22 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Niemiecki premier Olaf Scholz odrzuca obawy dotyczące Deutsche Banku

Niemiecki premier Olaf Scholz odrzuca obawy dotyczące Deutsche Banku

Olaf Scholz odrzucił porównania między Deutsche Bank i Credit Suisse, ponieważ spadek akcji niemieckiego banku doprowadził do kolejnego dnia zawirowań w sektorze bankowym.

Przemawiając po tym, jak akcje Deutsche spadły w piątek o 14 procent, kanclerz Niemiec starała się zwiększyć zaufanie do największego banku w kraju, a inwestorzy wciąż są zdenerwowani po wymuszonym przejęciu Credit Suisse w zeszły weekend.

„Deutsche Bank zasadniczo zmodernizował i zreorganizował swoją działalność i jest bardzo dochodowym bankiem” – powiedział Schultz na szczycie w Brukseli po zapytaniu, czy pożyczkodawcą jest nowy Credit Suisse. – Nie ma powodu, by się tym martwić.

Komentarze Schulze były częścią skoordynowanej kampanii europejskich liderów, mającej na celu uspokojenie nerwów rynkowych w związku ze spadkiem akcji największych banków w regionie.

Podobnie jak wielu innych europejskich konkurentów, akcje Deutsche spadły w tym roku, tracąc ponad jedną piątą swojej wartości w związku z obawami inwestorów o szybko rosnące stopy procentowe i globalną stabilność finansową. Obawy o kondycję sektora wzmogły kłopoty Credit Suisse, a także upadek banku w Dolinie Krzemowej w Kalifornii oraz zmagania innych regionalnych pożyczkodawców w USA.

Akcje Deutsche spadły o 8,5 procent w handlu europejskim, podczas gdy niemiecki konkurent Commerzbank zakończył spadek o 5,4 procent, a francuski Societe Generale o 6,1 procent, pozostawiając indeks Stoxx 600 Banks słabszy o 3,7 procent.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde powiedziała na szczycie strefy euro, że sektor bankowy jest „silny” i że EBC jest w pełni przygotowany do zapewnienia płynności systemowi finansowemu strefy euro, jeśli zajdzie taka potrzeba, według urzędnika UE.

„Adekwatność kapitałowa europejskich banków jest dzięki tej pracy silna” – dodał Scholz [we’ve put in] w ciągu ostatnich kilku lat, a także dzięki staraniom samych banków.”

Analitycy stwierdzili, że nie ma fundamentalnego powodu gwałtownego spadku akcji Deutsche.

READ  Zachodni sojusznicy nie zgadzają się co do samolotów dla Ukrainy, podczas gdy Rosja twierdzi, że zyskuje

Inwestorzy martwią się o kondycję banku. „Jesteśmy stosunkowo spokojni, biorąc pod uwagę silną pozycję kapitałową i płynnościową Deutsche”, powiedział w raporcie Stuart Graham z Autonomous Research. Nie mamy żadnych obaw co do rentowności Deutsche ani jego etykiet aktywów. Żeby było absolutnie jasne – Deutsche nie jest kolejnym bankiem Credit Suisse”.

Andrew Combs, analityk z Citigroup, powiedział, że inwestorzy próbują zrozumieć ruch ceny akcji, dodając: „Patrzymy na ten rynek jako na irracjonalny”.

Deutsche przeżył lata skandali i kontrowersji. Ale jego fortuna poprawiła się po poważnym programie restrukturyzacji, w ramach którego zmniejszył bank inwestycyjny i wystawił na sprzedaż miliardy toksycznych aktywów.

Przychody i zyski osiągnęły najwyższy poziom od 15 lat w 2022 r., głównie dzięki jednostce handlowej o stałym dochodzie.

Jednak krajowy pożyczkodawca detaliczny banku jest ledwo rentowny, a jego działalność w zakresie zarządzania aktywami ucierpiała z powodu odpływów po skandalu greenwashingu. Jej kapitalizacja rynkowa wynosi zaledwie 17 miliardów euro i jest notowana z dyskontem przekraczającym 70 procent w stosunku do wartości księgowej jej aktywów.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zauważył, że za spadkiem cen akcji stoją spekulanci, ale fundamenty sektora bankowego w Europie są mocne.

Przywódcy wezwali do zakończenia projektu unii bankowej UE, którego celem jest harmonizacja europejskich zasad wraz z większą centralizacją regulacji, twierdząc, że projekt „znacząco wzmocnił” banki po jego utworzeniu w 2014 roku.

Holenderski premier Mark Rutte powiedział, że fundamenty europejskiej unii bankowej i jej systemu nadzoru są solidne, dając „absolutną jasność, że nasze europejskie banki są bezpieczne”.

Dodatkowe raporty autorstwa Alice Hancock i Javiera Espinosa