17 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Czy koguty rozpoznają swoje odbicie?  Odkrywanie samoświadomości

Czy koguty rozpoznają swoje odbicie? Odkrywanie samoświadomości

streszczenie: Kurczaki, często uważane za naiwne, znajdują się obecnie w czołówce badań nad samoświadomością.

Naukowcy zauważają, że koguty prawdopodobnie rozpoznają się w lustrach. Jednak powodzenie tego rozpoznania zależy w dużej mierze od warunków eksperymentalnych.

Badanie podważa tradycyjne testy samoświadomości u zwierząt i podkreśla potrzebę przeprowadzania eksperymentów bardziej istotnych dla środowiska.

Kluczowe fakty:

  1. Koguty mogą rozpoznać siebie w lustrze, co może być oznaką samoświadomości.
  2. Klasyczny „test oceny” samorozpoznania może nie mieć zastosowania do wszystkich zwierząt, a kontekst testu ma ogromne znaczenie.
  3. Koguty zazwyczaj wydają sygnały alarmowe w obecności współgatunków, gdy są zagrożone przez drapieżnika, ale to zachowanie zmienia się, gdy napotkają własny odruch.

źródło: Uniwersytet w Bonn

Drapanie, bulgotanie, składanie jaj – to wszystko? Każdy, kto zajmuje się hodowlą kurczaków, wie, że zwierzęta potrafią o wiele więcej.

Naukowcy z uniwersytetów w Bonn i Bochum we współpracy ze szkołą medyczną MSH w Hamburgu znaleźli dowody na to, że koguty potrafią rozpoznać siebie w lustrze.

Wynik wskazuje, że koguty mogły rozpoznać siebie w swoich lustrzanych odbiciach. Źródło: Wiadomości z neurologii

Jednak to, czy to zadziała, zależy od warunków eksperymentalnych. Odkrycie to wykracza poza zwykłe doświadczenia z kogutami i może być interesujące także dla innych gatunków zwierząt.

Badanie zostało obecnie opublikowane w czasopiśmie Jeden plus.

„Zdolność zwierząt do rozpoznawania siebie, a tym samym posiadania samoświadomości, to jedno z kluczowych pytań w badaniach behawioralnych” – mówi doktorantka Sonja Helmacher, która wraz ze swoją koleżanką, dr Ingą Tieman, od lat prowadzi badania naukowe nad hodowlą kurczaków w MIT . Instytut Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu w Bonn.

Pomysł eksperymentowania z kurczakami przed lustrem przyszedł do naukowców wraz z prof. dr Onurem Gunturkunem z Katedry Biopsychologii Uniwersytetu Ruhr w Bochum.

Powszechnym testem samorozpoznania przed lustrem jest tak zwany „test markera”. Na przykład na głowie zwierzęcia umieszczany jest kolorowy znak, który można rozpoznać jedynie przed lustrem.

READ  Fizycy odkryli nieśmiertelność kwantową za pomocą rewolucyjnego kryształu czasu

Jeśli zwierzę zacznie eksplorować zaznaczony obszar na swoim ciele przed lustrem, jest to dowód, że rozpoznało swoje odbicie jako siebie.

Jednak ten test nie zawsze działa. Niektóre zwierzęta uważane za samoświadome nie zwracają uwagi na lustro. Może dlatego, że czują się niekomfortowo w „sztucznym” środowisku eksperymentalnym?

Dostosuj doświadczenie do zachowań istotnych dla środowiska

„Naszym celem było przeprowadzenie testu lustrzanego w środowisku lepiej dostosowanym do istotnych ekologicznie zachowań kurcząt” – mówi dr Inga Tieman. Profesor Onur Gunturkun wpadł na pomysł wykorzystania w eksperymencie naturalnego zachowania ptaków pierzastych:

„Niektóre kurczaki, zwłaszcza koguty, ostrzegają swoich wychodków specjalnymi okrzykami, gdy pojawia się drapieżnik – na przykład drapieżny ptak lub lis”.

Z drugiej strony, jeśli koguty spotykają drapieżnika samotnie, zwykle milczą, aby nie zwrócić na siebie uwagi drapieżnika i nie stać się ofiarą.

„Wezwanie alarmowe to idealne zachowanie, które można włączyć do testu samoświadomości, który jest bardziej odpowiedni dla środowiska” – twierdzi biopsycholog z Uniwersytetu w Bochum.

Zespół badawczy chciał najpierw sprawdzić, czy koguty faktycznie wydają sygnały alarmowe w obecności współgatunkowca i milczą, gdy są same.

W tym celu naukowcy z Uniwersytetu w Bonn utworzyli poligon doświadczalny na terenie kampusu we Frankenfurcie. Obie części oddzielała siatka, przez którą koguty mogły się widzieć. Następnie na sufit jednego z pomieszczeń upuszczono ptaka drapieżnego.

