22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Niepokoje: Były żołnierz zostaje oskarżony o morderstwo podczas strzelaniny w 1972 roku

Niepokoje: Były żołnierz zostaje oskarżony o morderstwo podczas strzelaniny w 1972 roku

  • Napisane przez Juliana O'Neilla
  • Korespondent BBC News ds. przestępczości i wymiaru sprawiedliwości w Irlandii Północnej

Skomentuj zdjęcie,

Patrick McVeigh, lat 44, został postrzelony podczas rozmowy z mężczyznami na punkcie kontrolnym

Weteran armii zostanie oskarżony o morderstwo mężczyzny i usiłowanie zabójstwa sześciu innych osób w Belfaście podczas kłopotów ponad 50 lat temu.

Trzej inni byli żołnierze również staną przed sądem pod zarzutem usiłowania morderstwa.

Prokuratura ogłosiła to po zapoznaniu się z materiałem dowodowym przedstawionym w wyniku policyjnego śledztwa.

Ze względu na termin wydania orzeczeń sprawy nie podlegają przepisom prawa spadkowego.

Od końca 2024 r. ustawa o dziedziczeniu będzie oferować amnestię w przypadku kłopotów.

Weteran określany jako szeregowy F stanie przed sądem w związku z morderstwem Patricka McVeigha, lat 44, w maju 1972 roku przy North Finaghy Road.

Będzie także sądzony za usiłowanie zabójstwa czterech innych osób w tym samym zdarzeniu.

Pat McVeigh, córka Patricka McVeigha, stwierdziła, że ​​jej ojciec zasłużył na „pociągnięcie kogoś do odpowiedzialności za jego morderstwo”.

Oprócz osób wskazanych jako żołnierze B, C i D jest on także oskarżony o usiłowanie zabójstwa dwóch osób w ramach oddzielnej strzelaniny na Slievegallon Drive w zachodnim Belfaście, również w maju 1972 r.

Skomentuj zdjęcie,

Pat McVey powiedziała, że ​​jej rodzina szuka prawdy, a nie zemsty

Osoby określane jako Żołnierz F i Żołnierz C nie są tymi samymi osobami zaangażowanymi w jakiekolwiek wcześniejsze lub trwające postępowanie karne dotyczące wydarzeń, które miały miejsce w Irlandii Północnej w 1972 roku.

We wszystkich strzelaninach brała udział tajna jednostka wojskowa zwana Wojskowymi Siłami Reagowania (MRF), która działała w Belfaście na początku lat siedemdziesiątych.

Była to mała, tajna jednostka składająca się z około 40 żołnierzy, która patrolowała zachodni Belfast w nieoznakowanych samochodach.

Działała przez około 18 miesięcy, zanim została rozwiązana w 1973 roku.

W 2013 roku byli członkowie jednostki powiedzieli programowi BBC Panorama, że ​​jednostka brała udział w zabijaniu nieuzbrojonych cywilów.

Ówczesna dyrektor prokuratury Barra McGrory poleciła policji północnej (PSNI) zbadanie zarzutów.

Policja przekazała akta do PPS w 2020 roku.

Rodziny „pozostawione w zawieszeniu”

Pat McVeigh powiedziała, że ​​jej rodzina była zdruzgotana jego śmiercią.

„To była prawdziwa niesprawiedliwość, kiedy zamordowano mojego ojca, zamordowano jego postać, zamordowano jego charakter i musimy to naprawić i osiągnąć właściwą równowagę” – powiedziała.

„Nie jest uzbrojony, nigdy nie był, i musimy oczyścić jego imię”.

W powiązanej sprawie, dotyczącej morderstwa 18-letniego Daniela Rooneya na St James's Street w zachodnim Belfaście, we wrześniu 1972 r., prokuratorzy uznali, że nie ma wystarczających dowodów, aby postawić zarzuty dwóm byłym żołnierzom.

Źródło obrazu, Dobroczynność rodzinna

Skomentuj zdjęcie,

Prokuratura stwierdziła, że ​​w sprawie Daniela Rooneya (po lewej) nie ma wystarczających dowodów, ale zarzuty w sprawie morderstwa Patricka McVeigha (po prawej) będą kontynuowane

Zastępca dyrektora PPS Martin Hardie powiedział, że wszystkie ofiary i ich rodziny zostały poinformowane o decyzjach przed ich ogłoszeniem.

Dodał: „Bez względu na różne wyniki każdego badanego zdarzenia, my, prokuratura, zdajemy sobie sprawę, że jest to bolesny dzień dla wszystkich ofiar i ich rodzin oraz że długo czekały one na osiągnięcie tego etapu śledztwa. proces.

„Kiedy zostanie podjęta decyzja o wniesieniu oskarżenia, chciałbym podkreślić, że postępowanie karne rozpocznie się we właściwym czasie i nie może być żadnego raportu, komentarza ani wymiany informacji, które mogłyby w jakikolwiek sposób zaszkodzić temu postępowaniu.

„W miarę postępu tej sprawy pozostaniemy w kontakcie z ofiarami i ich rodzinami zaangażowanymi w tę sprawę.

„W przypadku podjęcia decyzji o niewnoszeniu oskarżenia mogę zapewnić ofiary i ich rodziny, że zespół prokuratorski, w skład którego wchodził niezależny starszy obrońca, rozważył dostępne dowody kompleksowo, niezależnie i bezstronnie”.

Det Ch Supt Claire McGuigan, szefowa Wydziału Dochodzeniowego ds. Dziedzictwa PSNI, powiedziała, że ​​jej myśli są z rodzinami.

„Wiemy, że będzie to niewątpliwie trudny i pełen emocji czas dla wszystkich zaangażowanych rodzin, dlatego zastanawiamy się nad długą podróżą, jaką przebyły te rodziny” – dodała.

Sekretarz Irlandii Północnej Chris Heaton-Harris odpowiedział na ogłoszenie PPS, mówiąc, że proces sądowy zakończył się sukcesem, ale takie przypadki „stają się rzadkie”.

Poseł Sinn Féin, John Finucane, z zadowoleniem przyjął decyzję PPS o wniesieniu oskarżenia i stwierdził, że „rzuca ona światło reflektorów” na kontrowersyjne rządowe prawo spadkowe.

Poseł DUP Gregory Campbell powiedział BBC NI Evening Extra, że ​​strony „zjednoczyły się” w sprzeciwie wobec starego prawa, ale dodał, że do rozpoczęcia ścigania potrzebne są „niepodważalne dowody”.

Komisarz ds. weteranów Danny Kinahan powiedział, że nie może szerzej komentować sprawy Żołnierza F ze względu na toczące się postępowanie sądowe.

Jednak przemawiając w imieniu weteranów, którzy służyli w Irlandii Północnej, powiedział, że zdecydowana większość „uczyniła to z godnością i profesjonalizmem, aby zapobiec wojnie domowej”.

„Od czasu mojej nominacji na komisarza ds. weteranów w Irlandii Północnej odbyły się trzy procesy sukcesyjne, wszystkie z udziałem weteranów, bez wszczęcia żadnej sprawy przeciwko terrorystom republikańskim lub lojalistycznym” – powiedział.

„W oczach weteranów i innych osób postrzegają to jako wadę obecnego systemu prawnego i są zdenerwowani tym, co uważają za szersze napisanie historii na nowo”.

READ  Pekin ożywa po blokadach, ale Chiny nie wyszły z lasu