24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Nvidia została pozwana przez autorów w związku z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w dziełach chronionych prawem autorskim

Napisane przez Jonathana Stemple’a

(Reuters) – Trzej autorzy złożyli pozew przeciwko firmie Nvidia, której chipy zasilają sztuczną inteligencję, twierdząc, że korzystała z ich książek chronionych prawem autorskim bez pozwolenia do szkolenia platformy NeMo AI.

Brian Kane, Abdi Nazemian i Stuart Onan powiedzieli, że ich praca stanowi część zbioru danych obejmującego około 196 640 książek, które pomogły wytrenować NeMo w naśladowaniu zwykłego języka pisanego, zanim została usunięta w październiku „z powodu zgłoszonego naruszenia praw autorskich”.

W proponowanym pozwu zbiorowym złożonym w piątek wieczorem w sądzie federalnym w San Francisco autorzy stwierdzili, że usunięcie odzwierciedla „przyznanie się” Nvidii, że trenowała NeMo w zakresie zestawu danych, naruszając w ten sposób jej prawa autorskie.

Domagają się bliżej nieokreślonego odszkodowania dla osób w USA, których dzieła chronione prawem autorskim pomogły w ciągu ostatnich trzech lat w szkoleniu tzw. dużych modeli językowych NeMo.

Wśród dzieł objętych pozwem znajdują się powieść Kenny'ego „Ghost Walk” z 2008 r., powieść Nazemiana „Like a Love Story” z 2019 r. oraz nowela O'Nana „Last Night at the Lobster” z 2007 r.

W niedzielę Nvidia odmówiła komentarza w tej sprawie. Prawnicy autorów nie odpowiedzieli natychmiast na niedzielne prośby o dodatkowy komentarz.

Pozew wciąga Nvidię w coraz większą liczbę pozwów wnoszonych przez autorów, a także The New York Times, w związku z generatywną sztuczną inteligencją, która tworzy nowe treści na podstawie danych wejściowych, takich jak tekst, obrazy i dźwięki.

Nvidia reklamuje NeMo jako szybki i niedrogi sposób na przyjęcie generatywnej sztucznej inteligencji.

Inne firmy, które złożyły pozwy w związku z tą technologią, to OpenAI, które stworzyło platformę AI ChatGPT, i jej partner Microsoft.

Rozwój sztucznej inteligencji sprawił, że Nvidia stała się ulubieńcem inwestorów.

Od końca 2022 roku cena akcji producenta chipów z siedzibą w Santa Clara w Kalifornii wzrosła o prawie 600%, co dało Nvidii wartość rynkową na poziomie około 2,2 biliona dolarów.

Sprawa to Nazemian i wsp. przeciwko Nvidii, Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych, Północny Okręg Kalifornii, nr 24-01454.

(Raport: Jonathan Stempel z Nowego Jorku; redakcja: Josie Kao)