19 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Obchody 80. rocznicy „Wielkiej Ucieczki” w Polsce

Obchody 80. rocznicy „Wielkiej Ucieczki” w Polsce

W niedzielę w Polsce odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy „Wielkiej Ucieczki”. Druga wojna światowa W którym 76 jeńców przekopano tunelem z niemieckiego obozu jenieckiego do mglistego lasu.


Co chcesz wiedzieć?

  • W Polsce odbywają się obchody z okazji 80. rocznicy „Wielkiej Ucieczki” podczas II wojny światowej, kiedy 76 jeńców wojennych przedostało się tunelem z niemieckiego obozu jenieckiego do zaśnieżonego lasu.
  • Nabożeństwo żałobne odbyło się w mieście, w którym na terenie byłego obozu jenieckiego mieści się obecnie muzeum.
  • Jak poinformował polski nadawca państwowy, w wydarzeniu uczestniczyli żołnierze 11. Dywizji Kawalerii Pancernej oraz stacjonujący tam żołnierze amerykańscy.
  • Większość żołnierzy, którzy przeżyli obóz, spotkała tragiczny koniec. Tylko trzem udało się uciec w bezpieczne miejsce

Brytyjscy żołnierze nieśli zdjęcia pilotów zabitych na rozkaz Hitlera podczas ceremonii, w której uczestniczył Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce.

Podczas II wojny światowej w nazistowskim obozie wojennym pojmano lotników alianckich, w tym żołnierzy brytyjskich, amerykańskich i polskich, a lotnicy brytyjscy prowadzili akcję ucieczki. Obszar ten był wówczas częścią Niemiec, ale obecnie znajduje się w zachodniej Polsce.

Jak podają polskie media, samolot transportowy Hercules C-130 i cztery myśliwce F-16 Polskich Sił Powietrznych przelecą w niedzielę nad Żaganiem i miejscem festiwalu.

Większość żołnierzy, którzy przeżyli Stalag Luft III w nocy 24 marca 1944 r., spotkała tragiczny koniec. Tylko trzem udało się uciec w bezpieczne miejsce. Innych udało się uratować, a 50 z nich powieszono.

Chociaż w dużej mierze zakończyła się niepowodzeniem, stała się znana jako „Wielka Ucieczka” i została słynnie uczczona w filmie z 1963 roku ze Stevem McQueenem w roli głównej.

Ostatnio Escape pojawił się w jednym z odcinków miniserialu amerykańskiego dramatu wojennego „Masters of the Air” w Apple TV+.

Nowa wystawa Archiwum Narodowe Anglii w Londynie również składa hołd uciekinierom.

READ  PZU, największa polska firma ubezpieczeniowa, wprowadza cyfrowe szkody z Upptec

Więźniowie spędzają rok w tajemnicy kopiąc trzy tunele o imionach Tom, Dick i Harry. Niemcy znaleźli pierwszy tunel, ale dwa pozostałe pozostały nienaruszone.

Plan zakładał ewakuację tunelem 200 osób, Harry'ego, ale w noc ucieczki pierwszy mężczyzna, który się wydostał, zdał sobie sprawę, że tunel nie sięga poza drut, jak się spodziewali. Tylko 76 osób wyszło, zanim strażnik zauważył ślady stóp na śniegu.

Tylko trzem mężczyznom – dwóm norweskim pilotom i Holenderowi – udało się przeżyć.

Adolf Hitler był tak wściekły ucieczką, że nakazał egzekucję 73 schwytanych mężczyzn, a naziści ostatecznie zdecydowali się na egzekucję 50 – wszystko z naruszeniem Konwencji genewskich o traktowaniu jeńców wojennych.

Po wojnie zabójstwa lotników alianckich były częścią procesów norymberskich i wielu funkcjonariuszy gestapo zostało skazanych na śmierć.