24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

NASA pracuje nad odzyskaniem z kontenera próbki asteroidy sprzed 4,5 miliarda lat

NASA pracuje nad odzyskaniem z kontenera próbki asteroidy sprzed 4,5 miliarda lat

We wrześniu naukowcom z NASA udało się przesłać na Ziemię próbkę asteroidy, co czyni ich pierwszą amerykańską agencją kosmiczną, która tego dokonała.

Wszystko, co muszą teraz zrobić, to wymyślić, jak otworzyć mechanizm pobierania próbek typu „touch-and-go” (TAGSAM), aby pobrać resztę próbki – twierdzi. NASA.

Sonda kosmiczna OSIRIS-REx zarejestrowała około siedmiu lat podróży, badając i zbierając próbki z asteroidy Bennu, zanim wróciła na Ziemię 24 września 2023 r.

„Naukowcy mają taką nadzieję Próbka Pino NASA napisała na swojej stronie internetowej, że „OSIRIS-REx” zrzucony na pustynię w Utah dostarczy wskazówek na temat tego, czy asteroidy, które zderzyły się z Ziemią miliardy lat temu, sprowadziły tu wodę i inne kluczowe składniki życia.

Chociaż naukowcy nadal pracują nad uzyskaniem dostępu do reszty próbki zamkniętej w głowie TAGSAM, udało im się zebrać z próbników 2,48 uncji, czyli 70,3 grama skał i pyłu.

Początkowa partia przekroczyła już cel NASA, jakim było sprowadzenie na Ziemię co najmniej 60 gramów.

Oto, co wiemy.

Jak naukowcy z NASA planują odzyskać resztę próbki?

Większość próbek zebranych do tej pory przez naukowców znajdowała się na zewnątrz głowy OSIRIS-REx, do której można uzyskać dostęp przez mylarową nasadkę głowy. Reszta leży w TAGSAM.

Zespół naukowców z Johnson Space Center NASA w Houston wielokrotnie próbował usunąć głowicę TAGSAM, ale odkrył, że dwóch z 35 elementów złącznych nie dało się usunąć przy użyciu obecnych narzędzi, na używanie których zespół miał pozwolenie.

„Głowica TAGSAM ma ponad 35 elementów złącznych, ale planowaliśmy usunąć tylko 35. Te dwa, które się zacięły, były jednymi z ostatnich, które zostały usunięte. Wszystkie pozostałe elementy złączne zostały pomyślnie usunięte. „Nie wiemy, dlaczego te dwa ostatnie utknęły, ale aktywnie pracujemy. Będziemy w dalszym ciągu znajdować potencjalne rozwiązania, jednocześnie czyniąc postępy w naszych procedurach przetwarzania próbek dla 70,3 gramów materiału już odzyskanego z TAGSAM” – powiedział Francis McCubbin, kurator materiałów astronomicznych w Johnson Space Centrum.

READ  Teleskop Webba ujawnia szkodliwą atmosferę planety oddalonej o 700 lat świetlnych

Część materiału udało się zebrać, gdy zespół przyłożył mylarową nasadkę do głowy, usuwając próbkę od wewnątrz za pomocą pęsety lub miarki, w zależności od wielkości wyekstrahowanego materiału.

NASA poinformowała, że ​​naukowcom zajmie następne dwa tygodnie usunięcie reszty próbki z głowy TAGSAM za pomocą nowej technologii, przetworzenie zebranego materiału i rozpoczęcie analizy próbki zbiorczej. 20 października.

Głowicę TAGSAM wyjęto z komory rękawicowej ze strumieniem aktywnego azotu i przechowywano w pojemniku transportowym, uszczelnionym uszczelką typu „O-ring” i zamkniętą w szczelnej torbie teflonowej, aby zapewnić bezpieczeństwo próbki podczas wydalania roztworów przez zespół, aby uzyskać dostęp do reszty próbki.

Ponieważ wszystkie prace nad próbką, łącznie z głowicą TAGSAM, przeprowadzono w specjalistycznej komorze rękawicowej pod przepływem azotu, aby zapobiec wystawieniu jej na działanie atmosfery ziemskiej, instrumenty każdego proponowanego rozwiązania muszą zmieścić się w komorze rękawicowej i nie zagrażać naukową integralność zestawu. Według NASA.

Co NASA odkryła do tej pory?

Według amerykańskiej strony internetowej „space” wstępne badania próbki asteroidy sprzed 4,5 miliarda lat pokazują, że podstawowe elementy składowe życia na Ziemi można znaleźć w skale zawierającej wysoki procent węgla i wody. NASA.

„Prawie wszystko, co robimy w NASA, ma na celu udzielenie odpowiedzi na pytania o to, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Misje NASA, takie jak OSIRIS-REx, poprawią naszą wiedzę na temat asteroid, które mogą zagrozić Ziemi, jednocześnie dając nam wgląd w to, co leży za nimi.” Próbka wróciła na Ziemię, ale przed nami jeszcze wiele nauki – nauki, jakiej nigdy wcześniej nie widzieliśmy” – powiedział wcześniej administrator NASA Bill Nelson.

Charakter znalezionych związków węgla może dostarczyć wglądu w to, jak powstał Układ Słoneczny, w jaki sposób surowce niezbędne do życia mogły zostać zasiane na Ziemi i jakie środki ostrożności należy podjąć, aby uniknąć zderzeń asteroid.

READ  W końcu rozwiązano liczącą tysiące lat tajemnicę dotyczącą owadów i światła nocnego

więcej: Naukowcy znajdują ślady rzek na Marsie, co może być oznaką starożytnego życia