3 maja, 2024

Nowa Zelandia wyraża obawy dotyczące rasizmu w FIFA po opuszczeniu meczu z Katarem

19 czerwca (Reuters) – New Zealand Football powiedział, że zwróci się do FIFA o ochronę graczy przed rasizmem po tym, jak męska reprezentacja narodowa zrezygnowała z meczu towarzyskiego z Katarem w proteście przeciwko rzekomym rasistowskim obelgom wobec gracza.

Nowa Zelandia powiedziała, że ​​przeciwnik z Kataru skierował „ogromną rasistowską obelgę” przeciwko obrońcy All Whites, Michaelowi Boxallowi z Samoa, na krótko przed przerwą.

Zespół powiedział, że zgłosił incydent, a następnie wspólnie postanowili nie wychodzić na boisko po przerwie, ponieważ nie podjęto żadnych oficjalnych działań.

Był to jeden z dwóch meczów odwołanych w poniedziałek w Austrii z powodu zarzutów o rasizm.

Irlandzki Związek Piłki Nożnej powiedział, że jego drużyna do lat 21 zrezygnowała z meczu z drużyną olimpijską Kuwejtu po tym, jak zawodnik z Kuwejtu użył rasistowskiego języka w stosunku do irlandzkiego rezerwowego.

Prezes NZF Andrew Pragnell powiedział, że jego zarząd w pełni popiera stanowisko graczy i przekaże ich obawy FIFA.

„Oczywiście, że chcemy porozumieć się w tej sprawie z FIFA” – powiedział we wtorek dziennikarzom w Auckland.

„Wiesz, że niedawno utworzyli grupę zadaniową ds. rasizmu i trzeba zrobić więcej, aby chronić graczy przed rasistowskimi atakami na boisku.

„Nastąpił pewien rozwój, nie sądzimy, aby posuwał się wystarczająco szybko, więc chcemy się do tego przyczynić, więc będzie to jeden z naszych pierwszych portów zawinięcia”.

Trener Kataru Carlos Queiroz powiedział, że jego drużyna wspiera swojego kolegę z drużyny i że incydent podlega jurysdykcji władz piłkarskich.

„Wygląda na to, że dwóch zawodników wymieniło słowa i nie wiemy, kto był pierwszy, a kto drugi… tylko między nimi” – powiedział portugalski trener kanałom sportowym Al-Kass.

„Zawodnicy z Nowej Zelandii postanowili wesprzeć swojego kolegę z drużyny, a my również postanowiliśmy wesprzeć naszego zawodnika”.

„Spójrz na zasady”.

Wideo z meczu towarzyskiego Nowej Zelandii pokazało kilku graczy All Whites protestujących z zawodnikiem z Kataru wkrótce po przyznaniu rzutu wolnego.

READ  Dwayne „The Rock” Johnson z XFL stoi w obliczu zaprzestania przez czterech olimpijczyków z powodu nowego logo: „To brzmi znajomo”

Po długiej dyskusji z kapitanem Nowej Zelandii Joe Bellem, arbiter Manuel Schöntgruber eksplodował w pierwszej połowie, a Nowa Zelandia prowadziła 1:0 po bramce Marko Staminica w 16. minucie.

Pragnell powiedział, że Nowa Zelandia musi lepiej zrozumieć, dlaczego sędziowie meczowi nie podjęli żadnych działań.

„Ostatecznie myślę, że kiedy ktoś otrzymuje poważne znęcanie się na tle rasowym i wiele osób to słyszy, jest wielu świadków czegoś takiego i nic nie można zrobić, wtedy mamy większy problem i może nadszedł czas, aby przyjrzeć się zasady.”

Katarski Związek Piłki Nożnej poinformował na Twitterze, że Nowa Zelandia wycofała się z towarzyskiego meczu, nie podając dalszych szczegółów.

Katarski Związek Piłki Nożnej, FIFA i Azjatycka Konfederacja Piłki Nożnej nie od razu skomentowały tę sytuację.

Irlandzki Związek Piłki Nożnej (FAI) powiedział, że skontaktuje się również z organami zarządzającymi piłką nożną w sprawie „rasistowskiej uwagi” skierowanej do zawodnika rezerwowego.

„Związek Piłki Nożnej nie toleruje żadnego rasizmu wobec żadnego z naszych zawodników ani personelu i zgłosi tę poważną sprawę do FIFA i UEFA” – poinformowała FA w mediach społecznościowych.

Związek Piłki Nożnej Kuwejtu zakwestionował opis wydarzeń przedstawiony przez FA i powiedział, że sędzia przerwał mecz z powodu „szorstkości i napięcia” między zawodnikami.

„Związek Piłki Nożnej Kuwejtu… kategorycznie odrzuca takie oskarżenia” – powiedział Kuwejcki Związek Piłki Nożnej w oświadczeniu w mediach społecznościowych.

– Mecz został przerwany przez sędziego w 70. minucie, aby uchronić zawodników przed możliwymi kontuzjami – dodał.

UEFA nie miała natychmiastowego komentarza.

Rasizm zdominował nagłówki piłkarskich gazet w ostatnich miesiącach.

Prezydent FIFA Gianni Infantino ogłosił utworzenie komitetu do walki z rasizmem, na którego czele stoi napastnik Realu Madryt Vinicius Junior, który był obiektem rasistowskich nadużyć w lidze hiszpańskiej.

(Reportaż Iana Ransoma z Melbourne, Janiny Nuno Rios z Meksyku i Chadi Amira z Kairu; montaż autorstwa Kena Ferrisa, Cynthii Osterman i Petera Rutherforda

READ  Krótkie podsumowanie: czterostopniowy trzepaczka Grammy Grant, Blazers pokonali Suns 108-106

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.