5 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Nowa kometa widoczna gołym okiem we wrześniu 2023 roku?

Nowa kometa widoczna gołym okiem we wrześniu 2023 roku?

Hideo Nishimura z miasta Kakegawa w Japonii fotografował nocne niebo w dniach 11–12 sierpnia 2023 r., kiedy dostrzegł nową kometę, która teraz nosi jego imię. Kometa C/2023 P1 Nishimura porusza się obecnie przed konstelacją Bliźniąt, nisko nad porannym niebem. Kometa ukrywała się w blasku słońca, zanim Nishimura uchwycił ją na swoich zdjęciach. Będzie nadal jaśnieje w miarę zbliżania się do Słońca, wprowadzając go w zasięg lornetki. Ale czy stanie się wystarczająco jasne, aby można było je zobaczyć samymi oczami?

Chociaż szacuje się, że kometa może stać się wystarczająco jasna, aby móc widzieć bez pomocy optycznej, w najjaśniejszym momencie kometa będzie znajdować się bardzo blisko obszaru nieba, w którym znajduje się Słońce. Dlatego zlokalizowanie komety pod światło słoneczne lub dzienne może być trudne. Jednak w ostatnich dniach sierpnia i pierwszych dniach września wciąż mamy okazję spróbować dojrzeć niebieskiego gościa za pomocą lornetki, małego teleskopu lub zdjęć z długim czasem naświetlania, zanim zbliży się on zbyt blisko obwodu Słońca. Oczywiście zawsze możemy mieć nadzieję na eksplozję, gdy jest ona jeszcze daleko od Słońca.

Aktualnie obserwowany rozmiar wynosi ok 9.2Oznacza to, że ludzie korzystający z teleskopów na ciemnym niebie mogą go dostrzec. ostatni Notatki Ogon komety ma długość ośmiu minut kątowych. W miarę zbliżania się do Słońca kometa powinna w dalszym ciągu jaśniejć i wypuszczać ogon. Kometa będzie najjaśniejsza we wrześniu, kiedy znajdzie się najbliżej Słońca i Ziemi.

Kometa Nishimura przyspiesza w kierunku Słońca

W dniach 15–16 sierpnia 2023 r. kometa minęła już orbitę Ziemi, zbliżając się do Słońca. Kometa Nishimura porusza się tak szybko, że osiągnie orbitę Wenus już za kilka dni… do 27 sierpnia 2023 roku.

Miłośnicy nieba mogą obserwować kometę przez mały teleskop przez resztę sierpnia (patrz wykresy poniżej). I lepiej spróbujcie go teraz zobaczyć, bo może nie przetrwać przelotu tak blisko Słońca. Dzieje się tak dlatego, że przechodzi bardzo blisko naszej gwiazdy. Kometa Nishimura przeleci znacznie bliżej Słońca niż orbity Merkurego. Jeśli kometa Nishimura przetrwa do sierpnia, powinna stać się obiektem lornetkowym pierwszego ranka września. Następnie obserwatorzy dysponujący niezakłóconym widokiem na horyzont wschodnio-północno-wschodni będą mogli uzyskać dobry widok obuoczny komety C/2023 P1 (Nishimura) około 10 września, około 45 minut przed wschodem słońca.

READ  Naukowcy uważają, że rozwiązali jeden z najstarszych problemów we wszechświecie
Czy nowa kometa będzie na tyle jasna, że ​​będzie ją można zobaczyć gołym okiem we wrześniu? Może! Zdjęcie (z 2020 r.) via Howen/ Usuń rozpryski.

Nowa trajektoria komety

W przypadku nowej komety nie przeprowadzono zbyt wielu obserwacji, a trajektoria jest wciąż ustalana. Na dzień 21 sierpnia 2023 r. NASA i Jet Propulsion Laboratory przeprowadziły nowe obliczenia orbitalne, które wskazują, że kometa Nishimura okrąża Słońce co 202 lata, co wskazuje, że jest to „rodzima” kometa z naszego Układu Słonecznego, a nie kometa międzygwiazdowa.

Najbliższe podejścia do Ziemi i Słońca również zostały zaktualizowane o 1 dzień każde. Najbliższe podejście do Ziemi nastąpi 12 września 2023 r., kiedy kometa przejdzie na odległość 78 milionów mil (125 milionów km) od Ziemi. Peryhelium – czyli najbliższe podejście do Słońca – nastąpi 17 września 2023 roku i przejdzie w odległości 43,7 miliona kilometrów od naszej gwiazdy.

