22 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Niemcy zaoferują polski system patriot po nieudanej katastrofie rakietowej

Niemcy zaoferują polski system patriot po nieudanej katastrofie rakietowej

BERLIN, 20 listopada (Reuters) – Niemcy wyposażyły ​​Warszawę w system obrony przeciwrakietowej Patriot w celu ochrony jej przestrzeni powietrznej po tym, jak w zeszłym tygodniu w Polsce rozbił się zabłąkany pocisk rakietowy – poinformowała w niedzielę minister obrony Christine Lambrecht.

Niemiecki rząd już zapowiedział, że pomoże swoim sąsiadom patrolami lotniczymi z niemieckimi Eurofighterami, co początkowo wzbudziło obawy, że wojna na Ukrainie może rozprzestrzenić się za granicę.

„Wsparliśmy Polskę w ochronie przestrzeni powietrznej – naszymi Eurofighterami i patriotycznymi systemami obrony powietrznej” – powiedział Lambrecht dla Rheinische Post i General Anzeiger.

Pocisk, który uderzył w Polskę w zeszłym tygodniu, zabijając dwie osoby, wydaje się być wystrzelony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą, a nie rosyjski atak, powiedział szef NATO Jens Stoltenberg.

Naziemne systemy obrony powietrznej, takie jak Raytheon (RTX.N) Patriot ma za zadanie przechwytywać nadlatujące pociski.

NATO zaczęło wzmacniać swoją obronę powietrzną w Europie Wschodniej od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym. W październiku kilkunastu sojuszników z NATO, na czele z Niemcami, rozpoczęło starania o wspólne pozyskanie systemów obrony powietrznej dla wielowarstwowych zagrożeń, w tym systemu Patriot.

Niemcy miały 36 jednostek Patriot podczas zimnej wojny, kiedy były wiodącym krajem NATO. Siły niemieckie mają obecnie 12 dywizji Patriot, z których dwie zostały rozmieszczone na Słowacji.

Reportaż Sabine Siebold i Madeline Chambers. Montaż przez Jane Merriman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Polska. Polska delegacja do Hiszpanii