28 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Napastnicy stojący za atakiem Nawalnego aresztowani: władze

Napastnicy stojący za atakiem Nawalnego aresztowani: władze

W piątek władze poinformowały, że na Litwie aresztowano trzech mężczyzn w związku z rzekomym atakiem na przywódcę rosyjskiej opozycji Leonida Wołkowa w zeszłym miesiącu.

Wołkow – bliski sojusznik zmarłego przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego – w połowie marca trafił na krótko do szpitala po wielokrotnym pobiciu młotkiem przed swoim domem w stolicy Litwy, Wilnie.

W piątek władze w Polsce i na Litwie poinformowały, że aresztowały Białorusina, który zorganizował atak, oraz dwóch polskich napastników w Polsce.

„Aresztowano Białorusina pracującego dla Rosjan, który zlecił dwóm Polakom przeprowadzenie ataku na sojusznika Marynarki Wojennej, został aresztowany” – napisał polski premier Donald Tusk na X, wcześniej na Twitterze.

„Napastnicy zostali już zatrzymani” – napisał Tusk, dodając, że podobno są „powiązani ze środowiskami radykalnych chuliganów”, nie podając jednak innych szczegółów.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

„W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na lidera rosyjskiej opozycji Leonida Wołkowa” – powiedział prezydent Litwy Kitanas Nauseda.

Prokurator wileński Justas Laucius powiedział, że „podejrzani zostali zatrzymani 3 kwietnia w Warszawie”, dodając, że podejrzanymi byli obywatele polscy i że Wołkow został zaatakowany „z powodu jego działalności politycznej i poglądów”.

Zastępca szefa litewskiej policji kryminalnej Salius Briginas powiedział, że podejrzani byli znani polskiej policji i że w trakcie zatrzymań „przeprowadzono pięć przeszukań, które pozwoliły na zabezpieczenie materiałów i dowodów niezbędnych do śledztwa”.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Atak na Wołkowa nastąpił prawie miesiąc po śmierci Nawalnego w arktycznym więzieniu, a Wołkow obarczył winą prezydenta Rosji Władimira Putina.

Na Litwie jest wielu działaczy antyrosyjskich i antybiałoruskich.

sw/bo/yad/rox

READ  Polska wstrzymuje import ukraińskiego zboża - POLITICO