22 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Nowy Kosmiczny Teleskop Rentgenowski NASA robi pierwsze zdjęcie: eksplodująca gwiazda

Nowy Kosmiczny Teleskop Rentgenowski NASA robi pierwsze zdjęcie: eksplodująca gwiazda

Nowy Kosmiczny Teleskop Rentgenowski NASA Jego pierwsze zdjęcie zostało zrobione, ukazując pulsujące elektromagnetyczne zorze polarne wybuchu supernowej.

Explorer X-ray Imaging (IXPE) został wyniesiony na orbitę na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 9 grudnia, a następnie spędził miesiąc na kalibrowaniu swoich instrumentów i dostosowywaniu się do środowiska kosmicznego. Kiedy w końcu był gotowy do zbierania danych, monitory misji skierowały swoje lustra w stronę supernowej zwanej Cassiopeia A – pozostałości tętniącego życiem obłoku gazu gwiazdy, która eksplodowała w XVII wieku.

Pierwsze zdjęcie ukazało się w poniedziałek. Obłok gazu ma średnicę około 10 lat świetlnych. W świetle widzialnym tak naprawdę nie świeci niesamowitym fioletowym kolorem pokazanym powyżej. Jest to kolor wybrany przez naukowców z NASA, aby pokazać, jak silne jest promieniowanie rentgenowskie w różnych częściach chmury.

Na poniższym obrazku użyli szerszej gamy kolorów, aby pokazać różnicę w promieniach rentgenowskich.

Obraz supernowej z teleskopu rentgenowskiego tworzącego krąg niebieskich, zielonych i czerwonych gazów

Zdjęcie Cassiopeia A w IXPE z 11-18 stycznia 2022 r. pokazuje rosnącą intensywność promieni rentgenowskich w kolorach od chłodnego fioletu i niebieskiego do gorącej czerwieni i bieli.


NASAKiedy gwiazda eksplodowała, jej fale uderzeniowe rozgrzały znajdujący się w jej pobliżu gaz i przyspieszyły pobliskie cząstki, powodując ich świecenie w świetle rentgenowskim. Gdzieś pośrodku tych obłoków gazu znajduje się supergęsty obiekt, który uformował się w wyniku zapadnięcia się jądra poprzedniej gwiazdy. Może to być czarna dziura lub gwiazda neutronowa.

IXPE ma spędzić co najmniej dwa lata na badaniu najbardziej ekstremalnych i tajemniczych rzeczy we wszechświecie – mgławic, supernowych, gwiazd neutronowych i czarnych dziur. Jest to pierwszy duży kosmiczny teleskop rentgenowski NASA od czasu wystrzelenia na orbitę Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra w 1999 roku. Pierwsze zdjęcie tego teleskopu wykonała również Cassiopeia A.

Martin C. Weisskopf, który kieruje zespołem IXPE w NASA, powiedział: informacja prasowa. „Pokazuje zdolność IXPE do uzyskania bezprecedensowych nowych informacji o Cassiopeia A, która jest obecnie analizowana”.

X-ray Polarimetry Explorer Imaging Telescope NASA

Ilustracja Eksploratora Polarymetrii Rentgenowskiej NASA.


NASA
W przeciwieństwie do Chandry, IXPE skupia się na polaryzacji – kierunku, w którym kierowane są promienie rentgenowskie podczas podróży w przestrzeni. Te informacje mogą wiele powiedzieć naukowcom o tym, jak wytwarzane są promienie rentgenowskie i pozwalają im zobaczyć, jak promieniowanie zmienia się w badanym ciele. W tym przypadku może to zapewnić nowy wgląd w to, co dzieje się w tych obłokach gazu i wyjaśnić, dlaczego emitują tak silne promieniowanie rentgenowskie.

„Obraz Cassiopei A w IXPE to bellissima i nie możemy się doczekać analizy danych polarymetrycznych, aby dowiedzieć się więcej o pozostałości po supernowej” – powiedział Paolo Sovita, włoski kierownik zespołu IXPE w Narodowym Instytucie Astrofizyki (INAF) w Rzymie. W komunikacie prasowym.

Zespół IXPE pracuje obecnie nad wykorzystaniem danych z teleskopu do zbudowania mapy spolaryzowanych promieni rentgenowskich przez obłok supernowej.

READ  Słońce właśnie wyzwoliło najsilniejszy rozbłysk słoneczny od prawie pięciu lat