3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Muzeum Rubina, raj dla sztuki azjatyckiej, zamyka swoje podwoje po 20 latach

Muzeum Rubina, raj dla sztuki azjatyckiej, zamyka swoje podwoje po 20 latach

Rubin Museum of Art na Manhattanie zamknie swoje podwoje po dwudziestu latach wspierania swojej cennej kolekcji sztuki z azjatyckich Himalajów, a przywódcy oświadczyli w środę, że chcą wyobrazić sobie nowoczesne muzeum bez ścian. Jednak muzeum, które sprzedaje swój budynek, boryka się również z problemami finansowymi i stało się centralnym punktem niedawnych dyskusji na temat historii obiektów sakralnych zrabowanych z krajów azjatyckich.

drzwi dla Muzeum Rubina Zamknie się 6 października, kiedy to nastąpi Ostatnia wystawa To kończy się, zanim organizacja przekształci się w podstawowy personel, który będzie zajmował się pożyczkami długoterminowymi, zapytaniami badawczymi i pomagał w zbieraniu funduszy. Prawie 40% personelu straci pracę – to kolejna seria cięć po ogłoszeniu przez prezesa muzeum Jurita Bretschje: Likwidacja prawie dwudziestu stanowisk pracy 2019 rok ze względu na malejące środki.

„Definicja muzeum znacznie ewoluowała w ostatnich latach” – stwierdził w oświadczeniu Noah Dorsky, przewodniczący rady dyrektorów muzeum. „Historycznie rzecz biorąc, kultura Rubina obejmuje ciągłe zmiany i ewolucję, a w naszym nowym wcieleniu na nowo definiujemy, czym może być muzeum”.

Zamknięcie galerii zszokowało niektórych muzealników, którzy stwierdzili, że po raz pierwszy, odkąd pamiętam, zamknięto duże muzeum w Nowym Jorku. Wiodące muzea stanęły w obliczu poważnego kryzysu finansowego, odkąd pandemia Covid-19 zmieniła nawyki turystyczne, co skłoniło wiele instytucji do redukcji miejsc pracy i podniesienia cen biletów. Żaden z nich nie zdecydował się jednak na tak radykalny krok, jak rodzina Robinów i zrezygnowała ze wszystkich swoich majątków.

„Instytucje mają obecnie bardzo trudną sytuację finansową” – stwierdziła Laura Raicovich, była dyrektor wykonawcza muzeum, która pisze o wyzwaniach stojących przed sztuką. „Model niedoboru organizacji kulturalnych w tym kraju stał się ekstremalny, a zależność od darczyńców indywidualnych i korporacyjnych jest większa niż kiedykolwiek”.

Założone w 2004 roku w celu promowania kolekcji dzieł sztuki Donalda i Shelly Rubinów muzeum sztuki gościło prawie 4000 dzieł sztuki himalajskiej z 1500 lat historii. Jej lokalizacja przy West 17th Street zajmowała prawie 70 000 stóp kwadratowych powierzchni w budynku zajmowanym wcześniej przez dom towarowy Barneys New York. Rodzina Rubinów kupiła posiadłość w 1998 roku za 22 miliony dolarów.

READ  Stacy Abrams jest prezesem Zjednoczonej Ziemi w Star Trek: Discovery

Brecci powiedział, że muzeum zamierza sprzedać swoją siedzibę w Chelsea, doskonałą nieruchomość, która prawdopodobnie przyniesie dziesiątki milionów dolarów. Powiedział, że te pieniądze zostaną zdeponowane na Funduszu Wsparcia Robina.

Budynek obok muzeum, 115 Seventh Avenue, w którym mieścił się Barneys do 2020 roku, został w grudniu sprzedany deweloperowi z Queens za 21,5 miliona dolarów. Może to być idealny moment dla Robina i okazja do wywarcia presji na nowych sąsiadach, aby złożyli konkurencyjną ofertę, powiedział Louis Popolo, dyrektor operacyjny Douglas Elliman Trading Co.

