12 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Niemiecki premier Olaf Scholz odrzuca obawy dotyczące Deutsche Banku

Niemiecki premier Olaf Scholz odrzuca obawy dotyczące Deutsche Banku

Olaf Scholz odrzucił porównania między Deutsche Bank i Credit Suisse, ponieważ spadek akcji niemieckiego banku doprowadził do kolejnego dnia zawirowań w sektorze bankowym.

Przemawiając po tym, jak akcje Deutsche spadły w piątek o 14 procent, kanclerz Niemiec starała się zwiększyć zaufanie do największego banku w kraju, a inwestorzy wciąż są zdenerwowani po wymuszonym przejęciu Credit Suisse w zeszły weekend.

„Deutsche Bank zasadniczo zmodernizował i zreorganizował swoją działalność i jest bardzo dochodowym bankiem” – powiedział Schultz na szczycie w Brukseli po zapytaniu, czy pożyczkodawcą jest nowy Credit Suisse. – Nie ma powodu, by się tym martwić.

Komentarze Schulze były częścią skoordynowanej kampanii europejskich liderów, mającej na celu uspokojenie nerwów rynkowych w związku ze spadkiem akcji największych banków w regionie.

Podobnie jak wielu innych europejskich konkurentów, akcje Deutsche spadły w tym roku, tracąc ponad jedną piątą swojej wartości w związku z obawami inwestorów o szybko rosnące stopy procentowe i globalną stabilność finansową. Obawy o kondycję sektora wzmogły kłopoty Credit Suisse, a także upadek banku w Dolinie Krzemowej w Kalifornii oraz zmagania innych regionalnych pożyczkodawców w USA.

Akcje Deutsche spadły o 8,5 procent w handlu europejskim, podczas gdy niemiecki konkurent Commerzbank zakończył spadek o 5,4 procent, a francuski Societe Generale o 6,1 procent, pozostawiając indeks Stoxx 600 Banks słabszy o 3,7 procent.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde powiedziała na szczycie strefy euro, że sektor bankowy jest „silny” i że EBC jest w pełni przygotowany do zapewnienia płynności systemowi finansowemu strefy euro, jeśli zajdzie taka potrzeba, według urzędnika UE.

„Adekwatność kapitałowa europejskich banków jest dzięki tej pracy silna” – dodał Scholz [we’ve put in] w ciągu ostatnich kilku lat, a także dzięki staraniom samych banków.”

Analitycy stwierdzili, że nie ma fundamentalnego powodu gwałtownego spadku akcji Deutsche.

READ  Ukraina twierdzi, że rosyjska obrona przeciwrakietowa została zniszczona na Krymie, a dwa okręty wojenne uszkodzone | Wiadomość o wojnie rosyjsko-ukraińskiej

Inwestorzy martwią się o kondycję banku. „Jesteśmy stosunkowo spokojni, biorąc pod uwagę silną pozycję kapitałową i płynnościową Deutsche”, powiedział w raporcie Stuart Graham z Autonomous Research. Nie mamy żadnych obaw co do rentowności Deutsche ani jego etykiet aktywów. Żeby było absolutnie jasne – Deutsche nie jest kolejnym bankiem Credit Suisse”.

Andrew Combs, analityk z Citigroup, powiedział, że inwestorzy próbują zrozumieć ruch ceny akcji, dodając: „Patrzymy na ten rynek jako na irracjonalny”.

Deutsche przeżył lata skandali i kontrowersji. Ale jego fortuna poprawiła się po poważnym programie restrukturyzacji, w ramach którego zmniejszył bank inwestycyjny i wystawił na sprzedaż miliardy toksycznych aktywów.

Przychody i zyski osiągnęły najwyższy poziom od 15 lat w 2022 r., głównie dzięki jednostce handlowej o stałym dochodzie.

Jednak krajowy pożyczkodawca detaliczny banku jest ledwo rentowny, a jego działalność w zakresie zarządzania aktywami ucierpiała z powodu odpływów po skandalu greenwashingu. Jej kapitalizacja rynkowa wynosi zaledwie 17 miliardów euro i jest notowana z dyskontem przekraczającym 70 procent w stosunku do wartości księgowej jej aktywów.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zauważył, że za spadkiem cen akcji stoją spekulanci, ale fundamenty sektora bankowego w Europie są mocne.

Przywódcy wezwali do zakończenia projektu unii bankowej UE, którego celem jest harmonizacja europejskich zasad wraz z większą centralizacją regulacji, twierdząc, że projekt „znacząco wzmocnił” banki po jego utworzeniu w 2014 roku.

Holenderski premier Mark Rutte powiedział, że fundamenty europejskiej unii bankowej i jej systemu nadzoru są solidne, dając „absolutną jasność, że nasze europejskie banki są bezpieczne”.

Dodatkowe raporty autorstwa Alice Hancock i Javiera Espinosa