24 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Nowa płaca minimalna dla pracowników fast foodów w Kalifornii ma zacząć się od 20 dolarów od poniedziałku

Nowa płaca minimalna dla pracowników fast foodów w Kalifornii ma zacząć się od 20 dolarów od poniedziałku

LIVERMORE, Kalifornia (AP) – Większość pracowników fast foodów w Kalifornii będzie zarabiać co najmniej 20 dolarów za godzinę od poniedziałku, kiedy planowane jest wejście w życie nowego prawa, zapewniającego większe bezpieczeństwo finansowe zawodowi o historycznie niskich zarobkach, grożąc jednocześnie podniesieniem cen w notorycznie niskopłatne państwo, a koszty życia już wzrosły.

Demokraci w legislaturze stanowej Ustawa została uchwalona w zeszłym roku Częściowo wynika to z uznania, że ​​wiele z ponad 500 000 osób pracujących w restauracjach typu fast food to nie nastolatki zarabiające na wydatki, ale raczej dorośli pracujący, aby utrzymać swoje rodziny.

Dotyczy to również imigrantów, takich jak Ingrid Velorio, która twierdzi, że rozpoczęła pracę w restauracji McDonald's wkrótce po przybyciu do Stanów Zjednoczonych w 2019 r. Fast foody były jej pracą na pełen etat aż do zeszłego roku. Obecnie pracuje w Jack in the Box około ośmiu godzin tygodniowo, jednocześnie pracując na innych stanowiskach.

„Podwyżka o 20 dolarów jest świetna. Szkoda, że ​​nie nadeszła wcześniej” – powiedział Velorio przez tłumacza. „Ponieważ nie szukałbym tylu innych prac w różnych miejscach”.

Ustawę poparło stowarzyszenie branżowe reprezentujące franczyzobiorców fast foodów. Jednak od czasu jego uchwalenia wielu franczyzobiorców ubolewa nad wpływem tej ustawy na nich, zwłaszcza w okresie obowiązywania mandatu Kalifornii. Spowolnienie gospodarki.

Alex Johnson jest właścicielem 10 restauracji Auntie Anne's Pretzels i Cinnabon w rejonie Zatoki San Francisco. Stwierdził, że sprzedaż w 2024 r. spadła, co skłoniło go do zwolnienia personelu biurowego i zwrócenia się do rodziców o pomoc w zakresie płac i zasobów ludzkich.

Podnoszenie wynagrodzeń pracowników będzie kosztować Johnsona około 470 000 dolarów rocznie. Powiedział, że będzie musiał podnieść ceny w swoich sklepach od 5% do 15% i nie prowadzi już rekrutacji ani nie stara się otwierać nowych lokalizacji w Kalifornii.

READ  Rosja obniżyła swoją główną stopę procentową o 150 punktów bazowych w szokującym ruchu

„Staram się postępować właściwie wobec moich pracowników. Płacę im tyle, ile mogę. Ale to prawo bardzo szkodzi naszej działalności” – powiedział Johnson.

„Muszę pomyśleć o sprzedaży firmy, a nawet jej zamknięciu” – powiedział. „Marża zysku stała się bardzo niewielka, biorąc pod uwagę wszystkie inne wydatki, które również rosną”.

W ciągu ostatniej dekady Kalifornia podwoiła płaca minimalną dla większości pracowników do 16 dolarów za godzinę. W tamtym czasie dużym problemem było to, czy podwyżka spowoduje utratę pracy przez część pracowników w związku ze wzrostem wydatków pracodawców.

Zamiast tego dane pokazały wzrost wynagrodzeń i brak spadku wskaźnika zatrudnienia, powiedział Michael Reich, profesor ekonomii pracy na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

„Byłem zaskoczony, jak małe i jak trudne było znalezienie skutków niezwiązanych z zatrudnieniem. Jeśli już, to stwierdziliśmy pozytywny wpływ na zatrudnienie” – powiedział Reich.

Ponadto Reich powiedział, że chociaż płaca minimalna w całym stanie wynosi 16 dolarów za godzinę, wiele większych miast stanu ma własne rozporządzenia w sprawie płacy minimalnej, które ustalają stawkę wyższą. Dla wielu restauracji typu fast food oznacza to, że skok do 20 dolarów za godzinę będzie mniejszy.

Ustawa odzwierciedla starannie przygotowane porozumienie pomiędzy branżą fast food a związkami zawodowymi, które od prawie dwóch lat walczą o płace, świadczenia i zobowiązania prawne. Ustawa powstała podczas prywatnych negocjacji między związkami zawodowymi a przemysłem, włączając w to nietypowy krok… Podpisywanie umów o zachowaniu poufności.

Ustawa dotyczy restauracji, które oferują ograniczoną obsługę kelnerską lub nie oferują jej wcale, a które należą do krajowej sieci składającej się z co najmniej 60 lokali na terenie całego kraju. Zwolnione są z tego restauracje działające w ramach zakładów spożywczych, podobnie jak restauracje produkujące i sprzedające pieczywo jako samodzielną pozycję w menu.

READ  Wszyscy są na pokładzie tajnych wind Grand Central Madison

Początkowo wydawało się, że zwolnienie dotyczące chleba miało zastosowanie do restauracji Panera Bread. Bloomberg News podał, że zmiana przyniesie korzyści Gregowi Flynnowi, bogatemu darczyńcy kampanii Newsoma. Administracja Newsom stwierdziła jednak, że zasada podwyżki wynagrodzeń dotyczy Panera Bread, ponieważ restauracja nie produkuje ciasta na miejscu. Flynn również zapowiedział, że to zrobi Płaci swoim pracownikom co najmniej 20 dolarów za godzinę.

___

„The Beam” donosi z Sacramento w Kalifornii.