„Mogą mądrze powiedzieć: «Wprowadzimy go na rynek, ponieważ to świetna lokalizacja»” – powiedział Popolo, dodając, że nieruchomość można przekształcić w apartamentowiec lub wykorzystać na inne muzeum lub ośrodek kulturalny.

Z biegiem lat wystawy Rubina mogą być inspirujące; Było to jedno z niewielu miejsc w Nowym Jorku skupiających się na sztuce azjatyckiej, a w pierwszej dekadzie XXI wieku odbyło się tam szereg cieszących się dużym uznaniem przedstawień, które wprowadzały współczesnych artystów w kontekst tradycji tybetańskich i nepalskich.

„Rubin próbował przekształcić obiekty, które w innych muzeach są zwykle klasyfikowane jako artefakty, w obiekty tak żywe i pełne życia jak sztuka współczesna” – powiedziała Chitra Ganesh, artystka, która będzie obecna na najnowszej wystawie muzeum. „Zamknięcie wskazuje, że nadal brakuje wsparcia strukturalnego i widoczności dla artystów azjatyckich”.

Erin Thompson, profesor ds. przestępstw artystycznych w John Jay College of Criminal Justice na Manhattanie, zauważyła, że ​​muzeum może stanąć przed pytaniami dotyczącymi jego statusu organizacji charytatywnej, jeśli społeczeństwo nie będzie miało regularnego dostępu do kolekcji dzieł sztuki.

„Darczyńcy muzeum mogli ubiegać się o ulgi podatkowe, aby pomóc muzeum w prezentowaniu dzieł sztuki amerykańskiej publiczności” – powiedziała. „Czy społeczeństwo będzie nadal korzystać z tej sztuki po zamknięciu muzeum?”

READ  Książę Harry i Meghan dołączają do Williama i Kate podczas trasy koncertowej Windsor

Brecci powiedział, że muzeum, które pozostanie w Nowym Jorku i będzie współpracować z innymi instytucjami, zostało sklasyfikowane jako publiczna organizacja charytatywna i nie zmieni swojego statusu prawnego. „Ludzie słyszą słowo „muzeum” i myślą, że to przestrzeń, po której możemy przejść” – powiedział. „To się dla nas zmienia”.

Naukowcy wyrazili również obawę, że wycofanie się muzeum wpłynie na jego zaangażowanie w badania pochodzenia. Fundacja zwróciła Nepalowi kilka artefaktów religijnych po tym, jak działacze obywatelscy odkryli informacje sugerujące, że relikwie w Rubinie zostały przemycone z kraju.

„To było dobre miejsce do prowadzenia badań” – powiedział Ashish Dhakal, absolwent Uniwersytetu Columbia zajmujący się sztuką nepalską. „Ale jego związek z dziedziną jest trudny, ponieważ wiele rzeczy ma wątpliwe pochodzenie”.

Brecci zauważył, że muzeum zatrudniło niedawno innego pracownika do przeprowadzenia badań nad źródłem. „Repatriacja pozostaje ważną częścią naszej pracy” – dodał. „Ta decyzja nie ma nic wspólnego z firmami, które sprowadziliśmy do domu”.

Dyrektor muzeum powiedział, że jest dumny ze swojej siedmioletniej kadencji. Planował odejść w 2021 r., ale pozostał na czas pandemii po tym, jak zarząd pozwolił mu pracować zdalnie z Europy.

„Jestem dumny, że przeprowadziłem organizację przez ciekawe i częściowo burzliwe czasy” – powiedział Bretschje. „Jestem dumny, że przeprowadziłem organizację przez fazę innowacji i eksperymentów, a teraz przez fazę odważnych zmian i transformacji, wkraczając w nowy rozdział”.

Rhondę Kaysen Przyczynił się do raportów.