23 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Niech spadnie deszcz płynnych klejnotów z nieba na tę gorącą planetę zewnętrzną

Niech spadnie deszcz płynnych klejnotów z nieba na tę gorącą planetę zewnętrzną

Według nowych badań masywny gazowy olbrzym krążący wokół gwiazdy około 855 lat świetlnych od Ziemi, WASP-121b, może zawierać obłoki minerałów i deszcz z płynnych kamieni szlachetnych.

Badanie pokazujące, w jaki sposób woda krąży w atmosferze między dwoma stronami planety, zostało opublikowane w poniedziałek w czasopiśmie astronomia naturalna.

Odkryta po raz pierwszy w 2015 roku planeta jest uważana za bardzo gorącą planetę podobną do Jowisza, ponieważ jest znacznie gorętsza i ma większą masę i średnicę niż największa planeta w naszym Układzie Słonecznym.

Od tego czasu naukowcy dokonali odkryć, które pokazują, że WASP-121b staje się coraz bardziej egzotyczny, im więcej się uczą.

egzoplaneta ma świecąca atmosfera para wodna A jego kształt jest zniekształcony w kształcie piłki nożnej z powodu silnej siły grawitacji gwiazdy, która krąży wokół niego.

Co 30 godzin WASP-121b wykonuje jedną orbitę i jest stopniowo blokowany, podobnie jak Księżyc z Ziemią. Oznacza to, że jedna strona planety, poza dniem, zawsze jest zwrócona w stronę gwiazdy. Druga strona żyje wieczną nocą zwróconą w stronę przestrzeni.

Współautor badania Tansu Dilan, pracownik naukowy z astrofizyki na MIT, powiedział w oświadczeniu.

Teraz astronomowie zbadali obie strony planety, aby lepiej zrozumieć atmosferę i egzotyczną pogodę za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

ciężki cykl wodny

Na Ziemi woda wyparowuje, a jej para kondensuje w chmurach, a następnie uwalnia deszcz. W WASP-121b woda zatacza błędne koło.

Atomy wody rozpadają się z powodu wysokich temperatur, jakich doświadcza planeta w ciągu dnia. Atomy te są przenoszone na nocną stronę przez wiatry o prędkości przekraczającej 11 000 mil na godzinę (17 703 km na godzinę). Tam cząsteczki ponownie łączą się, tworząc wodę, zanim zostaną ponownie zepchnięte na bok dnia.

„Te wiatry są znacznie szybsze niż nasz prąd strumieniowy i prawdopodobnie mogą przenosić chmury po całej planecie w około 20 godzin” – powiedział Dylan. Wcześniej badał planetę, korzystając z danych z misji NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite.

READ  Czy T. Rex stracił ugryzienie? Grożenie „Parkowi Jurajskiemu” może być niewłaściwe

Różnice temperatur między obiema stronami planety oznaczają również, że nocna strona jest wystarczająco zimna, aby tworzyć obłoki mineralne z żelaza i korundu. Korund to minerał występujący w szafirach i szafirach.

Podobnie jak para wodna krążąca na WASP-121b, te chmury minerałów mogą być wypychane wraz z dniem, gdy minerały odparowują w gazy. Ale zanim chmury opuszczą noc, mogą wypuścić deszcz z płynnych klejnotów.

„Dzięki tej obserwacji naprawdę uzyskujemy globalny meteorologiczny obraz egzoplanet” – powiedział starszy autor badania Thomas Michal Evans, szef grupy badawczej w Instytucie Astronomii im. Maxa Plancka w Niemczech.

„Chociaż odkryto tysiące egzoplanet, byliśmy w stanie zbadać ich atmosfery tylko w niewielkiej części ze względu na trudny charakter obserwacji” – powiedział. „Przechodzimy teraz poza wykonywanie pojedynczych zdjęć określonych regionów atmosfery egzoplanety, do badania ich jako trójwymiarowych systemów, takimi, jakimi są w rzeczywistości”.

Michal Evans prowadził badania, gdy był doktorantem w Instytucie Astrofizyki i Badań Kosmicznych Kavli na MIT.

pozaziemska pogoda

Wyniki ujawniają również ogromne różnice temperatur między dniem a nocą na planecie, które zespół zidentyfikował śledząc obieg wody na WASP-121b.

Planeta z żelaznym deszczem jest bardziej ekstremalna niż myślą naukowcy

W ciągu dnia temperatury zaczynają się od 4040 stopni Fahrenheita (2227 stopni Celsjusza) w najgłębszej warstwie atmosfery i osiągają 5840 stopni Fahrenheita (3227 stopni Celsjusza) w górnej warstwie. W nocy jest chłodniej i odwrotnie, a najcieplejsza temperatura sięga 1527 stopni Celsjusza i spada do 1227 stopni Celsjusza w górnych warstwach atmosfery.

Astronomowie będą obserwować WASP-121b jeszcze w tym roku za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

Współautorka badania Joanna Barstow, pracownik naukowy The Open University w Wielkiej Brytanii, powiedziała w oświadczeniu.