25 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Naukowcy po raz pierwszy hodują rośliny na księżycowej glebie: „wszystko wykiełkowało”

Kiedy NASA startuje Astronauci Artemis Wracając na powierzchnię Księżyca w nadchodzących latach, powinni być w stanie kultywować własną moc. To tylko rozwidlenie historycznego eksperymentu, w którym naukowcy wykorzystali próbki materiału powierzchni Księżyca, zwanego regolitem, do uprawy roślin na Ziemi.

Naukowcy zasiali nasiona rośliny Arabidopsis thaliana, spokrewnionej z gorczycą, w małych próbkach regolitu zebranych podczas trzech różnych misji Apollo pół wieku temu.

Ale chociaż nasiona kiełkowały i rosły, nie zakwitły w pełni.

„Gleba księżycowa nie zawiera wielu składników odżywczych potrzebnych do wspierania wzrostu roślin” – powiedział Stephen Ellardo z University of Florida podczas konferencji prasowej w środę.

Elardo jest współautorem Arkusz prezentacji badań Opublikowany w Communications Biology czwartek, z Anną Lisą Ball i Robertem Ferrellem.

Chociaż rośliny rosły w sposób, który sugerował, że były pod wpływem stresu, nadal znalazły stosunkowo szybką drogę, z niewielką pomocą zespołu dostarczającego im światło, wodę i składniki odżywcze.

„Po dwóch dniach zaczęło rosnąć”, Paul, który jest również profesorem ogrodnictwa na University of Florida, Powiedział w oświadczeniu. „Wszystko wykiełkowało. Nie potrafię powiedzieć, jak byliśmy zaskoczeni. Każda roślina – czy to w próbce księżycowej, czy kontrolnej – wyglądała tak samo aż do szóstego dnia”.

Pod koniec pierwszego tygodnia rośliny w regolicie wykazywały wolniejszy wzrost, karłowate korzenie i liście oraz kilka czerwonych plam. Analiza genetyczna potwierdziła później, że Zieloni byli pod wpływem stresu.

Księżycowy regolit jest bardzo drobny i pudrowy, ale nie daj się zwieść, ponieważ te ziarna są również ostre. Wdychanie pyłu księżycowego może uszkodzić płuca, a materiał nie jest szczególnie odpowiedni dla życia roślin.

„Ostatecznie chcielibyśmy wykorzystać dane dotyczące ekspresji genów, aby pomóc w poprawie reakcji na stres do poziomu, w którym rośliny – zwłaszcza rośliny uprawne – mogą rosnąć w glebie księżycowej z bardzo małym wpływem na ich zdrowie” – dodał Paul.

READ  Wspaniałe pierścienie Saturna „znikną” w 2025 roku. Wiń za to złudzenie optyczne

Ferrell mówi, że uprawa roślin na Księżycu jest kluczem do pozostania na Księżycu przez długi czas, zapewniając nie tylko żywność, ale także czyste powietrze i wodę dla astronautów i innych gości.

„Kiedy udajemy się gdzieś w kosmos, zawsze zabieramy ze sobą nasze uprawy” – powiedział Ferrell, również z University of Florida. „Pokazanie roślin, które będą rosły w księżycowej glebie, jest w rzeczywistości dużym krokiem w tym kierunku”.