12 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Naukowcy odkrywają trzecie skały wokół obcego słońca

Naukowcy odkrywają trzecie skały wokół obcego słońca

Astronomowie znaleźli dowody na istnienie trzeciej planety wokół gwiazdy najbliższej Słońcu, co potwierdza pogląd, że planety są powszechne wokół gwiazd galaktycznych, nawet tych najmniejszych.

I chociaż nowo odkryta planeta jest mniejsza niż połowa wielkości Ziemi i prawdopodobnie jest zbyt gorąca, by zamieszkać, nadal istnieje szansa, że ​​życie może istnieć wokół Proxima Centauri, najbliższej sąsiedniej galaktyki Ziemi.

Astronom Joao Faria, główny autor badania, powiedział: Opublikowano w tym miesiącu W Journal of Astronomy and Astrophysics szczegółowo opisano odkrycie. „Więc jest mało prawdopodobne, aby woda była w stanie płynnym i aby warunki były odpowiednie do życia”.

W rzeczywistości nowa planeta jest tak blisko — około jednej dziesiątej odległości między Słońcem a Merkurym — że okrążenie jej gwiazdy zajmuje tylko pięć dni.

Jest również prawdopodobne, że będzie się „stopniowo zamykać”, jak Księżyc z Ziemią, z jedną twarzą zawsze skierowaną w stronę Proxima Centauri. Może to spowodować ekstremalne temperatury, powiedział Faria, i ograniczyć możliwość posiadania przez planetę stabilnej atmosfery.

Ale astronomowie są podekscytowani odkryciem, pomimo nieprzyjaznych warunków, które mogą istnieć na nowej planecie.

Sugeruje, że system Proxima może być „przepełniony planetami” – mówi Faria, naukowiec z Instytutu Astrofizyki i Nauk Kosmicznych na Uniwersytecie w Porto w Portugalii.

To także przełom w sposobie, w jaki astronomowie poszukują planet wokół odległych gwiazd, powiedział w e-mailu, co może wkrótce doprowadzić do kolejnych odkryć.

Nowa planeta będzie musiała zostać zweryfikowana innymi obserwacjami, ale Faria i koledzy twierdzą, że odkryli ją w niewielkich różnicach w świetle gwiazdy Proxima. Wibracje spowodowane grawitacją planety.

Podobne techniki zostały użyte do wykrycia pierwszej planety znalezionej wokół Proximy w 2016 roku, a kolejnej planety w 2019 roku.

Ale najnowsze badania wykorzystały światło zebrane przez A Nowy spektrometr w bardzo dużym teleskopie Na szczycie góry na pustyni Atakama w północnym Chile — instrument delikatniejszy niż ten, którego używano wcześniej.

READ  Park Narodowy Kalifornii jest ulubieńcem naukowców NASA

„Jesteśmy teraz w stanie, pod względem mechanistycznej rozdzielczości, wykryć tak małe sygnały, otwierając możliwość znalezienia planet podobnych do Ziemi wokół gwiazd podobnych do Słońca w niezbyt odległej przyszłości” – powiedział Faria.

Proxima Centauri to trzecia gwiazda w układzie Alfa Centauri, która przypomina pojedynczą jasną gwiazdę z Ziemi.

Znajduje się nieco ponad cztery lata świetlne od nas, czyli około 25 bilionów mil – ale pomimo tej ogromnej odległości, jest to najbliższy układ gwiazd.

Światło jej dwóch jasnych gwiazd, Alpha Centauri A i Alpha Centauri B, można zobaczyć tylko gołym okiem.

Okrążają się nawzajem, ale są na tyle daleko od siebie, że uważa się, że nie nakładają się na siebie nawzajem.

A ponieważ Alfa Centauri A i B wyglądają niezwykle podobnie do Słońca, możliwe jest, że życie wyewoluowało na ich planetach lub księżycach – więc naukowcy planują ich szukać za pomocą niestandardowy teleskop kosmiczny.

Z drugiej strony Proxima Centauri to mały i bardzo słaby czerwony karzeł, który został odkryty przez teleskop w 1915 roku, z dala od dwóch głównych gwiazd układu.

Technicznie rzecz biorąc, Proxima jest najbliższą Słońcu gwiazdą — około bilionów mil bliżej niż inne gwiazdy — dopóki nie odejdzie od swojej orbity za około 25 000 lat (jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „najbliższa”).

W przeciwieństwie do Alpha Centauri A i B, gdzie nie znaleziono żadnych zweryfikowanych planet, wokół Proximy odkryto trzy planety.

Jednak żaden z nich nie jest uważany za bardzo podobny do Ziemi, ponieważ Proxima jest aktywną „świecącą gwiazdą”, która regularnie dawkuje planetom wybuchy intensywnego promieniowania.

Wciąż możliwe jest, że życie wyewoluowało na co najmniej jednej z jego planet, powiedział astronom z Instytutu Nauk Kosmicznych w Barcelonie, Guillem Anglada-Escud.

READ  Naukowcy odwiercili rdzeń lodowy z Antarktydy i byli zaniepokojeni tym, co odkryli

Poprowadził zespół, który ogłosił Pierwsza planeta Proximy W 2016 r. Stwierdzono, że planeta jest mniej więcej wielkości Ziemi i znajduje się w wąskiej, nadającej się do zamieszkania strefie Proximy lub w regionie „Złotowłosej”, gdzie nie jest ani za gorąco, ani za zimno – „w sam raz” – jak na oceany wody na jej powierzchni. powierzchnia.

Obserwacje wskazują teraz, że rzeczywiście mogą tam być oceany; A jeśli tak, to mogliby uzupełnić gazy atmosferyczne odebrane przez powtarzające się rozbłyski Proximy, powiedział. Oceany mogą również stanowić barierę dla rozbłysków, więc możliwe jest, że życie morskie ewoluowało.

Anglada-Escudé spodziewa się znaleźć więcej planet wokół Proxima Centauri i innych gwiazd w miarę ulepszania instrumentów i technik astronomicznych.

„W ciągu dekady powinniśmy być w stanie bezpośrednio obserwować te planety” – powiedział. „Pomysł polegałby na szukaniu życia, aby sprawdzić, czy istnieją substancje chemiczne, których nie można wyjaśnić innymi naturalnymi procesami w spektrum planety”.