Niektóre szczegóły mogą zostać zaktualizowane, ponieważ nowe obserwacje pozwolą naukowcom udoskonalić orbitę komety.

Kometa Nishimura podróżuje po zodiaku. Przesunie się z Bliźniąt do gwiazdozbioru Raka na przełomie sierpnia i września. Przetnie Lwa w połowie września, a następnie odwiedzi Pannę w drugiej połowie września.

Jak jasna jest kometa?

Zawsze trudno jest oszacować jasność komety, ponieważ jest ona nieprzewidywalna. Chociaż kometa Nishimura może być wystarczająco jasna, aby można ją było zobaczyć gołym okiem, może również zapaść się, gdy zbliża się do Słońca. Poniżej znajduje się przybliżone oszacowanie, jak jasna będzie kometa w określonych dniach i gdzie będzie można ją znaleźć.

Spacer Gwiazd W dniu 11 września kometa będzie miała szacunkową jasność 4,9 mag – w zasięgu gołym okiem. A rankiem 11 września będzie można szukać komety jeszcze przed świtem. Pierwszą rzeczą, którą zauważysz na wschodnim niebie, jest sierp księżyca, a po nim jasna planeta Wenus. Kometa znajdzie się w pobliżu pary oraz gwiazdy Adhavira (Zeta Leonis) w sierpie Lwa (znak zapytania skierowany do tyłu). Należy pamiętać, że jasne światło słoneczne wpadające spod horyzontu bardzo utrudni wykrycie czegokolwiek na niebie.

READ  Konstelacja Oriona NASA startuje po historycznej misji na powierzchnię Księżyca | Wiadomości z kosmosu

Najbliższe podejście komety do Ziemi nastąpi 12 września, kiedy będzie oddalona o 0,85 jednostki astronomicznej. Mniej więcej w tym czasie kometa zmienia się z ciała porannego w ciało wieczorne. 15 września kometa będzie znajdować się zaledwie 10 minut łuku od drugiej najjaśniejszej gwiazdy w konstelacji Lwa, Denebuli. Ale para będzie również znajdować się zaledwie 12 stopni od słońca, co utrudni dogonienie ich po zachodzie słońca, zanim zajdą.

Starwalk szacuje, że kometa będzie miała jasność 3,2mag podczas peryhelium – kiedy kometa znajduje się najbliżej Słońca – 17 września. Ponownie, gdy kometa jest jasna i znajduje się blisko Słońca, będzie trudno ją dostrzec, ponieważ będzie blisko Słońca. I na kopule naszego nieba też.

Mapy nowej komety C/2023 P1

Mapa nieba pokazująca Wenus na horyzoncie, Raka i kometę.
Pozycja komety C/2023 P1 (Nishimura) w dniu 27 sierpnia 2023 roku, około 45 minut przed wschodem słońca. Ilustracja autorstwa Eddiego Irizarego przy użyciu Stellarium.
Mapa nieba pokazująca Wenus, Raka i kometę.
Pozycja komety C/2023 P1 (Nishimura) w dniu 3 września 2023 roku, około 45 minut przed wschodem słońca. Ilustracja autorstwa Eddiego Irizarego przy użyciu Stellarium.
Mapa nieba przedstawiająca Wenus i część konstelacji Lwa z wzmianką o komecie.
Pozycja komety C/2023 P1 (Nishimura) w dniu 10 września 2023 roku, około 45 minut przed wschodem słońca. Ilustracja autorstwa Eddiego Irizarego przy użyciu Stellarium.

Pożegnanie z kometą Nishimura

W miarę oddalania się komety od Słońca jej jasność będzie malała. Do połowy października na naszym niebie będzie dalej od Słońca (20 stopni), ale będzie ciemniej. Przez większość czasu będzie także w biały dzień lub poniżej horyzontu. Jak długo możesz podążać za Nishimurą po jego wyjściu?

Konkluzja: Nowa kometa, zwana Nishimura, może być na tyle jasna, że ​​we wrześniu będzie można ją zobaczyć gołym okiem. Dowiedz się, jak to zobaczyć tutaj.

za pośrednictwem NASA

za pośrednictwem MPEC-a

poprzez Star Walk