

Komisja Europejska z siedzibą w Brukseli opublikuje w środę prognozy gospodarcze dla regionu, w tym prognozy wzrostu gospodarczego, inflacji, zadłużenia i deficytów.

W Szwecji, gdzie Riksbank obniżył stopy procentowe 8 maja i zapowiedział podwyższenie stóp procentowych w tym roku, protokół z tej decyzji zostanie opublikowany w środę wraz z najnowszym odczytem inflacji.

Dane o PKB Norwegii i Polski zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu.

Bank centralny Rumunii może w poniedziałek obniżyć stopy procentowe po raz pierwszy od trzech lat, w miarę stopniowego obniżania się inflacji. W nadchodzących dniach zaplanowano także publikację najnowszych danych dotyczących cen konsumpcyjnych i wzrostu gospodarczego w kraju.

Na wschodzie inflacja w Rosji prawdopodobnie utrzyma się w pobliżu 7,7%, jak wynika z tygodniowych danych Ministerstwa Gospodarki. Tymczasem dane o PKB mogą wskazywać na ożywienie wzrostu w pierwszych miesiącach 2024 roku.

Bloomberg Economics szacuje, że w pierwszym kwartale rosyjska gospodarka wzrosła o 5% rok do roku, z 4,9% w poprzednich trzech miesiącach, czemu sprzyjają wydatki wojenne i zaufanie konsumentów.

Kierując się na południe, stopa inflacji w Izraelu mogła spaść do 2,5%, co stanowi kolejny dowód na to, że wojna Izraela z Hamasem miała niewielki wpływ na wzrost kosztów utrzymania.

Oczekuje się, że w Nigerii wzrost cen konsumpcyjnych przyspieszy do ponad 34% w kwietniu, częściowo z powodu potrojenia cen energii elektrycznej dla niektórych odbiorców miejskich.

W innych częściach Afryki zaplanowane są dwie decyzje banku centralnego:

  • Zambijscy decydenci najprawdopodobniej w środę podniosą główną stopę procentową szóste z rzędu, aby wesprzeć kwachę, która notowana jest na rekordowo niskim poziomie w stosunku do dolara.

  • Władze monetarne Angoli mogą w piątek pójść w ich ślady i po raz drugi z rzędu podnieść swój indeks, aby walczyć z inflacją, która według oczekiwań będzie nadal rosła w związku z ograniczeniem dopłat do paliw.

READ  Pracownicy lotniska w San Francisco aresztowani i zamęczeni po „nieposłuszeństwie obywatelskim”

Ameryka Łacińska

Gospodarka kolumbijska mogła nieznacznie wzrosnąć w pierwszym kwartale, czemu sprzyjała wyższa niż oczekiwano produkcja w lutym.

Bank centralny podniósł prognozę wzrostu na 2024 rok do 1,4% z 0,8%, obniżając jednocześnie szacunki na przyszły rok do 3,2% z 3,5%.

Dostępne są także dane o produkcji przemysłowej, przetwórstwie przemysłowym i sprzedaży detalicznej, które od 12 miesięcy nie uzyskały pozytywnego odczytu.

Tymczasem najwyższy urzędnik ds. polityki pieniężnej Kolumbii ostrzegł, że bank centralny powinien zachować ostrożność, ponieważ przyspieszanie obniżek stóp procentowych może odzwierciedlać tempo spowalniania inflacji.

Gospodarka brazylijska odbiła się pod koniec roku i pozostała silna przez pierwsze dwa miesiące 2024 r. Lutowy odczyt PKB był nieco lepszy od oczekiwanego w związku z podwyżką płacy minimalnej i rządowym wsparciem dochodów dla rodzin o niskich dochodach.

Dane o PKB Peru za marzec mogły stracić dynamikę po opublikowaniu wyższego niż oczekiwano odczytu w lutym.

Oczekuje się, że gospodarka odbije się po recesji w 2023 r., ale szkody już zostały wyrządzone: liczba Peruwiańczyków żyjących w skrajnym ubóstwie osiągnęła w zeszłym roku najwyższy poziom od 11 lat.

W Urugwaju inflacja na poziomie 3,68%, która mieści się w docelowym przedziale banku centralnego, może skłonić decydentów do drugiego z rzędu obniżenia kosztów finansowania zewnętrznego z obecnego poziomu 8,5% w czwartek.

Terapia szokowa zastosowana przez prezydenta Argentyny Javiera Mileya wobec dotkniętej kryzysem gospodarki kraju zaczęła przynosić rezultaty w zakresie inflacji.

Analitycy spodziewają się obecnie, że kwietniowy odczyt wyniesie 9% miesiąc do miesiąca, w porównaniu z prognozą 13% w styczniu, a odczyt na koniec roku spadnie o około 66 punktów procentowych do 161,3%.

-Z pomocą Roberta Jamesona, Monique Vanek, Piotra Skolimowskiego, Paula Wallace’a, Tony’ego Halpina i Briana Fowlera.

(Aktualizacje z Centralnego Banku Kolumbii w sekcji Ameryka Łacińska)

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P