13 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Naukowcy twierdzą, że w ciągu następnej dekady możliwe będzie lato w Arktyce bez lodu  biegun północny

Naukowcy twierdzą, że w ciągu następnej dekady możliwe będzie lato w Arktyce bez lodu biegun północny

Badania sugerują, że w Arktyce przez następną dekadę letnie dni będą prawie pozbawione lodu morskiego ze względu na emisję ze spalania paliw kopalnych.

Naukowcy twierdzą, że zmieni to unikalne siedlisko, w którym żyją niedźwiedzie polarne, foki i morsy, z „arktycznej bieli” na „arktyczny błękit” w miesiącach letnich. Obliczenia użyte do opisania „wolnego od lodu” oznaczają mniej niż milion kilometrów kwadratowych, w takim przypadku Arktyka składałaby się głównie z wody.

Opublikowane wyniki W recenzjach natury Ziemia i środowiskoWyniki te sugerują, że pierwszy dzień wolny od lodu w Arktyce może nastąpić ponad 10 lat wcześniej, niż wcześniej przewidywano.

Autorzy twierdzą, że wrzesień będzie stale wolny od lodu do 2035 r. do 2067 r. Dokładny rok w tym okresie zależy od tego, jak szybko świat zmniejszy ilość spalanych paliw kopalnych.

Do końca stulecia warunki wolne od lodu będą prawdopodobnie występować od maja do stycznia w przypadku scenariusza wysokich emisji oraz od sierpnia do października w przypadku scenariusza niskich emisji.

„To zmieniłoby Arktykę w zupełnie inne środowisko, z białej letniej Arktyki do błękitnej Arktyki” – powiedziała Alexandra Jahn, profesor nadzwyczajny nauk o atmosferze i oceanach na Uniwersytecie Colorado Boulder i główna autorka badań. Dlatego nawet jeśli warunki wolne od lodu są nieuniknione, nadal musimy utrzymywać emisje na jak najniższym poziomie, aby uniknąć warunków wolnych od lodu przez długi czas.

Dodała, że ​​istnieje możliwość rozwiązania tego problemu.

„W przeciwieństwie do pokrywy lodowej Grenlandii, której tworzenie trwało tysiące lat, nawet gdybyśmy stopili cały lód morski w Arktyce, gdybyśmy mogli dowiedzieć się, jak absorbować dwutlenek węgla2 „Jeśli w przyszłości lód morski powróci do atmosfery, aby odwrócić trend ocieplenia, powróci w ciągu dekady” – powiedział Jahn.

W wyniku topnienia ich siedlisk ucierpi nie tylko dzika przyroda Arktyki; Ucierpią także ludzie mieszkający na wybrzeżu. Lód morski zmniejsza wpływ fal oceanicznych na wybrzeże, co oznacza, że ​​w przypadku jego utraty fale będą silniejsze i większe, co spowoduje większą erozję.

READ  Trzy galaktyki rozrywają się nawzajem na tym oszałamiającym obrazie z Teleskopu Hubble'a