30 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Naukowcy odkryli dwa nowe ciała niebieskie w naszej galaktyce

Naukowcy odkryli dwa nowe ciała niebieskie w naszej galaktyce

Zespół astronomów odkrył niedawno dwie możliwe galaktyki pierścieni polarnych, opisane jako dziwne ciało niebieskie.

Galaktyka z pierścieniem polarnym ma pierścień gwiazd i gazu zorientowany pod kątem 90 stopni w stronę innych gwiazd na świecie, a także jej główny dysk.

Potencjalne odkrycia sugerują, że galaktyki pierścieni polarnych mogą nie być tak rzadkie, jak wcześniej sądzono.

„Galaktyki pierścieni polarnych to jedne z najbardziej fascynujących galaktyk we wszechświecie” – powiedział Nathan Degg, współkierownik zespołu i badacz z Queen’s University. – stwierdził w oświadczeniu. „Wyniki te sugerują, że od 1 do 3 procent pobliskich galaktyk może zawierać polarne pierścienie gazu, czyli znacznie więcej niż sugerują teleskopy optyczne”.

Obie galaktyki noszą nazwy NGC 4632, położona około 56 milionów lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Panny, oraz NGC 6156, położona około 150 milionów lat świetlnych stąd, w konstelacji Ara. Pierścieniowe cechy obu galaktyk są ukryte w świetle widzialnym i niewidoczne dla ludzkiego oka ze względu na połączenie światła spoza widma światła widzialnego, takiego jak światło radiowe pochodzące z zimnego wodoru. Ale zostało to wykryte podczas obserwacji radiowych.

Uważa się, że pierścienie gwiazd i gazu otaczające galaktykę powstają podczas fuzji, w wyniku których większa galaktyka połyka mniejszą. Wpływ grawitacyjny jednej galaktyki przyciąga strumień materii z drugiej. Jeśli galaktyki pierścieni polarnych są częstsze niż początkowo sądzono, oznacza to, że takie połączenia są również częstsze.

Badanie galaktyk pierścieni polarnych może pomóc naukowcom lepiej zrozumieć ciemną materię. Tajemnicza substancja, która jest dla nas niewidzialna, ale stanowi około 85% materii wszechświata.

„Te wyniki są naprawdę piękną ilustracją ogromnej wartości mapowania nieba głębszego i szerszego niż robiono to wcześniej” – stwierdziła w oświadczeniu Christine Spiekers, współkierująca badaniami i naukowiec z Queen’s University. „To przypadek w najlepszym wydaniu: znaleźliśmy rzeczy, których zdecydowanie się nie spodziewaliśmy”.

READ  nowy etap materii

Jian English, naukowiec z Uniwersytetu Manitoba i członek zespołu odkrywczego, powiedziała, że ​​wykorzystała te dane do „mapowania wielu kolorów”. […] Aby subtelnie oddać ruch zachodzący w pierścieniu polarnym.

Gradacja kolorów w pierścieniach jest przydatna, ponieważ pokazuje różne ruchy orbitalne gazu, przy czym fioletowe obszary u podstawy dysku pokazują obszary poruszające się w kierunku Ziemi, podczas gdy białe obszary na górze dysku oddalają się od nas .

„…ruch gazu daje nam pewne wskazówki dotyczące ewolucji galaktyk w czasie” – podsumował English.

Następnym krokiem badaczy jest potwierdzenie, że są to rzeczywiście galaktyki pierścieniowe polarne, poprzez badanie NGC 4632 i NGC 6156 przy użyciu szerokiej gamy teleskopów.

Ustalenia zespołu opublikowano w czasopiśmie 13 września Miesięczne powiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Subskrypcja Do bezpłatnego cotygodniowego biuletynu Indy100

Podziel się swoją opinią w naszych demokratycznych wiadomościach. Kliknij ikonę głosowania za na górze strony, aby pomóc przenieść ten artykuł w górę rankingów indy100.