18 sierpnia, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Najlepsi naukowcy przyznają, że obraz gwiazdy teleskopu Webba był w rzeczywistości Chorizo

Najlepsi naukowcy przyznają, że obraz gwiazdy teleskopu Webba był w rzeczywistości Chorizo

Wybitny francuski fizyk przeprosił po przyznaniu, że wirusowy obraz „odległej gwiazdy”, który udostępnił na Twitterze, nie został w rzeczywistości uchwycony przez teleskop kosmiczny Jamesa Webba (JWST) o wartości 10 miliardów dolarów, ale był po prostu kawałkiem kiełbasy wieprzowej.

31 lipca Etienne Klein, dyrektor ds. badań we Francuskiej Komisji ds. Alternatywnych Energii i Energii Atomowej, zamieścił zdjęcie na Twitterze ponad 90 000 obserwujących na Twitterze i stwierdził, że jest to nowy obraz z Teleskopu Sieciowego pokazujący gwiazdę najbliższą naszemu Słońcu.

„Obraz Proxima Centauri, najbliższej Słońcu gwiazdy, znajduje się 4,2 roku świetlnego od nas” – napisał Klein w tweecie (w tłumaczeniu Google). Został uchwycony przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Ten poziom szczegółowości… dzień po dniu odsłania nowy świat”.

Zrzut ekranu tweeta Etienne Klein.

Tweet szybko stał się wirusowy i powtarzany tysiące razy, gdy ludzie byli zdumieni mocą obrazowania Teleskopu Webba, który olśnił świat. Niespotykane zdjęcia kosmiczneWłącznie z Migawki najstarszych galaktyk, jakie kiedykolwiek zaobserwowano.

W kolejnych tweetach Klein ujawnił, że to, co napisał, było tylko kawałkiem hiszpańskiej kiełbasy.

Cóż, kiedy jest godzina koktajlowa, pisał Klein, „wydaje się, że uprzedzenia poznawcze znajdują wiele przyjemności… strzeż się tego”. „Według współczesnej kosmologii nie ma organizmu związanego z hiszpańską wędliną nigdzie indziej niż na Ziemi.

„W świetle niektórych komentarzy czuję się zmuszony wyjaśnić, że ten tweet przedstawiający rzekome ujęcie Proximy Centauri był formą rozrywki. Nauczmy się być tak samo ostrożnym wobec argumentów autorytetów, jak spontanicznej retoryki niektórych obrazy…”

Jednak po otrzymaniu gniewnej reakcji na jego tweet, świat przepraszam za kilka dni Za umieszczanie „fałszywych wiadomości”, które zdezorientowały dużą liczbę osób, twierdząc, że był to tylko żart mający na celu ostrzeżenie jego zwolenników, aby uważali na obrazy wyświetlane w Internecie.

READ  Olbrzymi truskawkowy księżyc w czerwcu zawładnie niebo we wtorek wieczorem

Pisze: „Przychodzę przeprosić tych, którzy mogli być zszokowani moim oszustwem, które nie miało nic oryginalnego”. „Chciałem po prostu zachować ostrożność przy obrazach, które same w sobie wydają się wymowne. Żart naukowca”.

Wybitny francuski fizyk Étienne Klein. Zdjęcie: Thesupermat I na licencji CC BY-SA 3.0.

Klein też ćwierkanie Najnowsza sieć Cudowny obraz Galaktyki Koło WozuZapewnił swoich zwolenników, że zdjęcie było „tym razem prawdziwe”.

„Po raz pierwszy zażartowałem, kiedy jestem bardziej w tej sieci jako autorytet naukowy” – powiedział później fizyk. Magazyn informacyjny z siedzibą w Paryżu Niski punkt. „Dobrą wiadomością jest to, że niektórzy natychmiast zrozumieli oszustwo, ale wyjaśnienie wymagało również dwóch tweetów” – wyjaśnia badacz.

Pokazuje również, że w tego typu sieciach społecznościowych fałszywe wiadomości zawsze odnoszą większy sukces niż prawdziwe wiadomości. Myślę też, że gdybym nie powiedział, że to zdjęcie Jamesa Webba, nie byłoby to zbyt udane”.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został wystrzelony w grudniu 2021 r. i oficjalnie rozpoczął prowadzenie obserwacji naukowych 12 lipca 2022 r. Jest to obecnie największy teleskop optyczny w kosmosie i wykorzystuje swoje bezprecedensowe możliwości obrazowania do rejestrowania przełomowych obrazów astronomicznych i kosmicznych, w tym migawek atmosfery egzoplanet i gwiazd I pierwsze galaktyki, które powstały na początku wszechświata.