Naukowcy przetestowali 58 kogutów. Aby statystycznie potwierdzić wyniki, doświadczenie powtórzono trzykrotnie z każdym kogutem. W sumie koguty wykonały 77 wezwań alarmowych w obecności współplemieńca, ale tylko 17, gdy były same.

„Niektóre zwierzęta są odważniejsze, inne bardziej bojaźliwe” – mówi Sonja Helmacher.

„Ale wynik pokazuje, że większość kogutów ostrzega w obecności drapieżnika tego samego gatunku, gdy drapieżnik jest w zasięgu wzroku”.

Następnym krokiem było umieszczenie lustra pomiędzy dwiema częściami zamiast siatki. Jak koguty zareagowały w obecności swojego lustrzanego odbicia i drapieżnego ptaka? Ponownie, test przeprowadzono trzykrotnie na każdym zwierzęciu. W sumie podczas 174 prób wygenerowano jedynie 25 wywołań alarmowych.

READ  Walter Cunningham: Zmarł ostatni żyjący astronauta Apollo 7

„To dowodzi, że koguty nie pomyliły swojego odbicia z czymś konkretnym” – mówi Sonia Hellmacher.

Wynik wskazuje, że koguty mogły rozpoznać siebie w swoich lustrzanych odbiciach. Istnieje jednak przynajmniej teoretyczna możliwość, że zwierzęta dostrzegły na swoim obrazie dziwne zwierzę, które naśladowało ich zachowanie, w związku z czym sygnał alarmowy został pominięty.

„Tutaj nadal potrzebne są dalsze badania” – dodaje Inga Tieman. Dla porównania zespół przeprowadził również klasyczny test ocen: w tym przypadku koguty nie wykazały żadnego zachowania wskazującego, że rozpoznały się w lustrze.

Zespół badawczy widzi w wynikach wyraźne dowody na to, że klasyczny test znaku lustrzanego daje bardziej wiarygodne wyniki, gdy zachowanie gatunku jest osadzone w kontekście istotnym ekologicznie.

„W klasycznej sytuacji kogut może nie okazywać poczucia własnej wartości” – mówi Onur Gunturkun. „Ale gdy grozi mu drapieżnik, staje się jasne, że jego odbiciem nie jest kolejny kogut, ale on sam”.

Podejście to może być również odpowiednie w przypadku innych gatunków zwierząt. Naukowcy twierdzą, że dalsze badania nad samorozpoznawaniem i samoświadomością u zwierząt również stanowią ważną podstawę do dyskusji na temat praw zwierząt i dobrostanu zwierząt.

Informacje o badaniach nad samoświadomością

autor: Sonia Helmacher
źródło: Uniwersytet w Bonn
Komunikacja: Sonia Hellmacher – Uniwersytet w Bonn
zdjęcie: Zdjęcie przypisane Neuroscience News

Oryginalne wyszukiwanie: Otwarty dostęp.
Koguty nie ostrzegają ptaka w lustrze: ekologia poznawcza samorozpoznania w lustrze„Przez Sonię Hellmacher i in. Jeden plus


podsumowanie

Koguty nie ostrzegają ptaka w lustrze: ekologia poznawcza samorozpoznania w lustrze

Dotykanie znaku na ciele, gdy widzisz go w lustrze, wiąże się z samoświadomością i wydaje się dotyczyć wyłącznie wielkich małp człekokształtnych i kilku innych gatunków. Jednak model ten często daje fałszywie negatywne wyniki i może fragmentaryzować stopniowe przejście rozwojowe do samorozpoznania.

READ  SpaceX wystrzeliwuje ponad sto ładunków w ramach misji Falcon 9 Vandenberga – Spaceflight Now

Postawiliśmy hipotezę, że zdolność ta byłaby bardziej rozpowszechniona, gdyby została przetestowana pod kątem środowiska, i opracowaliśmy taką procedurę dla mało prawdopodobnego kandydata: kurczaków (Gallus gallus domowy).

Koguty ostrzegają współplemieńców, gdy zobaczą powietrznego drapieżnika, ale nie wtedy, gdy są same. Wykorzystując to naturalne zachowanie, testowaliśmy poszczególne koguty same, z innym samcem lub z lustrem, podczas gdy nad nimi unosiła się sylwetka jastrzębia.

Koguty dzwonią na alarm głównie w obecności drugiej osoby, ale nie wtedy, gdy są same lub gdy widzą siebie w lustrze. Natomiast nasze ptaki nie przeszły klasycznego testu lustra. W ten sposób kurczaki mogą rozpoznać swoje odbicie jako własne, co uderzająco ilustruje, jak bardzo percepcja jest zakorzeniona w środowisku.