25 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Najnowsze wiadomości z Bidena i Izraela: aktualizacje na żywo

Najnowsze wiadomości z Bidena i Izraela: aktualizacje na żywo

wideo

Podczas czterodniowej podróży do Izraela i Arabii Saudyjskiej prezydent Biden skupi się na zabezpieczeniu ropy naftowej dla amerykańskich pomp gazowych, spowolnieniu programu nuklearnego Iranu i zacieśnieniu więzi z Arabią Saudyjską.przypisane do niegoprzypisane mu…Doug Mills/The New York Times

JEROZOLIMA – Prezydent Biden przybył w środę do Izraela na otwarcie Odwiedź Bliski Wschód na cztery dni Skoncentruje się na próbach spowolnienia programu nuklearnego Iranu, dostarczeniu ropy do amerykańskich pomp gazowych i poprawie stosunków z Arabią Saudyjską.

Prawie 50 lat po swojej pierwszej wizycie w Izraelu jako nowy senator, Biden powraca po raz pierwszy jako prezydent i nie marnował czasu, starając się potwierdzić swoje niezachwiane poparcie dla państwa żydowskiego, pomimo niezgody co do jego wysiłków na rzecz Negocjowanie nowej umowy nuklearnej z Iranem.

„Każda okazja, aby powrócić do tego wspaniałego kraju, w którym korzenie starożytnego narodu żydowskiego sięgają czasów biblijnych, jest błogosławieństwem, ponieważ więź między narodem izraelskim a narodem amerykańskim jest tak głęboka” – powiedział Biden podczas krótkiego przyjazdu. . Ceremonia na lotnisku Ben Gurion. „Pokolenie za pokoleniem, ta więź rośnie”.

Pan Biden, który jak to często zauważa, znał każdego izraelskiego premiera od czasu Goldy Meir, którą poznał podczas swojej pierwszej podróży w 1973 roku, odbył swoją dziesiątą wizytę w Izraelu i wydawał się mieć na celu rozwianie przekonania, że ​​był mniej popiera kraj niż jego poprzednik prezydent Donald J. Trump, którego poparcie dla Izraela było kamieniem węgielnym jego polityki zagranicznej.

„Nasze relacje są, moim zdaniem, głębsze niż kiedykolwiek” – powiedział Biden.

Przywódcy izraelscy, którzy powitali go, gdy opuścił Air Force One, podzielili ten sentyment, podkreślając, że postrzegają pana Bidena jako przyjaciela i nie zwracają uwagi na dzielące ich różnice. Prezydent Izaak Herzog nazwał go „Naszym Bratem Józefem”, mówiąc: „Naprawdę jesteś wśród rodziny”. Tymczasowy premier kraju, Yair Lapid, nazwał go „wielkim syjonistą i jednym z najlepszych przyjaciół, jakich kiedykolwiek znał Izrael”.

READ  Nieporozumienia w sprawie funduszy imigracyjnych przenika szczyt UE - POLITICO

Pan Lapid powiedział: „To bardzo osobista wizyta, ponieważ twoje stosunki z Izraelem zawsze były bardzo osobiste. Kiedyś zidentyfikowałeś się jako syjonista. Powiedziałeś, że nie musisz być Żydem, aby być syjonistą. prawo.”

Lapid podkreślił, nie wchodząc w to, że obaj przywódcy będą rozmawiać o Iranie i ich wspólnych wysiłkach na rzecz zacieśnienia współpracy między krajami Bliskiego Wschodu. Izolowany w regionie Izrael coraz bardziej angażuje się w regionalną dyplomację Wybitne oferty dyplomatyczne z Trzy kraje arabskie W 2020 r. – urzędnicy mają nadzieję, że podczas wizyty pana Bidena nastąpi większy postęp.

Pan Biden poruszył również inny obszar potencjalnego napięcia, powtarzając swoje poparcie dla dwupaństwowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego po krytyce, że jego administracja nie traktuje tej kwestii priorytetowo.

„Omówimy moje dalsze poparcie, chociaż nie wiem w nowym okresie, dla rozwiązania dwupaństwowego, które moim zdaniem pozostaje najlepszym sposobem zapewnienia równej przyszłości wolności, dobrobytu i demokracji zarówno dla Izraelczyków, jak i Palestyńczyków”. powiedział Biden.

Przed jego przybyciem rząd izraelski podjął kilka drobnych inicjatyw wobec Palestyńczyków, w tym przyznał mieszkańcom Gazy nowe pozwolenia na pracę. Ale chociaż Biden odwiedzi prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa w Betlejem, aby przywrócić kontakty zerwane podczas prezydentury Trumpa, nie można oczekiwać, że wizyta przyniesie postęp w rozwiązaniu konfliktu.

Benjamin Netanjahu, najdłużej urzędujący premier Izraela, podczas ceremonii powitania był marginalną postacią. Obecnie poza swoim stanowiskiem jest liderem opozycji i w czwartek będzie miał tylko krótkie spotkanie z prezydentem.

Ale ciepłe, choć często napięte relacje Bidena sięgają czterdziestu lat, a amerykański przywódca chętnie szukał Netanjahu podczas grupowego zdjęcia izraelskich i amerykańskich urzędników. Pan Biden dał panu Netanjahu długie, ciasne klipsy, a ci dwaj mężczyźni sprawiali wrażenie, że są szczęśliwi, że się widzą.

Wyjazd prezydenta ma miejsce w newralgicznym momencie izraelskiej polityki. krucha koalicja rządząca niedawno upadłLapid odszedł ze stanowiska tymczasowego premiera do listopadowych wyborów, w których Netanjahu ma nadzieję powrócić.

READ  Sunak opóźnia brytyjski zakaz samochodów benzynowych i zabiega o poparcie wyborców w sprawie klimatu

Pod koniec przyjęcia pan Lapid zażartował na temat kursu swojego i Bidena od czasu poprzedniego spotkania między nimi w Waszyngtonie.

Powiedział Bidenowi: „Nie wiem, czy pamiętasz, ale osiem lat temu spotkaliśmy się w Białym Domu, kiedy byłem wiceprezydentem. Powiedziałeś mi: „Gdyby moje włosy były takie jak twoje, byłbym prezydentem”. „, a ja odpowiedziałem: „Gdybym tylko miał twój wzrost, byłbym premierem.”